kaynak makinası için acil yardım

Başlatan keepclear, 22 Temmuz 2006, 09:36:05

keepclear

arkadaşlar bana elektronik kaynak makinaları hakkında site yada bilgi verebilecek arkadaşlar arıyorum acaba hangi mantıkla çalışır bi yardım
((:((:((:((:((:((:((

stlg

Arkadasım ben cok incelemedim ama türkiyede yabancı üretim fimer adında bir kaynak makinası var onun kendi sitesinden incele belki işe yarar birşeyler bulabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ramazan10

yarı iletkenlerle yapılmış bir elekttronik kart yardımıyla transformatörün primer voltajı kontrol edilerek, akımı ayarlanır bildiğim kadarıyla mantığı bu şekillde.
Biraz güç elektroniği bilgin olması gerekiyor.
kolay gelsin

argeelektronik

power suply, ama güçlü
ark kaynağı yapabilmen için en az 100 amper gerekiyor ,
piyasadaki elektronik kaynak makinalarının en düşüğü 110 amperdir.

"mosfet invertor"    "igbt invertor"   google de araştır biraz.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

sezgin05

Kardeş bu kaynak makineleri ile epeyce uğraştım.Piyasada Fimer ve Hi-Tech olmak üzere 2 marka var.Yapı olarak birbirine çok benziyor.Bildiğimiz SMPS mantığı ile çalışıyor.Boardda Fimer diye arattırırsan devre şemalarını bile bulabilirsin.Bulamazsan tekrar yaz yardımcı oluruz..

murats123

Selamlar . Aşağıdaki linkte İR firmasının tig  welding ile ilgili bir uygulama notu  var. Kolay gelsin.

http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-1045b.pdf

toxin

babacan bak normal kaynak makinası 50 hz lık bir frekansla akım endükleniyor eğer biz  frekansı 100 hz yaparsak iki kat daha verimli olur
 ozaman biz transformatörün pirimer sargısına gelen voltajı
önce doğrultursak sonra tiristörlerle istediğimiz frekansta gerilim verirsek
transformatör boyutunda küçülte biliriz ve cok ince frekans yardımı ile akım ayarı yapabiliriz.prensibi bu

argeelektronik

Bu kaynak makinaları 35 ile 50 khz çalışır ve IGBT transistörler kullanılır
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...