iç & dış ortam termometre devresi lazım

Başlatan voltos, 05 Temmuz 2006, 16:34:03

voltos

mrhb arkadaşlar ve ustadlar.
pic olayına yeni başladım sayılır.sayenizde bikaç devrede yaptım. uzun süredir  sitenizi takip ediyordum ve çok faydalı bilgiler öğreniyorum.butun ustadlara sonsuz teşekkur ediyorum.ben 15 yıllık  elektrikçiyim, elektronik en büyük hobim.arabam için bi dijital termometre yapayım istiyorum, hem iç hem dış ortamı ölçsün. iki ayrı termometre devresi yapmaktansa, belki tek devreyle ekranda iki ortamı okuyabilirim diye düşünüyorum. malesef nasıl yapabilirim bi fikrim yok.bütün programlarım var proteus6,7-microcode-pbp önerileriniz için şimdiden teşekkur ediyorum.

PhD

Selam arkadaşım,

Aşağıdaki linkte yapılmış sıcaklık, saat projeleri var. Ayrıca forumda aratırsan bir çok sıcaklık ölçme projesi var. Takıldığın yerleri sorarsan daha çok yardım edebiliriz.

Ayrıca aramıza hoşgeldin. :)

.:PicProje:.
...hiç...

voltos

ilgin için teşekkurler comlekciler kardeş
ancak verdiğin linkte tek ısıyı ölçen termometreler var . ben iki ısı ölçmek istiyorum iç ve dış. ve iki termometreyi birleştirecek tecrubem yok veya tek termometreyle iki ısıyı aynı anda ölçüp 2 satır lcd veya segment ekranda görebilirmiyim.

voltos

ayrıca aranıza katılmaktan bende çok memnun oldum :) inşlh bende sizlere yardımcı olabilcek bi konu bulurum :)

PhD

Alıntı yapılan: "voltos"ilgin için teşekkurler comlekciler kardeş
ancak verdiğin linkte tek ısıyı ölçen termometreler var . ben iki ısı ölçmek istiyorum iç ve dış. ve iki termometreyi birleştirecek tecrubem yok veya tek termometreyle iki ısıyı aynı anda ölçüp 2 satır lcd veya segment ekranda görebilirmiyim.

Merhaba kardeş, bende yapılmış istediğin gibi bir hazır devre yok forumda varsa veya birilerinde varsa belki hemen sana yardım edebilirler ama şunu söyleyim bir yerlerden başlamazsan genelde forumda herkesin işi olduğu için sana zor yardımcı olabilirler yani devrenin sıfırdan yapıp gönderecek birileri çıkamayabilir. Eğer sen bir yerlerden başlarsan takıldığın yerleri sorarsan biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz ve böylece  daha hızlı ilerlersin diye tahmin ediyorum. Bide aşağıdaki linke bak belki orda vardır böyle birşeyler...

Ayrıca her insanın bildiği bir şey mutlaka vardır mutlaka sende bize yardımcı olursun merak etme yeterki niyetin bu yönde olsun. Kimse herşeyi herzaman bilemez. :)

Kolay gelsin.

Mod Notu: Bu "TIKLA" olayı nedir?
...hiç...

teknikelektronikci

sayin voltos bende pic programlamaya yeni basladim bnm de o kadar ileri derecede programlama bilgim yok özellikle bu saat thermometre filan insallah bir gün bizde yapariz elbet .ama eger kendiniz comlekciler üstadin verdigi linkteki devreyi yapacaksaniz ve iki ayri yerin sicakligini ölcecekseniz size bildigim belki basit ama isnize yarayabilecek bir fikrmi yazmak isterim. verilen linkteki devrede isi sensöru ds 18b20 kullaniliyor bu 18 b20 sensörüne paralel olark 1 den fazla ds18b20 baglayip yani bus yapip tek hat üzerinden daha fazla sensörün isi bilgisini pice gönderebilirsiniz diye biliom (üstadlar yanlisim var ise düzeltirmisiniz :) )sizde 2 tane sensörü tek hat üzerine baglar birini iceri digerini disari koyarsiniz ve programdada ufak tefek degisiklikler yaparak sorunu halledebilirsiniz özelikle bir komut vardi pic basic proda su anda hatirlamiyorum ds serilerinin haberlesmesiyle ilgili o komutuda arastirip biraz programla oynadinizmi oldu bitti  benden bu kadar insallah anlatabilmisimdir ve size yardimci olabilmisimdir  saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

iste kisa bir aramadan sonra buldium .)  

(link
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

PhD

Alıntı yapılan: "Mod"
Mod Notu: Bu "TIKLA" olayı nedir?

Selam moderatörüm hayırdır anlamadım bu olayı, "tıkla" ne gibi bir sorun oluşturdu. Ben başka bir siteye göndermek istemişti belki orda vardır diye ama yanlış bir yere falan mı gönderiyordu. Halbuki ben linki kontrol etmiştim ama sorun ne anlamadım?  :roll:

Kolay gelsin.
...hiç...

ahmetyilmaz871987

arkadasim boyle bir devre yapmak istiyorsan ds18b20 entegresi ve pic ile yapabilrsin daha once boyle bir seyai hic dusunmemistim ama su linke bir goz at insallah isine yarar

http://www.rentron.com/PicBasic/one-wire2.htm

eger biraz yardimci olabildiysem ne mutlu bana
ahmet yılmaz