logic analyser yapımı

Başlatan birkan, 23 Haziran 2006, 17:23:23

birkan

Arkadaşlar osiloskopum yok. İşlerimde sürekli logic analyser lazım oluyor. Şöyle 1 Mhz hızında örnekleme yapıp bir şekilde pc ye gönderecek bir cihaz yapmak istiyorum. Sonrada pc de yapacağım bir programla değerleri görmek istiyorum. Analog bilgileri görmeye ihtiyacım olmuyor. O yüzden osiloskop değilde logic analyser e ihtiyacım var. Fikri olan veya elinde şeması olan varmı acaba?

argeci

selamün aleyküm
1 mhz hızında ve kaç kanal örnekleme yapacaksın ve 1mhz lik bir örnekleme için nasıl özellikler kullanacaksın tetikleme falan olacakmı eğer bir veya iki kanal olacaksa picde capture compare kullanmak belki bir fikir olabilir emin değilim ama bunu 8 ve daha üzeri kanallar için düşüneceksen 18 serili bi pic 10mhz de çalışır bu verileri alıp pc ye göndermen biraz zor eğer her us yi görmek isterim dersen bunu gerçek zamanlı olarak pc den nasıl alacaksın her saniye için 8 kanal bilgi saniyede 1mbyte veri transferi demek buda yaklaşık 10mbit olur ikinci yöntem eğer diyelim bana 1 saniye yakalama yapsın diyosan eski mainboardlardan sram leri toplarsın 1mbtye buffer oluşturursun önce pic aldığı veriyi (max 10 çevrimde yazması lazım 18 serisi 40mhz için) rame yazar capture bitince rami seri port üzerinden biraz bekleyerek pcye alır sonra yazacağın programla işlersin ama tetikleme özellikleri olsun dersen veya online olsun dersen bu birazcık pici aşar hem biraz hızlı işlemcin hemde hızlı belleklerin olmalı eğer biraz daha ayrıntı verirsen bişeyler yazarız inşallah hatta bu konu ile ilgili  daha öncede bi konu olmuştu istersen bi ara oradada biraz bahsetmiştik.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

birkan

Merhaba
Sayın argeci benim işlerimde kullanmak için iki kanal bir lojik analyser yeterli, ayrıca spi, i2c ve seri haberleşmeyi görmek istediğimde grafiksel olarak göstermenin yanında, nasıl desem, bilgileri data olarak ta görebilmeliyim. (harf rakam olarak yani), bu bilgileri ölçmekten daha çok seri porttan pc ye gönderme konusunda problemler var, bir kaç hafta önce bunu forum dışında da tartışmıştık. Ama bana bu bilgileri bire bir göndermekten ziyade daha az bilgi göndererek te pc de grafikleri görebileceğimiz bir yol var gibi geliyor. Çünkü bana sadece high ve low olan zamanlar lazım. Ara zamanlarda bir şey gönderilmesi gerekmez pc ye. Mesela diyelim ki belli bir zamanı 255 lik parçalara böleriz, bu zamanlarda high olduğunda veya low olduğunda pc ye 0 ile 255 arasında bir rakam ve low veya high olduğunu bildirir bir rakam gönderebiliriz. 255 in sonuna kadar durum değişmezsede durumun değişmediğini ve bir daha sayılmaya başlandığını bildirir bir rakam gönderebiliriz. Yada pc ye daha az bilgi göndererek bunu nasıl ifade edebilirsek o şekilde...

Forumdaki osiloskop tartışmalarını okudum. Benim amacım öyle bir şey değil, en pratik yoldan işlerimi kolaylaştıracak bir logic analyser'e ihtiyacım var.

OG

PC'ye aktarma anında oluşabilecek tıkanıklıklar için ölçümü önce hızlı bir RAM içinde saklamak, gerektiği zamanlarda PC den bu ölçümleri çağırmak uygun olur düşüncesindeyim.

PC lerdeki SDRAM leri bilirsiniz. Kapasiteleri bizim işlerimiz için ciddi derecede yüksek. Pahalı da sayılmazlar. Bunlar denenebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

argeci

selamün aleyküm tamam eğer görmek istediğin öyle bir şey ise bu iş için pici kullanabilir hatta capture compare özelliklerinide kullanabilirsin ama senin taleb ettiğin artık logic analyser olmaktan çok protokol analyser veya spi veya i2c monitör olur.Bi fikir vermesi açısından adxl sesörlerde pwm sinyalinin boyunu ölçmek için capture compare portu kullanılıyor.Şunu denesen çapture compare portunu rb0 gibi kesme alan bi giriş veya port değişim kesmesi ile beraber kullansan  ve her pulse değişinde kesme alt programına sinyalin mevcut durumu ait bilgi ile zaman bilgisini txreg registerine yazsan ve seri porttan gitse daha sonra bunu pc programı tarafında bit bit veya byte byte gösterip istediğin analizi yapabilirsin eğer bu değişimler geldiğinde capture compare portundanda zaman bilgisini okursan zamanı ayrıca saymak zorunda kalmazsın bu durumda zaman çözünürlüğün dahada aşağı inebilir.Her bir değişimde 4 byte göndermekle bu işi çözebilirsin.Bu portun nasıl kullanıldığını öğrenmek için ccs c forumunda adxl210 sensörünün arat.Diğer kesmeler içinde aynı yöntemi kullan yapmak istediğin zor bişey değil biraz uğraşırsan mümkün sana kolay gelsin.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun