Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

picler hakkında bilgi

Başlatan taytis, 01 Haziran 2006, 13:39:25

taytis

Selam arkadaşlar pic'in otomasyonda kullanmak isteyipte sorunlarla larşılaşan bir çok insan olmuştur.Bazı terimleri anlamadım
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

1-Giriş ve çıkış optoizoleterle yalıtmak ,çıkış için 4n25 kullanıyorum ama girişleri nasıl yalıtıcam.
2-Boşta kullanmadığım ayakları giriş olarakmı yoksa çıkış olarakmı yalıtıcam vede bu ayakları şaselememi gerekiyor,
Size netten bir çok data topladım eksik olanları için yardımlarınızı bekliyorum(kusura bakma kopyala yapıitır tekniği ile toplanmıştır)

picler otomasyonda kullanımı

Power supplay ( besleme devresi )

1-Öncelikle beslemeye paralel 100n ve 1uF+ kondansatörleri unutmayınız(pic e yakın).
2-Kuracağınız devrede beslemeye çok dikkat edin. Beslemede oluşacak dalgalanmalar devrenin sağlıksız çalışmasına neden olabilir. Başımdan geçtiği iiçin biliyorum. en sağlıklısı pic devresini pil veya kuru akü gibi doğru akım kaynaklarıyla beslemek
Şaseyi oluştururken dikkatli olun. Bazen şaseyi kalın tutmak(baskı devre üzerinde) gerekiyor
3-Pic ile diğer elemanları (motor, röle gibi) aynı kaynaktan beslememeye dikkat edin. Yani mümkünse pici ayrı bir devreden besleyin. Motor gibi devre elemanları aniden yüksek akım çektiği için pici olumsuz etkiliyor (Örneğin pic kendi kendine reset atıyor).
Bol bol 100 nf kullanın...
4-Butun giris ve cikislari islemci kartinla elektriksel olarak izole eder, besleme katina buyuk ozen gosterir, komple sistemi de metal kutu icine koyar ve kutuyu topraklarsan pek cok gurultuden etkilenmezsin
5-Besleme devresini çok iyi yap , 220 volt girişine EMİ filitresi tak , devreyi optik olarak yalıt , PİC in bulunduğu yeri metal kutu ile kutula ve toprağa bağla.
Beslemeden başlayalım : besleme devremizin çok iyi çalışması ve kararlı voltaj vermesi lazım bunun yanı sıra dış dünya adını verdiğimiz bulunduğu yerdeki elektromanyetik alanlardan etkilenmemesi gerekir iyi bir beslemenin yanı sıra önüne EMİ filitresi koyarak şebekeden gelecek ve şebekeye karışacak sinyallerinde önünü kesmiş oluruz.
6-PIC ın bulunduğu karta alttan gnd ile vcc arasına 100n lik bir kapasitör bağla. Ayrıca PCB de 5 v regüle entegresini (7805 gibi) PIC e en yakın yere yerleştir. PICler zıt emk üreten elemanlara karşı oldukça hassastırlar. Bu gibi devreleri dizayn ederken Kart tasarımı önem kazanır
Pic kartı
1-Kullanılıyorsa kristal yada rezonatör (yada kısaca osc devresi) pic e yakın yerde bulunmalı.
2-aynı devrede değişik voltajlar kullandığımızda (12v) kaza ile de olsa pic ler 5v tun dışındaki bu voltajlardan nasipleniyorlar.?? Bir kazaya uğramamaları için en azından 78L05 ile pic'e ait bir besleme yaparsak başlarına gelebilecek kazayı önleriz.
3-pic in stabil çalışıp çalışmaması tamamen devrenin ve programın tasarımına bağlıdır sonuçta plc lerin içerisindede pic olmasada başka cpu lar var devre dizaynı ve içerisindeki program güzel bir şekilde yapılmış ve sapıtmıyorlar (genelde)
atıyorum picli basit bir devre yapsanız mesela flaşör gibi devrede gerekli önlemleri alsanız mesela beslemeye 100n atmak devreyi ekranlamak gibi ayrıca yazılım olarakta gerekli önlemleri alsanız watchdog, brownout reset gibi (tabiki sadece bunları açmak yeterli değil bu durumlar oluştuğunda programın nasıl davranacağınıda belirtmelisiniz) devreniz stabil olarak yıllarca tık demeden çalışır
4-Pic entegremizin besleme hattı üzerine şok bobinleri üzerinden beslemesi verilir.Entegrenin (+) ve (-) ayaklarına en yakın noktadan kondansatör takılır.
Ve devre besleme devresi + Pic control kartı ayrı ayrı bir metal kutuda çok iyi topraklanmış olarak çalıştırılır.

I/O portları ( Giriş çıkış kontrolcüleri )

1-Entegremiz (pic) besleme dışından gelebilecek parazitlerede açıktır bundan kurtulmanın en emin yolu giriş ve çıkışlarını Optoisolators ( örn : 4N25 gibi ) ile izole ederek hem parazitlerde korur mende giriş ve çıkışarında meydana gelecebilecek bir kısa devre ,akım sıçraması v.s gibi olumsuz etkilerden koruruz entegremiz güvende olur.Profesyonel devrelerde bu yöntem sık kullanılır..
2-Motor ve valfler DC ise üzerlerine ters yönde 1N4007 diyot bağlamak işe yarıyor.
Röle kontakları arasına 100nF kondansatör ve röle bobinleri üzerine ters yönde 1N4148 bağlamakta iyidir.

3-Pic'le çalışan devremizi yaptıktan sonra ve Normal Şartlar Altında ev ortamında çalıştırıp test edildiği var sayılarak hazırlamışsak tek sorunumuz Fabrika ortamındaki yüksek gürültü oarını ve parazitten entegremizin güvenli çalışmayacağından endişe ediyorsak olasılığı üzerine bu yazı yazılmıştır tek amacı devrenin parazitten etkileşimini en aza indirmektir.

4-arkadaşım eğer boşta bırakılan bir uç varsa pic bundan etkilenebiliyor.bunun önü
ne geçmek için boşta kalan ayaklarını şaseya bağla.yada bir direnç vasıtasıyla şaseye aktar.sorunu ortadan kaldıracaktır.

YÜKSEK AKIM ÇEKEN DEVRELER

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------***************************************************************************-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kartın girişine EMI filtre ve beslemeler arası kondansatör bağlamama rağmen reset olayından kurtulamadım. MCLR ucuna

kondansatör bağladım. Mikrokontrol besleme ucuna 5.1 V zener diyot bağladım olmadı. Bu konu hakkında bilgi verecek arkadaş olursa sevinirim. İyi çalışmalar.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Safca düşündümde

bu chipler CMOS yapıda oldukları için herhangi bir bacaktan (sadece MCLR ile ilgili bir olay olmaz) resetlenmesine sebep olacak bir parazit aldığını tahmin ediyorum. Dolayısıyla boşta tek bir bacak

bile bırakmamalı.

Sonra düşündümde harici bir besleme (bu bir pil olabilir) ile mikrodenetleyiciyi çalıştırsan ve öyle denesek. Eğer yine yaparsa bu kesin havadan elektromanyetik bir

dalganın sebep olduğu parazittir diye düşünebiliriz. Dolayısıyla mikrodenetleyici yüzeyden ve baskılı devre yollarından ekranlama yoluna kolayca gidilebilir.

Mutlaka diğer

arkadaşlarımızdan daha güzel fikirler gelir. Onları da denersen sanırın problem ortadan kalkar.

cıkar yolu micro işlemci devresini mümkün olduğu kadar dış devrelerden izole etmekle kurtula bilirsin yani butun giriş ve cıkış portlarında optocupler kullanırsan bır sorunun kalmaz bırde

beslemenin çok iyi regüle edilmiş olması gerekli.

bazı micro işlemcilerin endustıyel uygulamalar için ayrı versiyonları vardır bunlarda bu gibi olaylar için varklı önlemler

alınmıştır.

ama maliyet olarak diğerlerinden pahalıdırlar ama devreyi izole edersen bırsorun cıkmaz sanıyrum selamlarr.......

sevgili dostum dc role lerde bobinlere paralel ters diyot bagla(1n4148)
fakat ac role veya kontaktorlerde bu olmaz malum

bunun yerine iyi hesap edilmiş r/C devreleri kullanılmalı

kontaktörlerin bırakma anı ac voltajın yani220 voltun sıfır geçişlerine denk gelmez ...
Bu durumda devredeki bobin

üzerinde zıt yönde (o anda bobinin üzerinden geçen akım A ucundan B ucuna akıyorsa VBA, .. B ucundan A ucuna akıyorsa VAB) yüksek voltajları oluşur.

Bu olayı elimine etmenin en

güzel yolu triyak kıllanmaktır. Triyak tetiklendiğinde anotları arasındaki gerilim sıfıra düşene kadar iletimi bırakmayacağından bu bahahsettiğimiz mahsurlu durum

oluşmaz...

Ancak bu benim için mümkün değil diyorsan 4-10 mH aynı nüveye sarılmış iki bobinden oluşan ve yüksek frekanslı sinyalleri izole eden 4 bacaklı emi filitresi

kullanmalısın....

Bu filtreyi kullandığın besleme trafosunun 220 veya 12 volt kısmına bağlayabilirsin...
hala parazit devam ederse pic beslemesi için lazım olan 5 volt gerilimi 7805 gbi

regulatorlerle değil mc34063 gibi step down entegresiyle yapmalısın ...

resetlenmelere karşı alınabilecek önlemler
--İşlemcinin besleme parazit kondansatörlerini mümkün olduğunca işlemcinin

yakınına koymaya çalış(kondansatörün işlemciden 5 cm uzakta olması bile etkileyebilir)
--röle ve vb sürmek için kullandığın pinleri opto coupler ile izole et
--mikro işlemcinin dijital

girişlerine (hatta analog girişlerine) koruma zeneri koy
--boşta bacak bırakma
--ayrıca yollara seri konabilecek sanırım adı MUL olan parazit endüktansları varmış bunları bir

dene
--mikro işlemci yi ekranlamaya çalış
ayrica 16f877 veya LVP ozelligi olan baska birini kullaniyorsan RB3'e ozellikle dikkat et. Entegreye reset attirabiliyor. Hatta

programin silinmesine bile sebep olabiliyor...
Tarih: Cmt Oca 03, 2004 7:44 am    Mesaj konusu:

koydum. MCLR ucuna kondansatör bağladım. Pic beslemesini +5V dc regüle devresi var. Bunların üstüne PIC beslemesine 5,1V 5W zener diyot bağladım. PIC beslemesine 100nF kondansatör

kullandım. Devre şasesini oldukça büyük çizdim. Rölelere ters diyot bağladım ve buna paralel kondansatör. Girişler optıcupler izoleli vs. Bu devremde standart olarak vardı zaten  Lakin bu şekilde

çözemedim. Sorunu kontaktörlere paralel birer kondansatör bağlayarak çzödüm. Bu yöntemi bilmeme rağmen kullanmaktan çekindim Çünkü işçiliği artıracak bir yöntemdi. 4 adte kontaktöre 4 ayrı

kondansatör gibi. İşin teorisine gelince kontaktör bırakma anında ters yüksek emk oluşturarak manyetik indükleme yaparak debvreyi etkiliyordu. Kondansatör bu yüksek pik gerilimi elimine ederek

yok etti. Olan benim devrede kullandığım filtre elemanları ve malzemelere oldu. Neyse sağlık olsun katkısı olan tüm dostlara teşekkür ederim. Son söz olarak bobin olan devrede kondasatör olmak

zorunda vesselam...

Ben 220 nF 400 V AC kondansatörü kontaktörlere dirençsiz direk bağlamıştım. Ayrıca Şunuda belirteyim pic beslemesi için

5V DC kaynağa ( 7805 çıkışı vs gibi ) 470-1000 uF kondansatör takmayı bu gibi parazit sinyallerinin bol olduğu devrelerde adet haline getirmelisiniz. İyi çalışmalar.

Tarih: Sal Mar 16, 2004 4:48 am    Mesaj konusu:

motor devreye girince devre tuhaflaştı.Gittim üçgen bağlı koca kondansatör bağladım(kompanze olarak) .devre yüzde yüze yakın çalışmaya başladı.Şu anki devremde başka bir güvenlik de yok(Optik

izole,parazit yalıtımları,pic beslemesine özel filtre v.s)Devrenin bu şekilde çalışmaya başlaması beni epey mutlu etti diyebilirim.Sayın mhk size şükranlarımı sunarım.

merhaba
bende bu tip bir sorunla karşılaşmıştım. kontrol devrem ile rölelerin bağlı olduğu güç hattı aynıydı ve toplam

5v luk 5 tane röle vardı. röleler çektiğinde pic resetleniyordu. rölelerin gücünü farklı bir kaynaktan vererek bu sorunu çözdüm

arkadaşlar yukarıda yazdıklarınızı okudum. bir çoğunuz

manyetikten bahsetmişsiniz. pic gibi mikro işlemcilerin manyetik dalgalardan etkilenmesi için ortamda çok yüksek değerlerde manyetik dalgalar olması gerekiyor. yani normal devrelerde ve hatta çoğu

profosyonel devrelerde dahi manyetik dalgalar dijital sistemleri çok etkilemezler.

saygılar.

Merhaba.
Aynı tip problemlerle dün akşam bende uğraşıyordum.  Endüstriyel uygulamalarda bu her zaman olur. Çözümü ise hem yazılımda hemde donanımda filtre kullanmak.
Yazılım filtrelerini programcı arkadaşlar yapıyorlar bu konuda çok deneyimli değilim ama donanım filtresi için öncelikle internette """rc snubber""" diye aratıp bir bakın.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&inlang=tr&ie=ISO-8859-9&q=rc+snubber+&meta=

Benim tavsiyem kontaktör uçlarına 220R 5Watt direnç ile 220nf veya 470nf 250 volt MKT kondansatörü seri bağlayıp bunları mümkün olduğunca kısa kablo ile kontaktörün bobin uçlarına A1 - A2 ye paralel bağlamak. Bununla birlikte PİC in besleme hattına 1nf 63 volt seramik veya multilayer kondansatörü mümkün olduğunca artı - şase besleme uçlarının yakınına bağlamanız ayrıca bir tane 100nf 63 volt seramik kondansatörü yine besleme hattı üzerine bağlamanız. Bunlar besleme hattındaki elektrolitik lere ek olarak bağlanacak.
Yine pic in dış ortamla temasta kullandığınız uçlarına 1nf 63 volt multilayer veya seramik kondansatör bağlamanız. mümkün ise bir tane pic bacağının hemen yanına bacağa bağlı bir direnç üzerinden bir noktaya bağlı ise dirençten sonra bir tane daha.
Bu bağlantılarda her kondansatör ve dirençten sonraki kondansatör sizin sinyalinizde bir gecikme yaratır. Bunu göz önünde bulundurun. T=1/R.C mesela pwm sinyali çıkışında çünki pwm in filtre zanamı kadarlık kısmını geciktirecek.

Yazılımla yapılan filitreler ancak giriş sinyallerindeki olası zıplamaların yanlış anlaşılmasına engel olmak için kullanılır. Örneğin buton okurken yada shaft encoder bilgisi, donanım desteksiz okunurken olası sıçramaların yanlış yorumlanmasını engeller.

Özellikle endüktif yüklerin anahtarlanması esnasında oluşan gürültüler, çoğu zaman işlemciyi donanımsal olarak sapıttırır. (İşlemciyi resetler yada register içeriklerini bozar) Böyle durumlarda yazılımla engel olunabilecek bir şey yoktur ve elektronik önlemler almak gerekir.

Bunun için de öncelikle anahtarlama esnasında oluşan olayları gözlemleyebilmek gerekir. Bu iş için yüksek hızlarda örnekleme yapan ve hafıyaya alabilen scoplardan yararlanılarak değişik noktalarda, anahtarlama esnasında gelişen olaylar izlenir ve ona göre önlemler alınır.

Beslemeye kapasite atmak girişleri galvanik olarak izole etmek ancak bazen çözüm olur.

Olayın nedenini bulup öyle engel olmak gerek ve gözlemlemeye yarayacak ölçüm cihazları yoksa insana kafa yedirtir.

Sevgili dostlar... Bu sorun beni uzun zaman uğraştırmıştı. Dediğiniz gibi sorunun üzerine gitmek ve çözmek gerekir. Aslında ucuz osiloskoplarla da az çok ne olduğu anlaşılabilir. Sorunun kaynağını bulmak büyük önem taşır. Özellikle parazit sinyaller hangi yolla gelmekte bunu bulmak gerek. Benim yaptığım deneylerde , kontaktör vs gibi endüktif elemanlarda parazit sinyalin elektromanyetik yolla geldiğidir. Bunu her arkadaş deneyebilir. 16f877 ile yapılmış bir devreyi pil ile besleyin. (Basit bir yazılımla led yanıp sönsün örneğin) yaklaşık 50 cm mesafeden bir kontaktörü enerjileyip bırakın. Mikrokontrol devresinin resetlendiğini göreceksiniz. Deneye devam, düzeneği bozmadan mikrokontrol devresinin beslemesini ucuz 20 mhz osiloskop ile kontrol edin. kontaktör çekip bırakırken beslemede oluşan müthiş pik sinyalleri izleyin ( üstelik 7805 gibi regülatör kullanmanıza karşın  ) sorun teorisi şu; Kontaktör enerjilendiğinde anormal bir durum yoktur, fakat bırakırken ve hele şebeke sinus gerilimi max seviyedeyken ( sanki roleye ters diyotsuz enerji verir gibi ) üzerindeki akım 0 değildir ( endüktif yüklerde akım ile gerilim farklı fazlardadır) bu yüzden oluşan akım bobinde yüksek gerilim oluşturacak buda elektromanyetik olarak havaya yayılacaktır. Bu sorunun tamamını olmasa bile % 90 olarak çözmek için kontaktör enerji uçlarına 100 nF 275 v ac x2 tipinde kondansatör bağladığınızda osiloskopta oluşan parazit sinyallerin azaldığını göreceksiniz. Ayrıca mikrokontrol devrenizin 7805 çıkışına 470 yada 1000 uF ve 100 nF kondansatör bağladığınızda bu sinyallerin daha da azaldığını göreceksiniz. Bu parazit sisteme ters gerilim endüklediğinden kondansatörü istediğiniz gibi büyük yada küçük seçmeniz pek etkili değil. ( Osiloskopta ölçülen sinyallerle sabittir  ) en etkili çözüm kontaktöre paralel kondansatör bağlamak. Unutmayın ! parazit sinyallerden hala kurtulmadınız. Osiloskop ile bu defa mikrokontrol devrenizin giriş yada çıkış uçlarına bir bakın nasıl parazit sinyallerin olduğunu görün  Bunun için benim çözümüm giriş uçlarının hepsine 100 nF kondansatör bağlamak. Buda sorunu belli oranda çözüyor. Şimdi benim yazılım olarak bulduğum bir çözüme geleyim. Sorun mikrokontrolun resetlenmesiydi. Yaptığım bir yazılımda şunu gözledim. Pic resetlendiğinde içerisindeki değişkenlerin değerleri değişmiyordu. Yazılımı öyle bir gerçekleştirdim ki , program ilk çalışmaya başladığında normal , reset durumunda ise ilk çalışmasında gerçekleştirdiği işlemleri atlayıp normal çalışma durumuna geliyordu. Örnek pbp kodu;

a var byte
b var byte
resetoldu var byte

TRISA = %00000000
porta=0
a=0:b=0

if resetoldu=1 then resetlendi
a=100
b=100
resetlendi:

trisb=%11111111

basla:
resetoldu=1
a=a+1
b=b+1
goto basla
programı inceleyecek olursanız program ilk başladığında resetoldu değişkeni 1 den farklı olacaktır. Dolayısıyla a=100 b=100 değerini alacaktır. Program çalışmaya devam ettiğini ve belli bir süre sonrada değişkenlerin a=150 b=150 olduğunu ve bir reset oluştuğunu varsayalım. Program basla dongusu içinde resetoldu değişkenini 1 yapacaktır ve program yeniden başladığında "if resetoldu=1 then resetlendi" ile resetlendi etiketi ile belirlenen yere gidecektir. Sonuç olarak değişkenlerimiz olan a=150 b=150 değeri korunmuş olur. Ben bu uygulamayı yaptığım projelerde uyguluyorum.Doğru demiyorum lakin şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Diğer çözüm yolları ise yapılan devreyi tamamen metal bir gövde içerisine yerleştirmek olacaktır. Bu arada 16f628 kullandığım devrede mclr özelliğini kullanarak donanım resetlenmesini iptal ettim ve dahili osc yi kullandım. 16f628, sevdiğim 16f877 den çok daha güvenli çalıştı tüm korumaları kaldırıp kontaktörleri enerjleyip bıraktığımda dahi resetlenme meydana gelmedi. Microchip 16f628 üzerinde daha mı çok çalıştı dersiniz  Kendinize çok iyi bakın. İyi çalışmalar.
Tarih: Pts Eyl 06, 2004 12:17 am    Mesaj konusu:

Ancak şu tip pis olaylarda var:

Picli devreyi falan boşver scopu çalıştır ve kontaktörü biraz ötede devreye sok çıkart. Bu durumda bile scop ekranda bir şeyler gösterecektir. Probun kalitesinden tutun da, scobun besleme devresinden alacağı parazitlere olan bağışıklığına kadar pek çok şey etkili. Siz sorunu devrenizde ararken sorun scop tarafından bile gelebilir.

Özellikle bu tür problemlerle başetmek için çok iyi tasarlanmış test masası gerekmektedir. Hatta scopun tamamen ayrı bir hattan beslenmesi bile olası yanılgıları önler.

Öte yandan besleme hattına binen gürültü bazen Vdd voltajını, anlık olarak düşürür. Buda IC register içeriklerini bozar.

Besleme hattımda kapasite var neden düşşün diyebilirsiniz. Evet besleme hattındaki kapasitelerin bir görevi de bu tür ani darbeleri emmektir ancak IC ile kapasite arasındaki hattın uzunluğu endüktans oluşturarak kapasitenin bu davranışını geciktirir. Bu esnada devreniz kötü etkilerden etkilenir. Bu nedenle bu tür problemlerin nedenini çok iyi araştırmak gerekir. Basit bir ekranlama, kapasite ilaveleri vs iş görürken bazen PCB de malzemeler arası mesafeyi değiştirmeyi gerektirecek kadar değişiklikler bile gündeme gelebilir.

PIC gibi controllerlar yaygınlaşmadan önce uygulamalarda mikroişlemci kullanmak zorundaydık. Bu tür devrelerde I/O, ram, program alanı, timer vs vs için ayrık çipler kullanırdık. Haliyle devre boyutları çok büyük ve gürültünün direk etkileyeceği kritik pin sayısı çok olurdu ve başımız gürültüyle hep derde girerdi.

Picle yaptığım ilk endüstriyel devrenin sanayide kaynak makinasının yanında sorunsuz şekilde hiç bir önlem almadan çalıştığını gördüğümde çok şaşırmıştım.

@Mcihangir

EMI: Elektromağnetik girişim demektir. Radyo dalgası yapısındaki bozucu etkileri azaltmak için kullanılır.

Besleme hattına bağlanan filitreler ise, besleme hattından gelecek yada besleme hattına bizim göndereceğimiz gürültüleri (hormanikleri) yok etmek için kullanılır.

Ekranlama: Elektrik, mağnetik yada elektromağnetik alanlara karşı kalkan yapma anlamına gelir.

Devrenizi İyi bir iletken kutu içine koyarsanız elektrik ve elektromağnetik alanların bozucu etkilerine karşı devrenizi korumuş olursunuz. (İletken kutu aynı zamanda ferromağnetik bir kutu içine konmadığı takdirde mağnetik gürültülere karşı faydası olmaz)

Bazı kabloların üstü ince tellerden yapılmış örgü ile giydirilmiştir. Bu kablaların ekranlanması sağlar ve dış ortamdan gelecek elektromağnetik yada elektrik alanların etkilerini azaltır.

AC x 2 kapasite anlatılırsa bende öğrenmiş olacağım.

Tarih: Pts Eyl 06, 2004 4:35 am    Mesaj konusu:

Kondansator falan tamam ama saseyi soyle bir tabaka yapsak daha iyi olur. adamlar cok yuzlu kart yaptiklarinda bir yuzu komple saseye ayiriyorlar. Kart cizimi basite indirgenebilecek bir olay değil.
Sase saglam yapilmali.
Bir de Flash entegrelerin daha nazik olduklarını daha once yazmistım.

arkadaşlar bu konu hakkında bir çok öneriler verildi ama devrenin hertarafını kondansatörlerle doldurmanın yada gövdeyi metal yapmanın bence hiç gereği yok bu işin çok önemli bir püf noktası var onu bulmak gerekli.size şöyle bir devreden bahsedeceğim:

yine panjur kontrol ünitesi üzerinde 24 volt 2 röle var ve 220V ac motorlar kontrol ediliyor.Devrenin beslemesi x2 cinsi bir kondansatörün şebekeye seri bağlanmasıyala trafosuz yapılmış devrede 1 adet pic12c508 kullanılmış ve regülasyon için 78L05 var üstelik bu devre rf kontrollü ve cihaz kutusu plastikten yapılmış.keşke devre elimde olsada size şemasını versem bu üründen dünyada binlerce satılıyor ve hiç bir sıkıntı yok. Bu cihazın on/off kontrollü olanının resmi aşağıda ve son derece küçük bir cihaz.

daha önce verdiğim şemadaki 78L05 in girişine seri bağlanmış 270 ohm. dirence dikkatinizi çekmek istiyorum.

Merhabalar
Konuyu ilgiyle takip ediyorum.
Kısaca yukarıdaki problemler EMC(Elektromagnetic Compatibility) problemleridir.
Elektromanyetik uyumluluk (Electromagnetic Compatibility, EMC) elektriksel veya elektronik cihazların çevresi ile uyumlu bir şekilde çalışabilme kabiliyetidir.
Üretilen her elektriksel veya elektronik cihaz, kullanıcı hizmetine sunulmadan önce gerek çevresine ve beslendikleri gerilim hatlarına istenmeyen girişim sinyallerinin verilmemesi, gerekse çevresinden ve beslendikleri güç kaynaklarından etkilenmemeleri amacıyla bazı testlerden geçmek zorundadır.
Bu testler gerçekten çok ayrıntılı ve titiz yapılan testlerdir.Türkiyede ancak 4 laboratuvarda tamamı yapılabilmektedir ve fiyatları oldukça pahalıdır.
1950 lili yıllara kadar henüz elektronik cihazlarda EMC nin önemi tam olarak bilinmiyordu. EMC kaynaklı kazalar sonucunda 1950 yılına kadar amerikada toplam 80 kişi yaşamını yitirdi.
O yıllardan günümüze EMC özel bir mühendislik dalı haline geldi. EMC problemleri hala matematiksel dönüşümleri tam yapılamayan kompleks problemlerdir.
EMC ileride elektronikle uğraşan herkesin karşılaşacağı belkide en büyük sorunlardan biridir. Bu yüzden bu konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerimizi paylaşalım.
_-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontaktör bobinleri yaklaşık aynı güçlerde olduğu için standart olarak 100 ile 220 nf.arasında en az 400 voltluk (220 volt bobin için) kondansatör bobine parelel bağlanır.Yani kondansatörün bir ucu kontaktörün bir ucuna diğeride kontaktörün diğer ucuna bağlanır.Bu bağlantının kontaktöre en yakın yere bağlanması gerekir.

kontaktöre (veya endiktif yüke) paralel bağlanan RC konusuna bir açıklık getirsek iyi olur sanırım, zira bu alanda benim gibi yeni olanların eminim burada kafaları karışacaktır.
1) kontaktöre paralel olarak C mi yoksa RC mi bağlamak, optimum performans ve güvenlik sağlar.
2) RC devresindeki R ne için kullanılır?
3) RC devresi için herzaman kullanılabilecek standart R ve C değerleri varmıdır yoksa sayın byka 'nın yazdığı gibi her sistem için hesap etmemizmi gerekir.
4) R ve C değerleri optimum performans ve güvenlik için hesap gerektiriyorsa, bu hesap nasıl yapılır.
5) güvenlik için tristör ve triyaklarda anot-katot arasına, aynen kontaktörlerde kullanıldığı gibi paralel RC devresi bağlanmaktadır.
burada ki RC devresinde de bir standart varmıdır. kontaktöre bağladığımız değerlerdeki RC devresini triyak ve tristöre de bağlayabilirmiyiz.

Alıntı:
1) kontaktöre paralel olarak C mi yoksa RC mi bağlamak, optimum performans ve güvenlik sağlar.

Bu işi yapan firmalar RC olarak kullanıyorlar
Alıntı:
2) RC devresindeki R ne için kullanılır?

bunu bende tam bilmiyorum
Alıntı:
3) RC devresi için herzaman kullanılabilecek standart R ve C değerleri varmıdır yoksa sayın byka 'nın yazdığı gibi her sistem için hesap etmemizmi gerekir.

genelde standart 100 nF (kullanacağın voltaja uygun)+ 47-100ohm metaloksit (~1-2w) gibi
Alıntı:
4) R ve C değerleri optimum performans ve güvenlik için hesap gerektiriyorsa, bu hesap nasıl yapılır.

http://www.epcos.com/excelon/servlet/excelon/applications/xml/applications_e.xml?xslsheet=applications:/xsl/article_detail.xsl&sectionId=networks&articleId=96
Alıntı:
5) güvenlik için tristör ve triyaklarda anot-katot arasına, aynen kontaktörlerde kullanıldığı gibi paralel RC devresi bağlanmaktadır.
burada ki RC devresinde de bir standart varmıdır. kontaktöre bağladığımız değerlerdeki RC devresini triyak ve tristöre de bağlayabilirmiyiz.

bağlarsın hocam, zaten bağlanıyor

kısaca amcam şöyle demiş, EMC için AC devrelerde bobine parelel bağlanmasında, yüksek frekans girişimlerine çok hassas devreler için etkin koruma sağlanmış olur. Sadece gerilimin görünürde sinüzoidal olduğu durumlarda kullanılır, genelde toplam harmonik distorsiyonun %5'i
Gerilim 3 uç maksimumla, osilasyon frekansı 400Hz max la sınırlanır
Bırakma sürerisinde hafif artış normal sürenin 1.2-2 katı
bir de bobine paralel varistör bağlanıyor buda besleme geriliminin fazla oldugu yerlerde emniyet sağlıyor
gelelim DC bobine buna da paralel diyot bağlanıyor tabi polariteye uygun şekilde, bunda aşırı gerilim veya osilasyon frekansı yoktur sadece ters emk yı yutmak için kullanılıyor
bir de çift yönlü diyot kullanılıyor buda gecici gerilimde Uc maksimumda sınırlaması ile koruma sağlamış oluyor geçici gerilim tepe değerinin max ölçüde azaltılması gibi
hım birde şu malzeme var sensör devreleri için
http://www.protekdevices.com/datasheets/plc496.pdf
biraz bilgi
http://www.meteolabor.ch/e/ussmassn.htm#Ueberspannungen
http://www.epcos.com/inf/30/db/emc_fi/00910123.pdf
http://www.euro-emc-service.de/
http://www.mtlsurgetechnologies.com/downloads/datasheets/ma0510/uk/MA05-10%20Series%20(03).pdf
buradada emc malzemeleri bilgisi var
http://news.managingautomation.com/fullstory/18600
http://www.tempest-inc.com/suppliers.htm
Milletlerin ayakta kalabilmelerinin şartları dil, din, örf ve geleneklerini koruyarak çağın gereksinimlerine hakim olmalarına bağlıdır. Eğer milleti millet yapan bu değerlerden birisi yok olmuşsa bunu bir diğer değer kaybı takip eder yokoluş süreci başlar

merhaba.
Arkadaşlar ac devrelerde kondansatör üzerinden devamlı bir akım akışı gerçekleşir. Bu 1mF 275 volt kondansatörde yaklaşık 125 mili amper seviyesinde olabiliyor. Bu özellikten dolayı bu şekilde küçük akımlarla çalışan elektronik cihazları 220 volttan direk olarak bir kondansatör üzerinden beslerler. Burada akım sınırlamak için seri direnç kullanılır.
Kondansatör frekans azaldıkça daha az, yükseldikçe daha fazla enerjiyi üzerinden akıtır. Kontaktör sisteminde oluşan pik gerilimler ve bunların frekansları çok yüksektir. Dolayısıyla kondansatör tek başına kullanıldığında böyle bir ortamda aşırı ısınır hatta delinebilir. Burada akımın sınırlanması gerekir. Seri direnç bunu gerçekleştirir. Ayrıca seri direnç filtrenin çalışma hızını belirlemiş olur.

Yine bu tür endüstriyel uygulama ( rf sistemli,motor içeren.. ) kartı yapan bir firmada çalışan arkadaşıma , kartın üzerinde çok az komponent var güvenliği nasıl sağlıyorsunuz dediğimde rf+on/off işlemi yapan bir kartın
yaklaşık 1000 satırlık bir yazılım ile tasarlandığını söylemişti. Her ne kadar doğru bilemiyorum, ticari bir iş olduğu içinde fazla üstelemedim açıkçası..

Düşünüyorumda ... mmmm
rf sinyallerini alıp kumanda için on/off için kullanacağım ve 1000 satırlık bir program yazacağım.. Herhalde satırbaşı çok  
Yada ben konu ile ilgili tecrübeli olmadığımdan, bilmiyorum.

Tarih: Pzr Eyl 19, 2004 1:19 pm    Mesaj konusu:

Dışarıdan bakıldığında gerçekten çok fazla gibi duruyor dimi 1000 satır.Ben içeriden baktığımda ise aslında çokta fazla değil. yapılacak işleri sıraladığınızda bu sayıya ulaşılacağını sizde göreceksiniz.Bu programda gerçekten resetlenme ve parazitleri elimine etmek için hiç bir kod olmadığını düşünüyorum.Bütün kod fonksiyonları yerine getirmekle ilgili olmalı.

Aynı proje üzerinde bende çalışıyorum ve söylediğin gibi kartın üzerinde çok az kompanent ile sorunsuz çalışıyor.Ve size bu devrenin şemasını önceki sayfalarda vermiştim.Ve orada bulunan bir dirence dikkatinizi çekmek istemiştim ama kimseden ses çıkmadı.  

hocam o direncin değerini anlamak için kartın 1-2 kere patlaması veya kitlenmesi gerekiyor ki tecrübe olsun
devrede direncin giriş ve çıkışlarının DC yi ne hale getirdiğini izlemekte gerek

@mmengi

hocam ;

bi anlatırmısın nedir bu olay ? birde buradaki devreye ne gibi katkıları vardır sayın direnç amcanın.

bu direnç in yukarıda altı çizili söylenenler dışında bana göre başka bir etkisi daha var.Ben bunu denerken girişteki trafo ve doğrultucu yerine son derece bozuk bir dalga şekli olan bir dc gerilim verdim içinde hertür harmonik bulunuyordu.Bu bozukluğu eminim hiçbir şebeke geriliminde bulamazsınız.scope ile izlediğimde bu direncin çıkış tarafındaki gerilimde hiçbir şekilde bozukluk olmadığını gördüm.Bu direnç in girişndeki gerilim yaklaşık 15 volt kadardı.

Şimdi bu direnç neye yaramakta olduğunu düşünmek gerek.eğer tv tamiri ile uğraşan arkadaşlar incelediyseler parazite son derece duyarlı katlardaki entegrelerin besleme gerilimleri entegreye direk olarak girilmez bu şekilde bir direnç ile girilir ve arkasından şaseye bir konsansatör ile bağlanır.Bu direnç çekeceğiniz akıma göre hesaplanmalıdır.

Sevgili mmengi , verdiğin şema güzel hoşda , genellilkle bu tip sistemlerde parazit elektromanyetik yolla yayılıyor. Şunu denediğinde büyük bir ihtimalle göreceksindir. Basit röleli bir pic devresi tasarlayıp röle çıkışına bir 220 v kontaktör bağla. pic programında da örneğin 1 sn de bir kontaktörü çektirsin. Şimdi bir osiloskop al , ve pic besleme dahil tüm giriş çıkışları incele , neler var neler  anlık oluşan pik değerleri görebilirsin. Hele bunlar girişte sanki giriş bilgisi geliyormuş gibi davranabilir. Benim önerim , daha öncede yazdığım gibi basit bir rc filtre ( kontaktör bobinlerine ) ve pic devresinde her giriş çıkışa klasik olarak 100 n lik kondansatörü bağlamayı alışkanlık haline getirmek. Şimdi bu yazdıklarımı yukardaki devreye ekleyip yeniden osiloskopla sinyalleri incelersen büyük ölçüde kaybolduğunu göreceksindir. Burda önemli olan elektromanyetik olayını fazla eleman kullanmadan çözebilmek. Kolay gelsin

PIC18f452 ile AC yük kontrol etmek istiyorum. AC yük endüktif bir yük ve bunu opto ve triyak ile süreceğim. Triyak çalışma prensibi olarak gate ucuna akım uygulandığında iletime geçiyor ve gate akımı kesildiğinde hemen tıkamaya geçmiyor anot - katot arasındaki AC gerilimin sıfır geçişinde tıkamaya geçiyor (öyle değilmi?) . Bu sistemde, triyak ile süreceğim endüktif yükün uclarına paralel kapasite takmama gerek varmı yani endüktif yük her zaman AC gerilimin sıfır olduğu noktada kapatılacaktır bu herhangi bir parazit üretirmi?
Sıfır geçiş özelliği olan bir optotriak kullanırsan ac yük parazit yaymayacaktır. örneğin moc3043 yada moc3063 te bu özellik var.sıfır geçiş kullanmaktaki amaç ilk enerji verilirken şebekenin 0 seviyesinin çok az üstünde iletime geçeceğinden daha iyi olacaktır.Zaten dediğin gibi devreden çıkarken şebekenin 0 olmasını bekleyecektir triak.
Triac devreden cikmak icin sebekenin 0 anini beklemez, icinden gecen akimin 0 olmasini bekler.
Bunalmış hocam haklı Üzerinden geçen akım 0 olması gerekmekte.Teorik olarakta şebeke 0 olduğunda triac ve yük üzerinden geçen akımda 0 olacağını varsayıyorum.
Reset problemlerinin 16F877 de daha çok olduğunu okuyorum.
Peki 16F877 de BOR yani Brown Out Reset diye bir konfigurasyon biti var.
Bu Vcc belli bir süre 100ms kadar 4 V altına düştüğü zaman işlemciyi reset ediyor.Voltaj yükselene kadar mikroişlemci reset durumunda kalıyor.
Otomasyoncu arkadaşlarımız bu biti off yapsalar sistemlerini öyle deneseler belki problemleri azalabilir.

16F628 dahili RC ve MCLR ozelligi ile gayet iyi calisiyor.
Kilitlenmelerde siz pek farketmiyorsunuz ama Osilator ler kilitleniyor genelde. WDT falan da kurtaramiyor haliyle. Osilator tasarimi diye bir konu var. Biraz arastirdim da bizimkiler buzun suyun ustunde gozuken parcasi ancak. Sicak hava tabancasi ile kristali isitirsaniz osilator sinyal genliginin yavasca dustugunu goreceksiniz. Belli bir seviyenin altina inince de zaten calismiyor pic. Bu sadece pic le alakali değil. Motorola da da benzer durumlar var.

Osilator tasarimi icin onerilen bir test var. Deneme-yanilma bazli bir test ayrica maliyeti de biraz yuksek ama profesyonel devre tasarimi icin olmazsa olmaz birsey bence.

Kristal markadan markaya farkediyor.
OSC devreleri icin sadece kristal + 2x22pF değildir olay. Kristale baglanan paralel ve seri direncler hic dikkatinizi cekti mi?
bir de Microchip in datasheetlerdeki osc tasarimlari icin bunlar sadece ornek olsun diye verilmistir. Siz kendiniz bulun degerleri demeye getiren aciklamalar var her datasheette. Dikkat ediniz...

Benim de problemli bir devrem vardi. DC besleme hattinda rolelerden dolayi reset atiyordu. Bazen yanlis bir sinyal goruyordu. Bazen de kilitleniyordu. (butun hepsi de beni bulmus bu arada:) )

Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar...

Bu tip sorunları ben de yaşadım. MCLR ucunu direk +5 Volta bağladıktan sonra yine parazit alıyorsa yada resetleniyorsa inan bana yapacak başka birşey yok. Ben 30 KW tozaltı kaynakta kullandım. Çok nadir reset alıyor. Kaynaktaki arkı gözönüne alırsak resetlenmiyor bile diyebiliriz. Diğer makinelerde ise hiçbir sorun yaşamadım (MCLR ucunu direk olarak +5 volta bağlayarak.)
PortB den kaynaklanan reset ise "Eğer PIC'i programlarken konfigürasyonda LVP fonksiyonunu enable olarak unutursan" PGM ucu 1 olduğu zaman (giriş veya çıkış farketmez) gerçekleşir ki bu anda MCU program moduna girer zaten. Sonrası tam bir karabasan.

Erol demiş ki:
16F628 dahili RC ve MCLR ozelligi ile gayet iyi calisiyor.
Kilitlenmelerde siz pek farketmiyorsunuz ama Osilator ler kilitleniyor genelde. WDT falan da kurtaramiyor haliyle. Osilator tasarimi diye bir konu var. Biraz arastirdim da bizimkiler buzun suyun ustunde gozuken parcasi ancak. Sicak hava tabancasi ile kristali isitirsaniz osilator sinyal genliginin yavasca dustugunu goreceksiniz. Belli bir seviyenin altina inince de zaten calismiyor pic. Bu sadece pic le alakali değil. Motorola da da benzer durumlar var.

Osilator tasarimi icin onerilen bir test var. Deneme-yanilma bazli bir test ayrica maliyeti de biraz yuksek ama profesyonel devre tasarimi icin olmazsa olmaz birsey bence.

Kristal markadan markaya farkediyor.
OSC devreleri icin sadece kristal + 2x22pF değildir olay. Kristale baglanan paralel ve seri direncler hic dikkatinizi cekti mi?
bir de Microchip in datasheetlerdeki osc tasarimlari icin bunlar sadece ornek olsun diye verilmistir. Siz kendiniz bulun degerleri demeye getiren aciklamalar var her datasheette. Dikkat ediniz...

Benim de problemli bir devrem vardi. DC besleme hattinda rolelerden dolayi reset atiyordu. Bazen yanlis bir sinyal goruyordu. Bazen de kilitleniyordu. (butun hepsi de beni bulmus bu arada:) )

Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar...

erol arkadaşım (Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar.) kusura bakma ben burdan pek bir şey anlamadım sorun osilatorden bahsediyorsun ama beslemeye zener taktım sorun çozuldu diyorsun bunu biraz acıklayabilirmisin. zener beslemeneye nasıl bagladıgını acıklarsan sevinirm.
simdiden sagol.
kolay gelsin.
mesmert demiş ki:
kusura bakma ben burdan pek bir şey anlamadım sorun osilatorden bahsediyorsun ama beslemeye zener taktım sorun çozuldu diyorsun bunu biraz acıklayabilirmisin. zener beslemeneye nasıl bagladıgını acıklarsan sevinirm.
simdiden sagol.
kolay gelsin.

Zener taktım sorun cozuldu değil beslemeyi zener ile yaptım dedim.
5V1 zener bildigin gibi kullanılıyor ozel bir sekli yok.

Degerleri kafana gore hesaplarsin. Ben sembolik olarak verdim

erol arkadasim yani devrenin beslemesini hazir 78xx serisi kullanmayıp yerine zener artı transistörlü regüle devresimi yaptın formun bazi yerlerinde zeneri voltaj uçlarına ters baglayın parazit icin bir cozum olabilir diye okudum acaba sende bu mantıgı kullanıp sorunu cözdunmu diye merak ettim. cunku bende bu tur sorunlar var o yuzden soruyorum.

Sevgili arkadaşlar zener diyot kullanmak mantıklı, lakin 78xx serisi entegre çıkışına bağlamak daha da mantıklıdır. Burda dikkat edilmesi gereken husus bazı zenerlerin üzerindeki gerilimden daha aşağıda iletime geçmeleridir. Yani 5v1 zener kullandığınızda bu zener bazen 4,3 v gibi değerlerde iletime geçebiliyor. Buda zenerin ısınmasına neden olabilir.

Ben de picler ile uzun süredir çalışıyorum. Gördüğüm en önemli olaylardan birisi microchip firmasının bir şeyi düzeltirken başka bir şeyi bozduğu şeklinde. Şöyle ki;
Devremde 16f877 kullanıyordum bu sorunsuz çalışıyordu, bir ara 16f877A kullanmaya kalktım aynı devrede 16F877A reset almaya başladı.

Ayrıca pic serisi entegrelerin "C" serileri "16C54B gibi.." parazitlere karşı çok daha dayanıklı.
Bir arkadaş "Brown out" bitini kapatmayı önermiş. Belki beslemeye binen parazitlerde resetlenmeye karşı faydası olabilir, fakat BODEN biti kapatılırsa pic beslemesi hızlı hızlı açılıp kapandığında pic açılışta kitleniyor.

JOKERAS

selam;ben, pic'le bir asansör devresi yaptım 2 adet 24v kontaktör kullandım  pic bazen start anında sapıtıyordu.bende kontaktör'ün kontak uçları'na seri 220nf 400v ac kond bağladım sorun ortadan kalktı sorunsuz çalışıyor...benim merak ettiğim daha kompleks devrelerde bu pic beslemesini{smps}devresi ile beslesek bu sorun'lar ortadan kalkmazmı?hoşçakalın...

fractal

aradığım şeyi burda buldum.hazırlayanlara cok teşekkürler.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Cetinal

Alıntı yapılan: "JOKERAS"selam;ben, pic'le bir asansör devresi yaptım 2 adet 24v kontaktör kullandım  pic bazen start anında sapıtıyordu.bende kontaktör'ün kontak uçları'na seri 220nf 400v ac kond bağladım sorun ortadan kalktı sorunsuz çalışıyor...benim merak ettiğim daha kompleks devrelerde bu pic beslemesini{smps}devresi ile beslesek bu sorun'lar ortadan kalkmazmı?hoşçakalın...

tabiki linear beslemeden se switch mod besleme daha stabil ve temiz olur
eğer spms guc kaynagı baglayacak kadar lux bı devre degılse kart uzerınde linear giriş yapıp swtich mod a cevırmek de mantıklı olabilir

LM2575,LM2576 gibi mesela ;)