PicBasicPro,Pos Cihazı ve uzaktaki bilgisayar bağlantısı

Başlatan hakdogan, 06 Haziran 2006, 19:38:46

Ziya

Alıntı yapılan: "hakdogan"...Benim düşündüğüm projenin büyük bir maliyet gerektirdiği konusunda aydınlanmak isterim
bunun için kullanmayı düşündüğün pos makinasını hangi modelini ne kadara ve nereden alacağını söylemen gerekiyor.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

OG

hakdogan kardeşim

Bazı şeyleri karıştırdık galiba. Kontur yüklemek için benim bildiğim normal bankaların pos cihazları kullanılır. Bu cihazlar da ya kredi kartı ya da bankamatik türü kartları kabul eder. Kredi kartıkullandığınızda pos cihazı kredi kartlar merkezi ile irtibat kurar ve hesabınızdan ilgili rakamı düşerek oradaki satıcının hesabına gecirir. Yani arada banka var.

Siz araya banka sokmadan böyle bir işlem yapmak istiyorsunuz galiba. Bunu bahsi gecen pos cihazları ile yapamazsınız. O cihaz bankanındır. Tüm yazılımları bankaya aittir.

Müşteri kontur almak için bir kart vermek zorundamıdır, zorunda ise herhalde bu kredi kartı olmasa gerek. Çünkü kredi kartı hesapları ile oynayamazsınız. Burasını tam anlayamadım.

Kontur düşme işini merkezinizdeki db den yapmanın çeşitli yolları var. Birisi, asp tabanlı bir internet sitesinde db leri tutarsınız. .NET ortamında hazırlanan çok basit bir program ile ilgili sayfanıza connect olup konturları ilgili kişinin hesabına geçirirsiniz.

Aynı database e bir telefon hattı ile de bağlanabilirsiniz.

İşte burada anlaşılmayan db ile temas sağlayacak ara cihaz nedir. POS ile kastettiğiniz cihaz nedir? Nasıl bir kart kullanacak. Ben anlayamadım?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hakdogan

Alıntı yapılan: "OG"hakdogan kardeşim

Bazı şeyleri karıştırdık galiba. Kontur yüklemek için benim bildiğim normal bankaların pos cihazları kullanılır. Bu cihazlar da ya kredi kartı ya da bankamatik türü kartları kabul eder. Kredi kartıkullandığınızda pos cihazı kredi kartlar merkezi ile irtibat kurar ve hesabınızdan ilgili rakamı düşerek oradaki satıcının hesabına gecirir. Yani arada banka var.

Siz araya banka sokmadan böyle bir işlem yapmak istiyorsunuz galiba. Bunu bahsi gecen pos cihazları ile yapamazsınız. O cihaz bankanındır. Tüm yazılımları bankaya aittir.

Müşteri kontur almak için bir kart vermek zorundamıdır, zorunda ise herhalde bu kredi kartı olmasa gerek. Çünkü kredi kartı hesapları ile oynayamazsınız. Burasını tam anlayamadım.

Kontur düşme işini merkezinizdeki db den yapmanın çeşitli yolları var. Birisi, asp tabanlı bir internet sitesinde db leri tutarsınız. .NET ortamında hazırlanan çok basit bir program ile ilgili sayfanıza connect olup konturları ilgili kişinin hesabına geçirirsiniz.

Aynı database e bir telefon hattı ile de bağlanabilirsiniz.

İşte burada anlaşılmayan db ile temas sağlayacak ara cihaz nedir. POS ile kastettiğiniz cihaz nedir? Nasıl bir kart kullanacak. Ben anlayamadım?

Öncelikle terminolojiye yabancılığımdan ötürü özür dilerim, derdimi tam anlatamıyorum.

Ben İzmirde ikamet ediyorum burada bir çok noktada (İstanbul da olduğunu bildiğim bir firmanın) bayileri var, kontor matik yada kontor online dedikleri bu pos cihazlarını kullanıyorlar.

Bayi örneğin uydu receiveri satıyor ama kontor de satıyor, biri muzik market ama kontör de satıyor işte bunlarda bildiğiniz banka pos cihazlarına benzer ancak kredi kartları kullanmayan (böyle bir kart okuyucusu yok) cihazlar var gidiyorsun diyorsun bana x operatörden 100 kontor.

Cihazı açıyor öperatör ve kontor bilgisini giriyor sonra lcd ekranında onaylıyormusunuz gibi bir ileti alıyor evet derse kontör yükleme numarası yazar kasa fişi gibi makinadan çıkıyor.

Şimdi bu adamlar öğrendiğim kadarı ile bu işi nodped ile yapıyormuş, yani cihaz serverda makinaya bağlanıp text metni okuyor, daha önceden tabi manuel olarak kontorler girilmiş.

İzmirde bu işlerde aksaklıklar olunca dedim bunun bir webserver tabanlısını yapalım.

Yani bayilerime hep web (web sayfasından da online kontör yükleyerek) hem pos seçeneği sunayım.

apache+php+mysql tabanlı web sayfam ile serverda Visual Basic ile yazdığım program aynı mysql db sini kullanacak.

Bu projede benim adına pos dediğim :) başka adı var mı bilmiyorum bu cihazla iş yerimdeki server makinama bağlanıp orada Visual Basic ile yazdığım (pos cihazının direkt mysql ile iletişime geçemeyeceğini düşündüğümden) programla iletişime geçip, istenen operatöre ait istenen kontor miktarı varsa serverdaki program data/seri portdan bu bilgileri posa göndersin ve pos da gerekli çıktıyı bayiye versin.

Yapmak istediğim bu.

Şimdi henüz bu cihazlardan almadım ve bu sorularımın sebebi de o, bu cihazlar benim aldığım kitaplardaki PIC16F84 gibi PIC ler içeriyormu bunu bilmiyorum ve içeriyorsa da PicBasicPro ile bu bahsettiğim uygulamayı geliştirmem mümkün mü? Bunu çözemedim

Çünkü komut seti içinde bir uzak makina bağlantısını andırır bir komut göremedim.

İnşallah başınızı ağırtmadım :)

İlgi ve alakanıza çok teşekkürler

Cevaplarınızı merakla beklemekteyim...

e3

@ hakdogan.O zaman en sağlıklı olanı senin bu makineden bir adet alman olacaktır.Yoksa biz içinde ne olduğunu bilemeyiz.Müneccim değiliz. :D Sen bu makineden bir adet alacaksın.İçini bir güzel açacaksın.Sonra da bakacaksın.Bize diyeceksin içinde şöyle şöyle şeyler var.Hatta içindeki elektronik devrenin iyi bir foto makinesi ile fotosunu çekersen daha çok yardımımız olur.Ondan sonra içindeki elektronik aksam belli olduktan sonra Pic varsa PicBasic ile yoksa C öğrenerek diğer işlemcilere adapte edeceksin.Geriye senin programlama yapman kalıyor.İlk önce şu cihazdan bir adet al ondan sonrası gelecektir. ;) Kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

hakdogan

Ziya

Birkaç yüz euroluk cihazı açarsan garanti kapsamı dışına çıkarbilirsin. O nedenle sen alacağın cihazın teknik dokumanlarını iste.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

hakdogan

Alıntı yapılan: "Ziya"Birkaç yüz euroluk cihazı açarsan garanti kapsamı dışına çıkarbilirsin. O nedenle sen alacağın cihazın teknik dokumanlarını iste.

Eyvallah

Sizlerle yolumun kesişmesine çok memnun oldum, hepinize teşekkür ediyorum.

İnşallah hayırlı haberlerle döneceğim...

hiashua

hakdoğan arkadaş benim anladığım kadarıyla bu cihazın[pos değil cihaz_x diyelim] bulunduğu yer ile senin webserver aynı mekanda bulunmayacak ozaman işte dediğin gibi cihaz_x ten seri porta veya seri porttan cihaz_x e veri gönderemezsin seri iletişimden mesafe sınırlaması(olmasa bile metrelerce kablo çekmek aklın işimi ) vardır. Bunu benim anladığıma göre şöyle çözebilirsin . ; Bayide cihaz_x telefon hattını kullanarak webserverin bulunduğu mekandaki bir telefon hattına erişebilir. Bu basittir dtmf kontrol diye nette aratırsan karşına seni aydınlatacak bilgiler çıkar neyse... Peki webserverın bulunduğu odaya ulaştık şimdi ne yapacaz orada da bir cihaza (cihaz_y) ihtiyacın olabilir. örneğin İlk önce cihaz_x telefon hattından cihaz_y yi arar. cihaz_y hattın belirli bir aramadan sonra(3 olabilir.) hattı açar.Sonra cihaz_x'ten cihaz_y ye artık iletişim açıktır.Tabii elektronik devrelere ihtiyacın olabilir. Ayrıntıya girmicem. İstenilen bilgiler cihaz_x ten cihaz_y ye aktarılabilir. cihaz_y ye ulaştık peki şimdi ne yapcaz:)  cihaz_y nin görevi burda biraz fazladır. Yani hem bayiden bilgileri alacak bu tamamlandığında bilgisayarın seri portundan visual basicte yazılmış bir programa bilgileri aktaracak. Bundan sonrasıyla ilgili pekte birikimim yok ama imkansız olmadığını sanıyorum. Senin demene göre visual basic te yazılmış programa verileri seri porttan giren cihaz_y bu sefer ters işlem yapmaya başlıyacak vb programından kontör bilgilerini alıp yine telefon hattını kullanarak cihaz_x e bağlanıp bilgileri aktaracak. cihaz_x bu pos cihazlarında kullanılan yazıcı kullanılarak bilgiler kağıda dökülebilir.
İnşallah bişiler anlayan olmuştur.
Bu arada telefon hattı kullanıldığı için bu projenin maliyetlerine telefon faturasına gelecek ekstralarda eklenmelidir.
Böyle bir işlemi kablosuz bir biçimde gsm operatörlerinin gprs tabanını kullanarak yapılan bir projenin içinde yer almasamda bizzat şahit olmuşluğum var.
Şu bicbasic konusunda neden olmasın illa c gerekmez. Sen picbasic te iyiyim diyorsan bu proje picbasicte de yapılabilir.
Ancak sunu itiraf edeyim söle bir göz ucuyla olaya bakınca 16f84 un bu iş için yetersiz olacağı kesin gibi gözüküyor.
biraz karışık oldu ama idare edin uzun uzun anlatmak istemedim. Bu zamanda en değerliler arasına zamanda girdi bildiğiniz üzere...hoşçakalın
/*  Merak ilmin hocasıdır.  */

hakdogan

Bu topicde yardımlarını benden esirgemiyen değerli kardeşlerim.

Sık sık bana C tavsiye ettiniz, şimdi tekrar size danışmak istiyorum standart C mi yoks PIC C mi öğrenmeliyim?

Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum...

e3

İlk önce Standart C öğreneceksin.Daha sonra onu istediğin şeye adapte edebilirsin.Pic mi kullanmak istiyorsun? O zaman daha önce Pic için yazılan koda bakarsın zaten C'de biliyor olacaksın o zaman biraz göz gezdirip işi çözersin.İlk önce Standar C.Bunu öğren.Sonra forumda Pic için örnek kod buluruz.İyi günler.Kolay gelsin. :)
.eem.

bthamdi

bu konu daha önce açılmış fakat ben yeni gördüm poslarla ilgili bildiğimi aktarayım istiyorum. pos makinalarını programlayabilmek için satıcı firmaların temin ettikleri c derleyiciler kullanılıyorlar. nurit, omni vs firmalar posu satıyor yanında posa yüklenmek üzere program yükleyici yani loader ve NOS işletim sistemi veriliyor. sizde bu işletim sisteminde çalıştırılmak üzere programlar yazıp yine firmadan sağladığınız prograla programınızı posa yüklüyorsunuz. Yani a bankası kendi yazılımını b bankası kendi yazılımını aynı posa yükleyebiliyor. posa program yazma işi satıcı firma ile irtibata geçmeden çok zor olur. bankaların yazılım deparmanında çalışan arkadaşlar bu işi sürekli yapmaktalar fakat bilgilerini paylaşırlarmı bilemem.

creemstorge

Bu cihazla ilgili burnuma hiç iyi kokular gelmiyor  :)