Frekans Engelleyici

Başlatan elektro_ery, 28 Mayıs 2006, 20:38:15

elektro_ery

Beyler eski TV ve Teyp vb.. Cihazlarda Cep Telef.Yaydığı Sinyali Alıp Hp den ses çıkarır artık yeni cihazlrda böle bişi yok ben kendim yaptığım amp böle bişi uyulamak istiyorum acaba mümkün mü?Sanırım bobin le halledilecek şey ama
[/URL]

otm

merhaba
yayılan sinyali alıp ses çıkarıyor dediğiniz sanırım konuşma sesi değil.çünkü bu imkansız.eğer bağlantı kurulurken çıkan sesten bahsediyorsanız yeni sistemlerde bu tip sinyallere karşı koruma var.bu sesi basit bir anfiylede duyabilirsiniz.anfinin girişine birkaç cm lik bir tel takın yeter.

elektro_ery

Yani ses derken cıızzzz diye bir zırıltı yani bunu yok etmem istiyorum yani her telf.geldiğinde amp böle bir cızırtı gelince ben sinir oluyorum
[/URL]

OG

Amplifikatörün kendisi, bağlantı kabloları vs RF enterferansa karşı korunmuş olması gerekir. İşin temeli iyi ekranlama (shield).
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

argeelektronik

birkaç sarımlık bir bobin (örnek 5 sp)
diyot 4148
56 pf kondansatör
1 k direnç

bobinin bir ucu şaseye diğer ucu diyotun eksi tarafına, kondansatörün bir ucu şaseye diğer ucu diyotun artı tarafına direnci diyotun artı ucuna bağlıyoruz devre tamam,  direncin ucundan anfimize sesi giriyoruz tabi şaseyide bağlıyoruz.

not: şu an kodunu hatırlamıyorum ama eski radyoların demodülatör katlarında cam diyotlar vardı (AA118 olabilir) o diyottan kullanılırsa çok daha iyi verim alınır.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

TR-3X

ben küçük bir bant geçiren devresi öneririm.. sadece telefon cızırtısı değil diğer tüm parazitlerden kurtluabilirsiniz tabikide insan bant aralığı içindeki parazit sinyallere bu engel olmayacaktır..

argeelektronik

@zorbey88 kardeş ben daha önce mesajını yanlış anlayıp yapmak istediğinin tam tersinin tarifini vermişim :)  şimdi tersini , yani senin istediği devrenin tarifi aşağıdaki şemada verdim. 15khz alt geçirgen filitre , bu filitreyi anfi ses girişine tak , anfinin ses girişine takılan kablonun aldığı parazitleri keser , eğer ayrıca anfi kendisi parazit alıyorsa bu filityrenin  bir faydası olmaz ,  anfiyide ekranlaman gerekiyor
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...