Alkol Test

Başlatan elektro_ery, 30 Temmuz 2006, 20:35:27

elektro_ery

Üstat lar biyerde Alkol Test devresi buldum ama burada alkolü algılıcak sensör kullanılmış acaba bu nedir?

Birde ben daha önce böyle bişi görmemiştim
[/URL]

OG

LM3914 bir VUmeter entegresidir. Giriş gerilimine göre ledleri sürer.

Sensör de alkol seviyesine göre çıkış veriyor. LM3914 e veriyor.

Çok çeşitli markada sensör var gibi.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=alcohol+sensor&btnG=Ara&meta=

http://www.sensorelement.com/indexe.htm

http://www.sensorelement.com/gas/allgas.zip
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

murbay

OG'nin dediği gibi LM3914 genellikle Vu-metrelerde kullanılıyor. Genel amaçlı bir seviye ölçer olarakta kullanılabilir.
Sanırım burada kullanılan sensör Alkol değil Gaz sensörü. Piyasada gaz sensörleri var.
Sanırım bu devrede önemli olan kalibrasyon.
Denemek lazım
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

fatihsatir

Arkadaşlarında dediği gibi LM3941 entegresi (şu zamana kadar kullandıklarımda) VU-metre olarak kullanılmaktadır. Alkol sensöründen gelen analog verilere göre ledlerini arttırmakta ve alkol seviyesini belirlemektedir. Devrede ufak bir inceleme yaptım ve çalışır gibi duruyor.. Ama denemek gerekli. Ben alkol kullanmıyorum, devreyi yapsam bile şimdi kime denettirecem..:):)
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

elektro_ery

Arkadaşlar sağolun ama biliyorum ben LM3914 ü ama benim merak ettiğim sensör ve palketti
iyi çalışmlar
[/URL]

Fixxer

Burda olay sensorde bitiyor anlaşıldığı gibi hatta elfa nın katoloğundada var ve datasheetleri incelerseniz. 48 saat şarjda kalması gerekiyor vs. ve kalibrasyonun ii yapabilmek içinde bir gaz olduğunu duymuştum.zaten tüm alkol sensörlerinin çıkışları analog çıkış veriyor...Geriye kalan bunları adc ile işlemek...ve yaklaşık olarak fiyatıda ve hatta kesin olarak 15$ en son  :lol:  :lol:  kolay gelsin herkeze
...............................

mhk

Gaz sensörü olma ihtimali yüksek. Çünkü gaz sensörüne kolonya yaklaştırdığımda çıkış analog olarak yükseliyordu. Kalibrasyon ile alkol teseti içinde kullanılabilir. Lakin ben alkol kullanmadığım için kalibrasyon için uygun değilim ;)
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aslan_korhan

Sensör normal bir gaz sensörü
İki ucundan yanlış hatırlamıyorsam 5V ısıtma voltajı veriliyor.
( Sensör ısınması gerekiyor yani ).
Diğer uclardan ise analog olarak voltaj çıkıyor.
Methan,Alkol,LPG gibi nerdeyse her türlü gaza tepki veriyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

argeelektronik

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Sensör normal bir gaz sensörü
İki ucundan yanlış hatırlamıyorsam 5V ısıtma voltajı veriliyor.
( Sensör ısınması gerekiyor yani ).
Diğer uclardan ise analog olarak voltaj çıkıyor.
Methan,Alkol,LPG gibi nerdeyse her türlü gaza tepki veriyor.

@aslan_korhan arkadaşım haklısın gaz sensörü söylediğin şekilde çalışıyor ama alkol sensörü farklı bir sensör , gaz sensörü şekil olarak'da daha büyük, alkol sensörü (gördüklerim) daha küçük alttaki resimde görüldüğü gibi. alkolden nefrettttt eden biri olarak alkole karşı bi proje vardı ondan dolayı bu sensörlerle biraz uğraştım, resimde görülen sensör iki uçlu daha önce gördüğüm  3 uçluydu iki bacağı voltaj diğer  bacağıda analog olarak alkol seviyesi bilgisini veriyor bunu opamp'la yükseltip kalibre etmek gerekiyor.

Gaz sensörü

alkol sensörü

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Fixxer

Elfa'nın katoloğundada var olan bir sensor hatta bundan numune olarak almanyadan almıştım fakat bir türlü çalıştıramadım yada çalışıyorduu ben anlamadım test olarak kendimi kullandığım için fark etmemiş olabilirim ayrıca küçük birde cihaz aldım.safemate die bir cihazdı ama gösterdiği değer kesinlikle yanlıştıı. Ve birşey daha hatırlatayım her bünyenin gösterdiği alkol oranı(BAC) aynı değildir. bayanlar ve baylarda olmak üzerede değişiyor.sensorün ölçümü düzgün yapabilmeniz için 48 saat şarjda kalması gerekiyor ve içindeki ısıtıcıda muhtemelen nefesimizdeki nemi buharlaştırmak içindirr diye düşünüyorum.
(hs130as) aşşağıdaki linkte datasheet i var inceleyin

http://www.efo.ru/doc/Sencera/Sencera.pl?919

Herkeze kolay gelsin

argeelektronik

alkol sensörünü denemek için eczanelerde satılan etil alkol almıştım, benim yaptığım devrenin tam kalibre olması şart değildi sadece alkolun var olup olmadığını tesbit etmemiz yetiyordu.

sensörün içindeki ısıtıcı benim düşünceme göre , gelen alkol zerreciklerini buharlaştırıp etkisi arttırmak için olabilir, diye düşlünüyorum yanlışda olabilir.

Fixxer

Arge elektronik bende bikaç değişik çeşitte alkol sensorü var eğer bulamassan sana  veriririm bi tanesini  ;) kullanarım diosan ama bu işte en mantıklısı bi pic ile çalışmak derim adc yi kullanabilirsin ve örnekleme zamanı sensörler için çok önemli unutma ;)

argeelektronik

@Fixxer sağol çok teşekkür ederim sensörü aldığım hazır devreden sökmüştüm.

söylediğin gibi pic ve lcd kullandık seviyeyi lcd ekranda gösteriyor ve belli bir seviyeden sonra devreyi kesiyor

Fixxer

kullandığın sensorün adı ne peki bende çalışıyımö biraz bu konu hakkında
uzun zamandır uğraşmıyorum.