TDA1562Q streo amplifikatörde ısınma problemi var.

Başlatan remzi, 28 Temmuz 2006, 13:28:17

remzi

arkadaşlar TDA1562Q ile bir anfi yaptım.

http://www.freeweb.hu/majki/elektro/kapcs/philips_2x55w/philips_2x55w.pdf  

şemanın linki burda arkadaşlar aynı şemayı yaptım. Fakat devre boşta 140mA çekiyor ve çok fazla ısınıyor. öyleki 1dk da elimizi yakacak dereceye geliyor.Bu ısınma normalmi. Daha önce bu entegreyle anfi yapan arkadaşlar varmı. teşekkür ederim....

stlg

Sevgili arkadasım

Ben bu devreyi denemedim ama bu tur devrelerde olabilecek sorunlardan bazıları şunlar olabilir besleme kaynagının yuksek olması ,yeterli seviyede regule edilmemesi, besleme kaynagının ters baglanması ki bunu sunun icin soyluyorum devrenin calısıp calısmadıgını yazmamışsın birde yukun dogru baglanmaması sanırım bu devre 4 ohm icin eger 2 ohmluk yuk falan bagladıysan ısınma oluşabilir yeterli sogutucunun secilmemesi sayılabilir birde en son olarak entegrenizin arzalı olması gibi sorunlar ısınmaya sebebiyet verebilir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sezer1247

yeterli bir soğutucu takmalısın bazı tda entegreleri aşırı ısınır tda1554 tda7294 gibi senin tda1562q tda1554q nun aynıı diyebilirim ben bu devreden çok yaptım ve hepsinde de ısınma sorunu var :lol:

remzi

Peki daha önce hiç stk 4141 entegre kullandınmı. Elimde pioneer in bir tane ev anfisi var ve bu entegreyi kullanmış. Ve sesi çok harika. Ne dersin bu devre yapılırmı...

sevebelektronik

arkadaşlar bu amp. kaç voltla besleniyor göremedimde.Kusura bakmayın:D:D

sezer1247

Alıntı yapılan: "sevebelektronik"arkadaşlar bu amp. kaç voltla besleniyor göremedimde.Kusura bakmayın:D:D

hocam tda 12 voltla beslenmektedir :)

hocam stk lar çok iyidir ses kalitesi çok yüksektir ama işte biraz tuzlu entegrelerdir :D  senin amfinde 2x25 watt gücünde ben 2x30 wattlık stk465i 7 dolara almıştım.ayrıca yapılır neden yapılmasın ki hatta çok basit :D