Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

4*20 ve 4*40

Başlatan teknikelektronikci, 05 Temmuz 2006, 22:28:20

teknikelektronikci

arkadaslar¨üstadlar 4*20 ve 4*40lcd ile bir problemim var rica etsem yardim edebilirmisiniz simdiden tesekürler

simdi üstadlar normalde lcd de

1.satir icin: lcdout ,254,128-143 arasi
2.satir icin: lcd out,254,192-207 arasi secebiliyoruz peki bu degerler 3.satir ve 4.satirda durumlar nasil oluyor aslinda forumda bi arkadasimiz ayni soruyu sormus ve ete hocamizda asagidaki gibi yazmis

[code]
1. satıra en baştan yazdırmak için LCDOUT $FE,$80,"YAZI"
2. satıra en baştan yazdırabilmek için LCDOUT $FE,$C0,"YAZI"
3. satıra en baştan yazdırabilmek için LCDOUT $FE,$94,"YAZI"
4. satıra en baştan yazdırabilmek için LCDOUT $FE,$D4,"YAZI"

3. ve 4 .ye bnm yazdigim gibi yazmak icin hangi deger araliklari kullanilmali aralarinda 64 sayi gibi uyusumluluk var acaba onla alakasi varmi? birde
üstadlar bu lcdout komutunu 4*40 lcd de lullanabilirmiyiz kullanirsak nasil bir degisiklik olacak winstarda  cogu character lcd lerde ks0066 uyumu yaziyor normalde kullandigimiz 2*16(hd44780) lcdlerde ks0066 chipimi var ?

teseküler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

Ete hocanın yazdığı gibi 3. ve 4. satırları seçmek için adres satırına $94 ve $D4 yazmak gerekli.Senin anlattığına göre 1. ile 3. satır arasında tam 64 fark var.Aynı şey 2. ile 4. satır içinde geçerli.2x40 LCD'lerde durum aynı.Yani yazdığın programı hiç değiştirmeden,sadece satır bilgilerini değiştirerek istediğin satıra yazabilirsin.Ama 4x40 LCD'de durum farklı.2 adet enable ucu olduğu için 2 kere init yapacaksın. 3. ve 4. satıra yazarken de E2 ucunu aktif edeceksin.Tıpkı 128x64 grafik LCD'deki CS1-CS2 gibi.Tek fark bu.Çalışma prensipleri tamamen aynı.
İmza.

teknikelektronikci

üstad cevap icin öncelikle sagol 40*4 lcd yi anladim yani 1. ve 2. satir ile 3.ve 4.satirin yazilisi ayni ama hangisini kulllanmak istiyorsak onun enable ini aktif yapacaz öle değilmi ? ama su $94 ve $D4 bunlar galiba heksadesimal olarak ifede edilisi öle değilmi bunun desimal karsiligini alirsam benim kullandigim gibi oluyor sanirim bu $94 ve $D4  sayilarida zaten 3. ve 4.satirinin baslangic degerleri öle değilmi ? tesekürler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

Elinde varmı bilmiyorum ama sen yine de şuna bi gözat derim.
İmza.

teknikelektronikci

evet üstad winstardakine bakmistim ama anlamamistim ama ilk aciklamaniz yeterli oldu sagolun. yani is aslinda enable ile bitiyor :)