Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

SCADA - HMI ( Genel )

Başlatan ground, 13 Temmuz 2006, 01:21:43

ground

Bazı endüstriyel scada çözümleri

WinCC (Siemens - http:­/­/www­.ad­.siemens­.de)
http:­/­/www­.siemens­.com­/wincc

InTouch (Wonderware firması - www.wonderware.com - )
http:­/­/www­.wonderware­.com­/products­/visualization­/intouch­/

Yukarıda verdiğim linkler hazır çözümler içerir.
--------------------------------------------------------------------------------------

Hayır kendi scada programımı kendim yazacağım diyorsanız.. Kendinize bir programlama dili seçeceksiniz.. ( Vbasic , Delphi , C# vb.. )

Otomasyon sistemlerinde endüstriyel scada işlemi yapmak için yapacağınız otomasyon sistemine (donanım) direk erişebilmeniz gerekir.. Bu erişimi embedded pcler , normal ev kullanıcı pcleri yada son zamanlarda çok kullanılan , içerisine embedded işletim sistemi (linux,wince gibi) entegre edilebilen yüksek hızlı kontrolörler (arm , psoc gibi..) kullanarak yapabilirsiniz..

Son söylediğim işlemcilerle çok karşılaşmışsınızdır.. Modemlerde , ipcamlerde , cep telefonlarında , mp3 çalarlarda vb.. Yabancı ülkelerdeki birçok geliştirici tarafından birkaç sene önce sıklıla kullanılmaya başlanan bu ürünler , ülkemize yeni yeni gelmekte.. Tıpkı VoIP sistemleri gibi..

Evet scada sistemlerine geri döneyim..

Eğer hazır çözümler değilde kendi tasarımınızı yapmak istiyorsanız.. Plc üreticileri tarafından geliştirilmiş bazı komponentler vardır.(Ücretli.. Fakat düşük rakamlar) Bu komponentler sayesinde PLC cihazınızın tüm giriş / çıkış larına direk erişebilirsiniz.. Bu erişim sayesinde yaptığınız birçok işlem kolaylaşacaktır.. Örneğin girişten aldığınız değerlerin,verilerin kullanıcıya gösterilmesi.. Bunların bir database e aktarılması , daha sonra bu bilgilerin database den alınıp raporlanması gibi..

Bu komponentleri de kullanmak istemiyorsanız PC yani kullanıcı tarafındaki tüm çıkış portlarına erişim , bilgi yazma , okuma gibi durumlarına hakim olup bunu kullandığınız prog. dilinde işlemeniz gerekmektedir..

Evet , bir scada sisteminde son kullanıcının göremediği çalışmaları konuştuk. :)

İyi Çalışmalar
Sinan
Not: Bir grupta cevap olarak yazmıştım bunu. Buraya da koyayım dedim..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

asm_Coder

Yuksek seviye programlama dilleri ile scada programlari yazmak iyi fikir..
en azindan WinCC, ProficyME gibi proramlara ihtiyaciniz kalmaz ama PLC lerle haberlesme cok problem. Neredeyse her firma kendi protokolunu olusturmus ve bunlarin acik kodlarini bulmak cok zor. Yavas olanlar disinda orn.Modbus. ama Modbus gibi bir haberlesmede Kontrol islemlerini cogu uygulamada yapamazsiniz. Hizli uygulamalarda orn.Can gibi yazilim haricinde bi de donanima ihtiyaciniz var. Pc icin Can portu ve PLC icin Can portu. Hizli haberlesme protokollerinde kontrol kismini pc ye yaptirmak daha avantajli. Kontrol ve Izleme tek bir CPU ile olur ve tek yazilim olur.
y=f(x);

mckmk03

@ground , verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz.

scadalar , oparatör panellerinin bildiğim kadarıyla hepsi bütün PLC lerle haberleşiyor.bu programlar hep aynı protokolü kullanıyor sanırım.örnek olarak siemens s7 -200 ler ile easy view oparatör panelleri RS 485 protokolü ile haberleşiyor.Fakat nasıl bir algoritma kullanılıyor ki hiç problemsiz ve hızlıda sayılır bir haberleşme sağlanıyor .
       PLC silerin kendi programlarını yada scada programlarını kullanarak  bütün adreslerine direkt olarak yazma ve okuma yapabiliyoruz.Bu programların içerisinde nasıl bir kod bloğu vardır.
       Acaba S7 200  ile visual basic yada C#.NET de yapacağımız programı modbus yada rs485 kullanarak nasıl kusursuz bi şekilde (kendi programları , scadalar veya operatör panelleri gibi...) haberleştirebiliriz. Yani bize hazır sunulan komponentlerinin aynısı kendimiz nasıl yapabiliriz.

Ziya

rs485 bir protokol değildir. Haberleşmenin fiziksel olarak gerçekleştiği ortamdır. Aynı rs232 gibi. Protokol modbus, linbus, profibus, fieldbus, uss, pdu, i2c, TCP/IP, TCP/IP üzerinden ... dir. Giden ve gelen bilgi paketleri her birinde farklı yapıdadır ve hata kontrolleri de acknowledge, checksum, crc8, crc16 veya crc32 veya ... haberleşmenin sonuna eklenir. Sizin kullandığını OP leri bunları ya da kullandığınız PLC'lerin protokollerini destekliyordur da sorunsuzca haberleşmişsinizdir.

Her scada her plc'yi desteklemeyebilir. Aynı eskiden PC için alınan kartlarda sürücü dosyaları da olurdu, onun gibi sürücü dosyasını scada yazılımına eklersiniz (plugin gibi) ondan sonra haberleşir hale gelebilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

d_yol

Merhaba arkadaşlar,

scada program yazmak gerçekten çok zor iş. Yazılımın her tür konusuna giriyorsunuz. Onun için bu işe kalkışan bu ülkede fazla yok. Küçük uygulamalar gördüm ama gerçek paket halinde bir scada program yazan çok az.  Scada programlar genelde c ve c++ dilinde yazılıyor. Zaten bu dile hakim olanda çok az bu ülkede. Yinede bunları bilerek oturdum bir scada programı yazdım. Gerçekten çok zahmetli bir iş. Şu an çok yerde kullanılıyor. Ama programa her zaman ön yargı ile yaklaşıldı. Neden ? çünkü türkiyede yazıldı. Yurdumuzun insanı bunu yazamaz diye kuşku ile bakıldı. Halada öyle. Belki bende 5 sene uğraşmıyıp yurt dışından hazır almam gerekirdi. Belkide bu kadar üzülmezdim.

ise

scada türü programların yazıldığı dil pekte önemli değil. basic delphi c c++ c# java  arabirim farketmez. sonuçta ortaya görsel bir otomasyon sistemi çıkarılması yeterlidir. matlab labview-windows gibi profesyonel programlar bu iş için biçilmiş kaftan..

muratxxx

d_yol  arkdaşım calışman konusunda seni tebrik ediyorum. takdire şayan bi calışma ve bayagı da emek vermişsin.ama arkadaşlar visual basic gibi dilerle bile basit düzeyde calışmalar yapılabilir diye düşünüyorum. Ama beli bir ölecege kadar ve special ugulamalar olmak kaydıyla.ben protool pro  egitimi almıştım ünivde. Yazılımlar cok güçlü ve satabil calışıyolar.Siemens protool pro demo cd si  duryodu bir ara paylaşırım runtime modülüde dahil olması gerek. kolay gelsin
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)