INDF - FSR ILE ILGILI BIR SORU

Başlatan XX_CİHAN_XX, 22 Temmuz 2006, 08:25:37

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar ben birşeyi anlamadım indf ve fsr regısterlerı bıze status ıle oynama yapmadan farklı sayfalardakı regısterlere dogrudan ulasabılmemızı saglıyor. 0x20..... ve 0xA0.....  dakı regısterle ulasımı yapabılıyorum fakat 0x120...... ve 0x1A0......  dakı regısterlere dogrudan erısımı bır turlu beceremedım.ornegın 0xA0 dakı regıstere bılgı yuklemek ıcın soyle yapıyorum
            movlw          0xA0
             movwf          FSR
             movf            data,w
             movwf          INDF

bu sekılde data regısterını status ıle oynama yapmadan 0xA0 dakı degıskene aktarmıs oluyorum.Aynı mantıgı 0x1A0 ve 0x120 dekı regıster alanı ıcın nasıl yaparız :?:
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

refik1

hangi işlemciyi kullanıyorsun

3. SATIRDA  MOVFW , INDF,0     DERSEN OKUMUŞ OLURSUN

YAZMA ŞEKLİDE AYNI SAYILIR

MOVLW  SAYI
MOVWF  INDF,1

XX_CİHAN_XX

16f877 ıcın dusunursek 0x120 de bulunan bir regıstere ulasma ıle ılgılı bır ornek(yukarıdakı sekılde fsr ve ındf kullanarak tabııkı) verırsenız cok sevınırım saygılar...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

refik1

dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışayım

PIC16F877 REGISTER FILE MAP kısmını aç

orada
ADRES 00h ,80h, 100h ,VE 180h diye başlayan REGISTIR lar var

ilk 00h ve 80h e FSR ye yazdığın adresdeki değerle zaten direk INDF registırından ulaşıyorsun.

ikinci 100h,180h e ulaşmak için STATUS un 7.bitini yani (IRP) yi 1 yapıyorsun okadar artık FSR ye 00 la 255 arası yazdığın değerle diğer regıstırlara ulaşmış olursun.

120h deki registıra yazmak için örnek.

BSF       STATUS,7
MOVLW  20h
MOVWF  FSR
MOVLW  YÜKLENECEK_SAYI
MOVWF  INDF

CaFFeiNe

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar ikinizede çok teşekkür ederim öğrenmek istediğim olay buydu.Saygılar, sevgiler.