Havaya Yazı yazma olayında son nokta

Başlatan NecroCapo, 06 Eylül 2005, 22:32:45

NecroCapo

Çok güzel saat ve yazı projelerinin toplandığı bir link.Sayfanın sonundaki laser display harika...

http://www.luberth.com/analog.htm

ajlaalias

site gerçekten güzel.yalnız uzay saati üzerine bişiyler anlatan bir site olsa daha iyi olurdu.uzay saatleri gerçekten elektronik anlamda en komplex sistemlerden...bilginiz olursa paylaşırsanız sevinirim.google da aramayın.çünkü çalışma prensibini baştan sona anlatan bir site yok benim gördüğüm kadarıyla..
......

kobrasalar

hocam en son daki lazerli saat muhteşem yapanın ellerine saglık keşke mail adresini bulup ona teşekkür edebilse idim ama bu sayfayı buraya ekledigin için sana da teşekkür borçluyuz
çok teşekkürler ufkumuzun açılmasını sagladın
sagol

mustafacan

Arkadaşlar linkteki projelerden yapan varmı?Benim bir zmanalar böle bi çalışmam olmuştu.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Tegin

Alıntı yapılan: "ajlaalias"site gerçekten güzel.yalnız uzay saati üzerine bişiyler anlatan bir site olsa daha iyi olurdu.uzay saatleri gerçekten elektronik anlamda en komplex sistemlerden...bilginiz olursa paylaşırsanız sevinirim.google da aramayın.çünkü çalışma prensibini baştan sona anlatan bir site yok benim gördüğüm kadarıyla..
Uzay saati nedir? Ne işe yarar?
Tegin (Kül Tigin)

SpeedyX

Alıntı yapılan: "mustafacan"Arkadaşlar linkteki projelerden yapan varmı?Benim bir zmanalar böle bi çalışmam olmuştu.
Selam, ben yaptım, hatta bir devre daha yaptım sayılır ama pcb'cilerin azizliğine uğradık plakete bastıramadım, pcb çizimini yolluyorum onlar kendi bilgisayarlarında açamıyorlar, proteus ares ile çizdim, geri kalan herşeyi bitti board üzerinde çalıştırdım, onu halledersem burada projeyi yayınlayacağım.

engin_

Bu lazer'li projeyi nasıl yapmışlar. Satırların oluşması için , motorun veya lazer'ın aşağı yukarı hareket etmesi lazım.

Aynaları kullanmak çok iyi fikir. Böylece düz bir yazı alanı oluşturabiliyorsun. Çok güzel projektör olmuş.

cenkara

engin_  o aynalar hareketli değil farklı açılarda dizilmiş sadece.

engin_

hmm , aynalar zaten yatay hareketinden dolayı yatay tarama açısını oluşturuyordu. Ve bu aynaların herbirine farklı dikey açı da verirsen satırlarıda oluşturmuş oluyorsun. çok güzel

NecroCapo

Alıntı yapılan: "kobrasalar"hocam en son daki lazerli saat muhteşem yapanın ellerine saglık keşke mail adresini bulup ona teşekkür edebilse idim ama bu sayfayı buraya ekledigin için sana da teşekkür borçluyuz
çok teşekkürler ufkumuzun açılmasını sagladın
sagol

Ufkumuzu biraz daha açalım o zaman :D Yalnız bunlar biraz uçuk....

http://www.schardt.org/spin/

ajlaalias

hakikaten uçukmuş.side view bölümünde yapılan olayı anlayan varsa anlatırsa sevinirim...
......

CoşkuN

Bu işi ilk kim ortaya çıkarmışi acaba.Tamam devre felan ama o resimleri elde etme fikri nasıl çıkmış çok merak ettim doğrusu

CaFFeiNe

bob blick "propeller clock"

olabilir çünkü birsürü sitede geçiyor bu isim

X-Fi

yaw bu devrelerin çalışma prensibini bilen varsa anlatabilirmi tamam ledler var dönünce yazı gibi görünüyo da bu motor karambole mi dönüyo yaw biraz hızlı dönse yada yavaş dönse bozuk çıkacak bide şey teklikesi var o plaket ordan çıktımı tamam bütün duvarları dolaşır

ama güzel bişey ne güzel yapmışlar yaw böyle bişey yapıcaksın adınıda koy uzay saati ne para kırarsın bundan ha halkın böyle şeylerden haberi yok benimde yok :D

mustafacan nasın tutuyosun onu öyle ben korkarım yaw bi çıksa yerinden..

nys

allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

engin_

Dönen kısma bir sensör yerleştiriyorsun. Sabit bir yerede bir tür verici. Dönen kısım bu sabit noktanın üzerinden geçince nerden geçtiğini anlamış oluyor. Gerisini zamanlama ile hallediyorsun.

Ben de yaparım diye bir reed röle aldım zamanında hala daha yapacağım.

Mesela reed röleyi dönen kısma bağlarsın. ve sabir bir yere de mıknatıs koyarsın. Reed röle bu noktadan geçtiğinde bacakları kısa devre olur. bu da kullandığın mikrokontrolöre  o an referans noktasında olduğunu söyler.

Bu noktadan geçtikten sonra zamanlama ayarlı olarak ledleri sırayla yakarsın. Dediğim gibi ben daha yapmaya zaman bulamadım ama mantığı bu olsa gerek.