cep programlama

Başlatan muhacir55, 26 Haziran 2006, 12:00:12

muhacir55

HOCAM ÖNCELİKLE BU KONULARDA HİÇ BİLGİM YOK BANA

NEYSE MERAK ETTİĞİM CEBE ATILAN (SYMBİAN VS. İLE) PROGRAMLARDA SADECE EKRAN GÖRÜNTÜSÜ İLE İLGİLİ OYUN VS. YAZABİLİYOSUNUZ YOKSA

CEBİN ELEKTRİKSEL DONANIMINI DA KONTROL EDEBİLİYORMUSUNUZ BİR PIC GİBİ VEYA DENEY KARTI GİBİ (ÖRN: İSTEDİĞİN SAATTE ZİLİNİ ÇALDIRIP KAPATMAK VEYA IŞIĞINI YAKMAK VESAİRE VEYA ÇIKIŞLARINDAN BİRİNDEN HARİCİ BİR IŞIĞI VS. YAKMAK  GİBİ ŞEYLERİ YAPABİLİYORMUSUNUZ

İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER

uzaylivolkan

Evet cebin tüm özelliklerini programlaya biliyorsun. Java Yada C ile program yazılabiliyor. Hatta şu aralar GODB  adında Basic derleyiciside mevcut. Gerekli yazılımları Forum.nokia.com dan indirebilirsin.

fuko88

uzaylivolkan'in da dediği gibi cebin birçok özelliğinden faydalanabilirsin. C kullanırsan herşeyine ulaşman mümkün java'da ise hepsine ulaşılamıyordu ancak yeni çıkan paketlerle sanırım artık onda da C deki kadar özelliğe ulaşılabiliyor. yalnız şu var:
maalesef teleefon üreticileri telefonun seri portuna erişmemizi engelliyorlar. ben uzun araştırmalar yaptım maalesef seri port işte şöyle kullanılır diye bir kaynağa ulaşamadım. aksine ericsonun forumunda mesela adminler (ericson yetkilileri) bunun ericson tarafından izin verilen bir uygulama olmadığını söylüyorlar. nedeni ise telefonun içinde çalışan bi program var bu program bizim seri porta erişimimizi engelliyor.
şöyle bir bilgiye de ulaşmıştım:
yeni çıkan nokia telefonlarda artık seri porta erişim izni var diye birşeyler de görmüştüm.

Ayrıca eğer avuçiçi bilgisayar da yapmak istersen bunları onlarda seri porta erişim serbest. hatta odtu robot topluluğunun şöyle bir projesi var:
http://www.kovan.ceng.metu.edu.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=92&Itemid=124

bence bu işi öğrenmek istiyorsan java ile uğraş C'den daha kolay ve onun kadar güçlü ayrıca desteklemediği telefon yok gibi.

muhacir55

değerli hocalarıma teşekkürler

daha başka yerlere de bu konuyu açtığım için üzgünüm