laptop lcd lerinde video oynatmak

Başlatan mame, 15 Temmuz 2006, 03:03:19

mame

elimde bir kac tane arızalı yada eski laptoplardan söktügüm lcd ler var acaba bunları video ve televizyon izlemek icin araba yada evde kullanabilirmiyim araştırmalarım sonuçsuz kaldı elinde kaynak olan varmı acaba (şema hazır devrede olabilir)
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

ise

tft pdf lerini bulabilirsen çalıştırabilirsin. video oynatmak konusuna gelince yüksek hızlı işleciler gerekir  arabirim ne olacak  bilgisayarın usbsinden mi oynatmayı planlıyorsun yok mmc hdd usb disk gibi hafıza arabirimi ile ek kartlamı yapmak istiyorsun ?

mame

hafıza arabirimiyle kullanmayı düsünüyordum.dediginiz datasheet leri bulamadım.
bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

MC_Skywalker

slm;

elindeki LCD modüllerin marke ve model numarasını eksiksiz yazar isen yardımcı olmaya çalışırım.

ahmetyilmaz871987

arkadaslar bendede nec markali bir bozuk laptop var onun ekrani ne sekilde degerlendirebilirim yardimci olursaniz sevinirim
ahmet yılmaz

aslan_korhan

Maalesef Laptop ekranlarından TV falan seyretmek imkansız gibi birşey.
Bazı modelerde R-G-B-H-V girişleri vardır. Bu tip ekranlardan elinizde varsa bunları bilgisayara ekran kartı üzerinden bağlayabilirsiniz.

Fakat genellikle bunlar böyle değildir. Yani ekstradan bir Kontrol kartı satın almanız veya yapmanız gerekiyor. Bu tür kartlar hazır satılıyor ama baya pahalı. 150 dollarlardan başlıyor. Bu fiyatlara zaten hazır LCD'ler var...

Net'te "LCD Controller" gibi aratırsanız baya bilgi çıkar bununla ilgili.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

omerkaya1981

ARKADAŞLAR BENDE 8" SHARP MARKA LCD VAR.DATASHEET BULDUM.640X480ÇÖZÜNÜRLÜK VAR.R1-R2-R3 G1-G2-G3 B1-B2-B3 DİYE DATA LAR VAR PİC16F877 VEYA BUNA BENZERBİR PİCLE  BUNA A/D ÇEVRİM YAPILAMAZMI BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ EN AZINDAN RGB GİRİŞLERİNDEN PCYE BAĞLARIM ÖYLE KULLANIRIM

Macera

PIC maalesef bu iş için yavaş

Fikir vermesi açısından ekte 640x480 monokrom ekranla yapılan bir çalışmanın linkini veriyorum.

Link

Vatandaş FPGA kullanmış.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

omerkaya1981

peki pic haricinde ne kullanabiliriz benim sharp lcd de 640x480 çözünürlük var.clock girişi 25.175mhz 20mhz nin üstünde pic yokmu 40mhz lik bir pic yokmu üretilmiyormu

ise

40 mhz değil 80 mhz pic kullansanız yine tazeleme hızına yetişemezsiniz. işlemcide sadece clock veya data sinyali verip kesmeyle vga sürme işi bitmemektedir. harici ramdan veri okumaya çalışdığından kaybedilen zamanı hesapladığımızda 150-200mhz gibi hızlara çıkmamız gerektiği görülecektir. bunlar için en iyi yöntem lcd sürücü bölümü bulunan işlemcileri kullanmaktır.