siren devresini yapamadım lütfen yardım edin.

Başlatan microlife, 24 Haziran 2006, 19:06:55

microlife

herkese merhaba ;
bilmiyorum benim gibi soru soran var mıdır ama arkadaşlar http://home.maine.rr.com/randylinscott/feb21.htm adresindeki amerikan polis sireni devresini çalışma boardumda yapamadım. tüm elemanları aldım ancak toprak nedir + voltaj nasıl verilir bilmiyorum elimde 12 v dc bir adaptör var bunun uçlarını kestim , + kutbundan mı alıcam + voltajı daha sonra nasıl topraklıycam .Sorularım sizin için çok komik geliyordur eminim ancak 2. sınıfa yeni geçtim üniversitede ve ilk yıl bildiğiniz üzere hem genel mühendislik dersleri gördük.Elektronik hakkında en ufak bir şey görmedik.Temel şeyleri biliyorum ancak bu topraklamayı çözemedim. Acaba orası da eksi uç mu :) - uç yaptığımda da çalıştıramadım devreyi bağlantıları bir kaç kez kontrol ettim ancak yine de sonuç yok.Lütfen yardımcı olun hevesim kırılmasın. Zaman ayırıp da okuyan herkese teşekkürler.

microcozmoz

Eğer ölçü aletin var ise veya dc adaptörünün uçlarının ne olduğunu biliyor isen şemada GND sembolunun olduğu yerlere  eksi ucunu bağlayacaksın..artı ucunu nereye bağlayacağın zaten açıkça gösterilmiş şemada...

Bana göre bu şekildeki soruları herkes zamanında sormuştur o yüzden çekinmenin anlamı yok..çoğu şey sorarak öğreniliyor hayatta önemli olan öğrenilen şeyleri unutmamak ve devamını getirmek  :D

Kolay gelsin
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

microlife

hemen cevap verdiğiniz çok çok teşekkür ederim size de kolay gelsin.Son bir soru olarak 2n3055 transistörünün kollektörü dış kısmıymış galiba onu ben tele lehim atarak dışına bağladım aklıma başka birşey gelmedi yanlış mıdır?

e3

Evet bu tip transistörlerin kollektörleri dışarıda bulunur.Doğru yapmışsın. ;)

.eem.

stlg

kondansator ve diyot yonlerine, entegrenin pin numaralarınada  dikkat etmeli, bu elemanları devreye dogru baglamalısın
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

devren için mutlaka 3055 kullanman gerekmiyor. illa kullanacaksan bu tip kılıflar için özel soğutucu, izolatör ve kablolama malzemeleri de satılıyor. hatta bir poşet içinde takım olarak bile almıştım. zaman içinde neyin gerekli olduğunu nasılsa öğrenirsin. şimdiden kolay gele; belalı bir mesleğe girdin  :twisted:
why mr. anderson, why ?