lm629 ve lmd18200

Başlatan paradox, 11 Temmuz 2006, 11:52:11

z

Eagle ile cizilmis BRD dosyasi

Yalniz Dos uzerinde calisan cok eski bir versionda cizmistim ve simdilerde nasil acarsin bilemiyorum.

Xtal frekansi 6Mhz, yesil tantalin degeri 1uf 16v, yesil minik bir led ve seri 510 ohm direcini gostermeyi unutmusum.

25 Pin Dsub konnektorun hemen yanindaki  6 pinli pin header shaft encoder icindir. (Index pulsini kullanmadim.)

Borland Turbo C++ 3.0 da yazilmis C yazilimi

C de yazilan programin amaci 628/629 komutlarini ve parametrelerini cipe yollamak cipteki verileri PC ye almak. Butun komutlari yazmadim ama istedigin 629 komutuna ait  fonksiyonunu  ornek kodlamaya bakarak yeniden olusturabilirsin. En azindan 7-8 yil onceki bir proje olusundan dolayi ne yaptim neden yaptim hic bir sey hatirlamiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

paradox

hocam gönderdiğiniz eagle dosyasını açmaya çalıştım ama hata verdi bi kontrol edebilirmisiniz.

paradox

bunalmis hocam eagle programında lm629 yok ben bulamadım acaba daha sonra tekrar kütüphaneye siz mi eklediniz.bir de şu eagle dosyasına bakıverseniz bir türlü çalıştıramadım hata veriyor...

z

Eagle da  cip ismine göre değil paket tipine göre çiziyorum.

Eagle dosyasını neden açamayacağınızı yukarıda yazmıştım. (Eagle'ın DOS üzerinde çalışan versiyonuyla çizmiştim.)

O versiyon haricinde yeni versiyonlarla bende açamıyorum.

Akşam ekrandaki görüntünün fotoğrafını çekeyim. (Program sadece 4Mbyte Ramı ve çok küçük hddsi olan W95 yüklü laptabımda, yer kaplamasın diye painti bile silmiştim.)

Foto olunca baka baka yeniden çizersin. Yada ararsan Eagle'ın dos versiyonunu belki bulabilirsin.

paradox

tamam hocam sağolasın.bırde bu devredekı dırenc degerlerı kondansator , dıyot,krıstal degerlerını verebılırmısın.fotografta hepsı cıkmamıs cozemedık.hocam senı de cok ugrastırıyorum ama kusurabakma.

z

Dirençlerin hepsi belli. Aynı renkler aynı değerde.

Diyodlar ise 1 kaç amperlik hızlı diyod. Ne bulursan onu tak.

paradox

bunalmis hocam bu entegreyi kontrol etmek bayağı bir karışık helal olsun size valla.
hesaplamalara falan başladım bu ara count hesabı falan.ama bi sorun var.ben direk paralel port tan kontrol edeceğim entegreyi.paralelin 8 data çıkışı status 5 konrol de 4 tane.lm629a 8 bit çıkış versek.entegrenin 5 tane falan da reset,wr gibi uçları var.bide 8 bit okumak için paralele lm629 dan veri gelcek.bit sayısı yetersiz kalıyo.demux mu kullansak veya başka bir önerin varmı.sanırım siz demux kullanmışsınız.ne yapabiliriz ??? :roll:

paradox

hocam ekrandaki görüntünün resmini cekecektiniz.bekliyorum gönderirseniz sevinirim.verdiğiniz resimlerle çizmeye çalıştım ama tam çıkaramadım.

z

Kusura bakmayın unuttum gitti akşam ilk işim bu olacak.

Paralel portta (Centronix port) 3 port bulunur. Base adres 378 ise

378 8 bit Data I/O 2...9 nolu pinler (Artık Biderectional)
379 Status port 10-11-12-13-15 nolu pinleri okumaya yarar
380 Control port 1-14-16-17 pinlerden data çıkmaya yarar

Mux'a ihtiyacınız yok, demiştim ya bu peripheral bir çip ve gerekli sinyalleri okumak yada çıkmak için paralel port pinleri fazlasıyla yeterli.

Verdiğim örnek programın kullandığı kartta yanlış hatırlamıyorsam çipin bütün pinleri kullanılıyor.

z

Cizimin ekran goruntusu asagida.

paradox

hocam senin verdiğin brd dosyası yeni versiyon için düzeltildi.lazım olan olursa kullansın...

http://rapidshare.de/files/27213350/LM629.BRD.html

süresi gecince söyleyin tekrar upload ederim.birde dosya eklemenin başka yolu varmı bu sitede...

paradox

bülent hocam burada l298n diye bir güç katı kullanmışsınız.bunun yerine 18200 kullansak olurmu.lm629 ile daha uyumlu sanırım.bide kullandığınız encoderin adı ne datasheeti varmı.

z

Surucunun ne oldugunun onemi yok, dedigin gibi 18200 daha iyi olur. Ben L298 ile uyum saglamak icin kart uzerindeki ciplerle yeni lojik sinyaller uretmek zorunda kalmistim.

Shaft encoderim HP nin HEDS serisinden. Su anda bakmak icin motorlarin arka koruma kapaklarini sokmem lazim. Fakat encoderin ne oldugunun hic bir onemi yok. Iki kanalli ve  TTL sinyal uretmesi yeterli.

paradox

bulent hocam programın kod sisteminde anlamadığım bir yer var.

kontrol port normalde 8 bitlik biz bunun en düşük 4 bitini kullanıyoruz.

siz komutlarda sinyalleri pasif duruma getirmek için

outportb(p3,0x14); // sinyaller pasif

gibi bir komut kullanmıssınız

bunu açarsak  0001 0100 yapıyo. kontrol portunda pinlerin sıralanısı

c7 c6 c5 c4 c3 c2 c1 c0 burada son 4 biti kullanmayacağımıza göre neden

siz kullandınız.yada şöyle söliyim ilk 4 bite karşılık burda hangi sayılar denk geliyo biraz açıklarsanız çok sevinirim...

z

Sizin oncelikle pc paralel portu yalayip yutmaniz lazim. O proje icin yazdigim program, PC'ye porttan gelen ext int'lari cevapliyor ve  8 bit data portunu  in/ out yani bidrectional modda kullaniyor.  Yanlis hatirlamiyorsam yuksek dortlu grubun 3 biti portun yonunu tanimiyor.

Bundan sonrasi icin size kolay gelsin.