Sayıcı için algılayıcı tavsiyesi

Başlatan sezgin05, 12 Temmuz 2006, 17:19:15

sezgin05

Arkadaşlar 2 metrelik bir koridordan geçen insanlardan sadece girenleri saymak istiyorum.İnfrared veya kapasitif sensörlerden kullanmayı düşündüm.Telemekanik,Momentum ve Voltam markaları araştırdım ama sensör fiyatları biraz pahalı geldi. Daha ekonomik bir yöntem varsa tavsiyelerinizi bekliyorum...

OG

Sezgin Merhaba

Konu daha önceden baya bir tartışıldı. mhk'nın tecrübelerinden yararlanabilirsin. Ben de bir sensor almıştım 50Euro. adetsiz ise kullanılabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Maliyet önemli hocam.Her ünite için 2 adet sensör kullanmam lazım.Çünkü sadece girenleri sayacam.Reflektörlü sensör prensibi kullanabilirim ama İnfrared ışığı toplamam gerekebilir.Henüz karar vermedim...

aster

Autonics in her çeşidi mevcut uygun ve kaliteli, memnunum

sitesine baktımda step motor üretimine de başlamışlar

stlg

Asagıda bir ornek devre var iki adet yapabilirsiniz mesafe bu şekilde yeterli olmazsa verici ve alıcı gozlerin onune birer adet mercek baglanabilir cıkıstaki ses devresini sizin uygulamada kullanmaya gerek yok kolay gelsin

https://www.picproje.org/index.php/topic,8344&highlight=
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ismetelk

arkadaşlar biraz basit olacak ama ben buna benzer bişey yapmıştım. çok güzel olmuştu.
lazer ve ldr kullanarak yapmıştım bunlardan iki tane kullanıldığında girenleri ve çıkanları ayrı ayrı sayabilirsiniz.
yan yana iki lazer koyun karşılarınada ldr leri yerleştirin. once hangisinin kesildiğini pic le algılayarak içerimi giriliyo yoksa dışarımı çıkılıyo bunu anlayabilirsiniz. maliyet minumum çalışmasında sorun yaratacak bi mevzu yok oldukça da basit
kolay gelsin

OG

Laser görünür ve insanları rahatsız eder.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Laser ledli uygulama bencede rahatsız eder. Benim fikrim ise duvarın tek tarafında çalışmak. Bir adet IR verici hemen yanındada 2 adet IR alıcı yerleştirecem. Diğer duvara ise bir ayna yerleştirerek vericinin gönderdiği sinyalin yansımasını alacam.Gerisi PIC e kalıyor.Tıpkı Rotary encoder gibi okutturacam.Endişem ise IR sinyal aradan geçen insanlar danda yansırmı.. :lol:

z

Yöntemlerden birisi de paralel iki duvara yeteri genişlikte ince metal levhalar koyup kapasite oluşturmaktır.

Yüksek frekanslı voltaj altında,  kapasiteden geçen akım levhalar arasına giren kişiler tarafından değişir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Macera

Biz CNC işleme merkezlerinde magazinde takım olup olmadığını aşağıdaki sensör ile anlıyoruz.

Karşısında da kedi gözü gibi bir yansıtıcı bulunmakta.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

mhk

Optik sensör kullanarak ( endüstriyel tip olan ) Bir ara resmini çekip yollamıştım. Hangi linkte yazdığımızı hatırlayamadım. Fiyatı uygun hint malı. Bu sensörden 2 adet yatay düzlemde, aralarındaki mesafeyi siz ayarlayarak kullanacaksınız. İçeri giren kişi ilk önce 1.sensörü sonra 2.sensörü aktif hale getirecektir. Çıkanlar ise bunun tam tersi , bu mantığı kullanarak yapabilirsiniz. Maliyet iyice düşsün diyorsanız. modüleli ir verici diyot ve karşılığında ise bunu çözen foto transistör op-amp vs devre ile yapabilirsiniz. Yine buna benzer örnek şemaları arkadaşlar yollamışlardı. Mantık anlaşıldıysa gerisi teferruat 'tan ibarettir. ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

sezgin05

Herkese teşekkürler.
Projeyi yaptım ve çalışır halde teslim ettim.Sistem oldukça hesaplıya maloldu.2 adet infrared led 25 cm aralıklarla yerleştirildi.Karşısınada 25 cm aralıklarla 2 adet İnfrared alıcı koydum.Ledleri 40 Khz ile 555 osilatörü ile sürdüm.Sürekli olarak ışık gönderecek şekilde.Alıcılar ışığı görmediğinde önce birisi sonra diğeri kesime gidiyor.Rotary encoder prensibi ile sadece bir yönde okuma yaptırdım.