lm629 ve lmd18200

Başlatan paradox, 11 Temmuz 2006, 11:52:11

paradox

devrenin bir kısmını kurup programdan gönderdiğim komutların çalışıp çalışmadığına bakıyorum.ama kücük bir sorunum varsanırım.elimde 6mhzlik kristal yok 5 mhz lik kullandım.bir sorun çıkarmı.
ayrıca lm629un clk pinine osiloskopta baktığım zaman +v göruyorum sürekli.kristale bağlı olan kondansatorlerden birine parmagımla dokunduğumda ise kare dalga gözluyorum.temassızlık yok ama parmagımla dokunduğumda niye çalısıyo normalde çalışmıyo onu anlayamadım.

z

Dikkat ettiysen benim kartta HCT04 diye bir çip var o çipin bir kaç kapısı  xtal kontrollu bir osc devresine ayrılmış.

Eğer HCT değilde LS kullandıysan OSC devresini modifiye etmen gerekecektir. Buna rağmen çalışmıyorsa kristalden şüphelenebilirsin.

6Mhz yerine 5Mhz kristal kullanmak sorun değil fakat;

Bu durumda bütün zamanlamaların kayar. Sample alma süreleri düşer, çipin kullandığı integral ve türev bileşenleri otomatikman kayar.

İvmelenme dahil bütün hesaplamaları yeni baştan ele alman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

paradox

bülent hocam paralel portun data uçlarını lm629 a bağlarken arada kullandığınız elemanları söyleyebilirmisiniz.ne tür eleman kullandınız ve değerleri neler?

z

Başlangıçta busların çakışması durumunda çiplerde hasar oluşmaması için  pcbde D.busa 100 er ohm smd eklemiştim. Ancak uygulamada vazgeçip hepsini ince tellerle kısa devre ettim. Bus üzerinde hiçbir malzeme yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

paradox

bende aynısını düşünmüştüm.ilk basta direnc bağladım daha sonra söktüm.devre bayağı iyi durumda sayılır.
wr_data ile lm629a data gönderebiliyorum fakat okumada sorun yasıyorum.paralel portun data yı okumasında bir sorun var sanırım.paralel portun datasını lm629un data girislerinden çıkarıp lm629un datasına baktığım zaman okumam gereken bilgiyi osiloskop ile görebiliyorum.

fakat paralel port ile okuyamıyorum.sanırım paralel portun çıkışlarında her zaman son gönderdiğim bilgi kalıyor.hatta bazen lm629un datasındaki bilgi ile benim gönderdiğim bilgi çakısıyor ve osiloskopta yanlış değerler gözleniyor.

bu sorunu nasıl asabiliriz.aslında istediğimiz sey sanırım paralel port bilgiyi gönderdikten sonra read konumunda alıcı duruma geçmesi.biraz inceledik ve paralelin pin17sinin in/out secicisi olduğunu gördük fakat bunlar işe yaramadı.

paradox

bülent hocam galiba sorunu çözdük.paralel portun birkaç çeşidi varmış.biostan hallettik.bizim port ecp imiş.tabi o da sadece veri gönderiyo ,verialamıyo.biostan bi_directionalı sectik şu anda veri okuyabiliyoruz.

paradox

arkadaşlar uzun bir aradan sonra türkiyeyede lm629 geldi.yeni karşılatım bende internette.eğer reklam olmazsa ismini veriyim isteyen olursa özelden veriyim sitenin ismini.fiyatı 21 dolar acaba robot projeleri için fazlamı lüks sizce.pid hazır olması büyük avantaj ama.karar veremedim ya.

kzm

bunalmis hocam benimde lm629 ile problemim var bana acaba clock devresini nasil yapmam gerektiginde yardimci olabilirmisiniz sema olarak? cunku lm629 da sadece 1 tane clock girisi var biz 4MHz olarak belirledik ama nasil bir devre olmasi gerektigini bulamiyoruz simdiden cok tesekkurler