pic programa hatası

Başlatan muat, 16 Temmuz 2006, 23:31:31

muat

ic prog yazılımıyla çipi programlamaya kalktığımda "doğrulama hatasının oluştuğu adres 0000h" hatasını veriyor bunun nedeni nedir?

Winpic800 yazılımıyla programlamanın doğru olduğunu söylüyor ama çipi okuttuğumda yazmadığını görüyorum. Bunun nedeni nedir?

Çipler (pic16f84) bozuk olabilir mi?

Çiplerin bozuk olup lomadığını nasıl anlayabilirim?

CoşkuN

Evet çip bozuk olabilir.Bozuk olup olmadığını anlamak için başka bir sağlam çiple programı yeniden yazmayı deneyebilirsiniz.Sorun çıkmıyorsa muhtemelen diğer çip bozuktur.Bir de programlayıcının ayarlarını kontrol edin.

muat

cevabınız için teşekkür ederim. fakat bunu iki çipte de yapıyor ve çiplerde sorun varsa, yeni alacağım çipi denemek için bozabilirm. sonuçta bunları aynı şekilde bozmuş oluyorum. Bir çipin bozuk olup olmadığını anlmanın başka yolu yok mu?

e3

Code Protect açık mı ? Eğer açıksa okuma yaparken hata verir zira her adres 0 ile doluyor.Sorun bu mu ?
.eem.

muat

okuma yaparken değil yazdıktan sonra doğrularken veriyor bu hatayı

elektro_ery

Entegre ile hiç bi alakası yok buradaki ayarları yap+windoes için gerekli yazılımı kullan icprog için

http://rapidshare.de/files/26028245/KUL.KILAVUZU.rtf.html
[/URL]

muat

devre üzerinde düşünürken farkettim ben çipin Vss bacağını - ye bağlamamışım. bu çipi bozmuş olabilir mi?

muat

Alıntı yapılan: "zorbey88"Entegre ile hiç bi alakası yok buradaki ayarları yap+windoes için gerekli yazılımı kullan icprog için

http://rapidshare.de/files/26028245/KUL.KILAVUZU.rtf.html

bu ayarları yapmıştım zaten

e3

VSS ye bağlamazsan çip gerekli enerjiyi alamaz ve çalışmaz.Entegreyi bozma gibi bir olasılıkta kalkmış oldu. :D Kolay gele.İyi günler. ;)
.eem.

muat

Alıntı yapılan: "protection"VSS ye bağlamazsan çip gerekli enerjiyi alamaz ve çalışmaz.Entegreyi bozma gibi bir olasılıkta kalkmış oldu. :D Kolay gele.İyi günler. ;)

peki çip çalışmasa da bacaklarından çok ufak bi çıkış olur mu?

e3

Mesela Pic'in bir çıkışı bir direnç ve led üzerinden şaseye bağlanmış olsun.Ama VSS bağlanmamış olsun.Böyle bir durumda Pic teorik olarak çalışmaz.Ama gerçek hayatta ortam şartlarına göre içinde mikroamper seviyesinde akım geçebilir.Bu da Pic'i bozmaya yetmez.O çok ufak çıkış çok hassas devreleri kontrol etmiyorsa Pic'e ve kontrol devrelerinize birşeyler olacağını sanmıyorum.İyi günler. :)
.eem.

muat

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
iyi günler  :D

stlg

Ic prog programında pice program atılırken kod koruma secilmişse dogrulama hatası verir ama bu picin programlanmadıgı anlamına gelmez eger kod korumayı kaldırırsan bu hatanın olmadıgını goreceksin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

muat

Alıntı yapılan: "stlg"Ic prog programında pice program atılırken kod koruma secilmişse dogrulama hatası verir ama bu picin programlanmadıgı anlamına gelmez eger kod korumayı kaldırırsan bu hatanın olmadıgını goreceksin kolay gelsin

zaten kod koruma yok ki

muat

arkadaşlar 0000h hatasını yok etmeyi başardım.
sorun icprogun windowsxp de çalışmasını sağlayan sistem dosyasının bozuk olmasından kaynaklanıyormuş.
cevap veren herkese tekrar teşekkür ederim.