Lineer hareket

Başlatan Logan, 10 Haziran 2006, 10:58:14

Logan

Selam arkadaşlar.Üzerinde çalıştığımız proje bitmek üzere fakat ufak bir problemle karşı karşıyayız. Amacımız lineer hareket elde etmek. Mekanik aksamı hemen hemen bitirdik fakat kullanmamız gereken motora bir türlü karar veremedik.Yaklaşık 30 cm'lik bir hareket elde etmek için kare mil yardımıyla, sonsuz dişli yöntemini kullanarak aşağı-yukarı hareket elde edeceğiz.Mekanizmanın diğer ucunda ise max. 10  kg'lık bir yük olacak.Bunun için ileri-geri hareket edebilecek bir motora ihtiyaç var.İlk olarak step motor düşündük ama 150 Dolarlık fiyat bizi caydırdı. Aramızda bu tür bir işle daha önce uğraşmış birisi varsa lütfen yardım etsin.Önerilerinizi bekliyorum.
Not: Maliyeti max. 50 Dolar civarı olmalı.Çünkü 2 adet kullanacağız.Hepinize iyi çalışmalar.
İmza.

CaFFeiNe

hareket çok hassas olmayacaksa varyak motor denilen motorlar işini görebilir ucuz ve güçlü DC motor ve ucunda dişli kutusu var (ama 10kg taşırmı bilemem)

KAZIMUGUR

Birde hızı belirtse idin...
Silecek motorları olabilir,küçük-büyük bir kaç tip var.Sadece deney içinse oto hurdacılarda ucuza bulunabilir,15-20 ytl,yeni ve ufaklar 40-50 ytl.
Küçük bir şey dersen cam krikolarıda olabilir,değişik yapısı belki işinizi kolaylaştırır,unolarda küçük ama güçlü tipler var...

Logan

Aslında haklısın hızını belirtmem  lazımdı.Yazdığım mesajda da anlatıldığı gibi kare mil kullanarak yapılacak.Kare milin vida adımı yaklaşık 3 mm.30 cm hareket için milin 300/3=100 tur atması gerekir.Bizim hedeflediğimiz süre ise 30 cm'lik yolu max 4,5-5 saniyede alması.Eğer 5 sn olarak kabul edersek 100/5=20 devir/saniye anlamına gelir.Buradan şu sonuç çıkar; 20*60=1200 RPM bir motor işimizi görecektir.
(Not:Bu proje deney için değil imalat için gerekli.)
İmza.

KAZIMUGUR

Bu iş için gereken güçteki motorları oto yan sanayiinde ucuza bulabilirsin.
Silecekler redüktörlü ve işini görmez ama fan motorları 1400-2800 devir gibidir ve çeşitli güçte var.
Sık kullanılacaksa malzemeleri iyi seç vida da somunda sertleştirilmiş çelik olsun.
Stepten söz ettiğin için hep dc düşündüm,ac küçük motorlarda var.

sezgin05

Bu hızad bulabilirmisin bilmiyorum ama
devri sabit motorlar arasında SENKRON motor geniş bir kullanım alanına sahip...

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.