pic basic de, hex dosyası 14Kb ı geçti.

Başlatan proje, 17 Temmuz 2006, 14:39:19

proje

pic basic hex dosyası 14Kb aşdı, pic basic de derlerken uyarı mesajı veriyor, kodlar da kısaltılamaz, çözüm nedir sizce?

pic basic 2.45 kullanıyorum, pic basic kodu office de 14 sayfa yer kapılıyor.

Logan

Selam arkadaşım.
Derlerken ne çeşit bir uyarı mesajı veriyor?İkincisi hangi entegreyi kullanıyorsun?
İmza.

proje

16F877 kullanıyorum, message [306] crossing page boundary--ensure page bits are set. uyarısı var ama, daha önceki mesaj bu değildi, pic basic başka sürümünü yükledim. ilk hata kodu [102] içeriyordu

Logan

Eğer "message [306] crossing page boundary--ensure page bits are set." gibi bir ileti alıyorsan, bu bir hata değil, sadece hatırlatmadır.Sayfa bitlerini aktif etmeni söylüyor.Çünkü 16f877'nin program belleği 4 sayfaya ayrılmıştır.Bu sayfalar arası geçiş için sayfa bitlerini set etmen gerekir. Fakat MCS ve PBP bunu otomatik yapıyor.Ama söylediğine göre ilk hata mesajın bu değildi.O mesajı da yazarsan sevinirim.Ayrıca 16f877'nin program hafızası 8K'dır.Nasıl oldu da 14Kb program yazabildin  :?:  :?:  :?:  8O
İmza.

westcoast

bende başlık açılmışken alakalı bir soru sorayım.

proton mu picbasicpro mu kaynakları daha verimli kullanıyor?

proje

12K a kadar yazdırdım 16F877 ye, program isis de çalışıyor, kart üzerine de kurdum çalışıyor ama 14K dan sonra uyarı mesajı almaya başladım kartta henüz denemedim, isis de çalışıyor.

Gerok

Yazdığın kod 16f877 nin kapasitesini aştığı için derlerken uyarı veriyor. 18f452 kullan hata vermez.

@logan arkadaşımızın belirttiği gibi PBP sayfa bitlerini set etme işlemini otomatik yapar.

Ayrıca bende merak ediyorum 8k hafızası olan 877 ye 12 k programı nasıl yükleyip çalıştırdın. Kart üzerinde denediğini yazmışsın.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

may86

slm arkadaşlar. konuyla ilgili benim de bir deneyimim var.
16F877'ye yazdığım yazılımı derlerken 102 hatası veriyordu. hata asm dosyası kapasiteyi aştığını söylüyordu fakat hex dosyaını oluşturmuştu.
hex dosyasını pic'e yükledim ve çalıştırdım, dosyanın boyutu 45kb
çalışmada sorun yok. peki nasıl oluyor bu, şimdi benim de kafam karıştı...

proje

ben bir arkadaşa sordum, öğrendim, pic basic de compile ederken altta yazan "WORD" a dikkat edin compile edilen word toplamı mesela benim programda 2498 word ve 14Kb, ama 16f877 de toplam 81XX word aşıldığında sorun çıkarmış, bu noktada Kb ın pek önemi yok gibi. önemli olan 8000 küsür word u aşmamak.

may86

16F877'de 8k x 14 Word'lük flash program belleği mevcuttur  :)

mmengi

Alıntı yapılan: "proje"ben bir arkadaşa sordum, öğrendim, pic basic de compile ederken altta yazan "WORD" a dikkat edin compile edilen word toplamı mesela benim programda 2498 word ve 14Kb, ama 16f877 de toplam 81XX word aşıldığında sorun çıkarmış, bu noktada Kb ın pek önemi yok gibi. önemli olan 8000 küsür word u aşmamak.

Arkadaşın bahsettiği sanırım hex in hard disk te kapladığı alan 14k.  :)

proje

elektroombank

Bence PIC 18f842 ye geç.programı uyarlaman çok kolay olur ve hafızası yeterince fazla