mp3 encoding

Başlatan igudenler, 04 Ağustos 2006, 11:30:32

igudenler

arkadaşlar aslında bu konuyu burayamı yazmalıyım tam olarak emin değilim yanlış yerdeysem kusura bakmayın..

ben pic ile mp3 sese çeviren bir proje yapmak istiyorum.fakat bu proje forumlarda bulunan mp3 encoder entegrelerle değil de pic ile yapılmalı.
yani bana lazım olan analog bir değer olan sesin mp3 formatında digital olarak nasıl saklandığı. internete araştırma yaptım ama işime yarayacak kadar ayrıntılı bilgi bulamadım eğer şu mp3 olayını tam anlayabilirsem yazılım konusunda kendime güveniyorum.

arkadaşlar birde şu sd mmc kartlardaki veriye erişim nasıl olmaktadır.

bunu yapabileceğime inanıyorum fakat bu iki noktada tıkandım.
yardımlarınızı bekliyorum.
10 çeşit insan vardır  binary saymayı bilenler  ve bilmeyenler...

mp3dragon

söylediğin şey pic ile olmaz, pic ile mp3 sıkıştırma algoritmasını çözemezsin pic'in hızı ve hafızası yetmez. Sadece dijital datayı çözmen de birşey ifade etmez sampling cloklarınıda üretmen gerekir. İlla mp3 decoder kullanmak istemiyorum dersen seçenekler;

FPGA,
ARM,
DSP,
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

argeci

selamün aleyküm bu konuda bende çalışmak istiyorum ama normal bir pic bu konuda zorlanabilir gibi gözüküyor 16 serisi ile olacağını zannetmiyorum 18 serisi ise belki ama dspic ler sanırım bu işi kıvırır çünkü mp3 playerların çıkışlarını incelediysen 16 bitlik dac entegreleri var bu yüzden veriyi 16 bit formatında işlemen gerekiyor sadece 8 bitlik mp3 çalmayı düşünmüyosan tabi.Ağır bir algoritması var bu yüzden 18 serisi bir pic ile bu işi yapman 16 bitlik veri işleme gerektirdiğinde zorlar gibi gözüküyor en azında iki katı işlem gücü(processing power gerektirir) ama dspic 16 bit mimariye sahip olduğun dma gibi güçlü bellek yönetimi özellikleri içerdiğinden sanırım bu işi kıvırabilir ve bildiğim kadarıyla bazı dspicler direk audio codec lerle(ac97 gibi) iletişim kurabiliyor bu durumda dac arama derdindende kurtulursun ac97 tarzı codecleri eski on board ses kartlı anakartlarda bulabilirsin dspici getirtebilirsen software olarak çalışmaya başla derim zaten bu yapı kurulunca mp3 wma ogg wav gibi formatlar sadece yazılımdaki decoding algoritması değiştirilerek yapabilirsin
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

igudenler

arkadaşlar bu iş pic ile olmaz diyorsanız başka bir yol önerin

aslında benim istediğim kolaya kaçmamak yani devrenin olabildiğince kendi tasarımım olmasını istiyorum.

ayrıca şu mmc kart nasıl okunur ona a ihtiyacım var
herhangi bir kaynak veya assembly kodu varsa çok işime yarar

dil ingilizce de olabilir.
bu sorunları çözersem geriye digital radyo, lcd ve cihazın menülerinin programlanması kalacak onuda 5-6 günde yaparım zaten.
10 çeşit insan vardır  binary saymayı bilenler  ve bilmeyenler...

mp3dragon

piedos

Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

sezer1247

Alıntı yapılan: "mp3dragon"söylediğin şey pic ile olmaz, pic ile mp3 sıkıştırma algoritmasını çözemezsin pic'in hızı ve hafızası yetmez. Sadece dijital datayı çözmen de birşey ifade etmez sampling cloklarınıda üretmen gerekir. İlla mp3 decoder kullanmak istemiyorum dersen seçenekler;

FPGA,
ARM,
DSP,
hocam olmaz diye bişiy yok :)  benim elimde bir devre var bu devre ile hafıza kartları içindeki mp3 leri okuyabiliyor. pic16f877 kullanılmış gerçekten güzel bir devre :D

mhk

Hevesinizi kırmak gibi olmasın lakin, mp3 formatı, yanlış hatırlamıyorsam laplace teoremi ile bulunmuş bir format. Yani normal ses kaydı analog düzlemde v-t grafiği şeklinde gösterilir. (Zamana göre değişen genlik) mp3 ise frekans domeninde yanlış hatırlamıyorsam v-f ( frekans ve genlik ) düzleminde gösteriliyor. mp3 formatına çevrilirken bu dönüşümleri yapan algoritmalar kullanılır. Bunun tam tersinde ise bu v-f tekrar v-t grafiğine dönüştürülür.Mp3 lerin normal ses kayıtlarına göre daha az yer kaplaması bu dönüşüm esnasında insan kulağının duyamayacağı frekans bölgelerini işleme almaması diye hatırlıyorum. İçin özü ,hızlı ve matematiksel yeteneği kuvvetli bir işlemci ( En azından çarpım cetvelini çok iyi bilmesi gerekli :) )  , hızlı bir hafıza ve kuvvetli bir algoritma gerekli. Bunun yerine mp3 decoder chipleri ile sistemi çözebilirsiniz. Tamamen ben yapayım denirse, yukarda bahsettiğim mp3 yapma ve çözme mantığının çok iyi bilinmesi gerekir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

mp3dragon

@sezer1247,

ben pek merak ettim f877 ile dekoder kullanmadan yapılan bu devreyi. Şemasını koyarsan biz de yararlanmış oluruz.

mmengi

Dekoder ic kullanmadan F877 ile bu iş çok zor olur ama dekoder kullanalım derseniz bu linklere bir göz atın derim.

F877+CF
Alıntı Yaphttp://www.teuthis.com/html/mp3.html

F88+MMC/SD
Alıntı Yaphttp://www.teuthis.com/html/mmc_mp3.html

argeci

selamün aleyküm arkadaşlar  tamam picin bu mp3 olayını bütün yönleri ile kaldıramayacağını bende biliyorum en azından 8000khz örneklemeli veya düşük örnekleme hızlı mono ve hatta 8 bitlik mp3 leridemi çalamayız veya decode edemeyiz en azından eski anakartlardan sökebileceğimiz ac97 codecler ile 16bitte dspic hatta 18 serisi picleri 40mhz çalıştırarak veya iki pic kullanarak bu iş olur gibime geliyor verilen linkteki çipi inceledim o çipde bir çok formata destek bile verilmiyor sadece pcm formatı ve mp3 formatı oda sınırlı bitratelerde vbr tekniği ile kodlanmış mp3 dosyayalarını işleyebiliyor yokmu sinyal işleme alan bi arkadaş şu konulara açıklık getirse bir lib yazsak.Mp3 player yapmasak bile ses kayıt çipleri ile uğraşmasakda mmc den veya epromdan minumum saklama alanı ile sesleri çalıbilsek.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

ise

mmc deki wav formatı ile yazılan bir bilgiyi pic le çalmak çok kolay. porta r2r  direnç bağlayıp rahatlıkla çalınabilir.  veya herhangi bir 8-16 bit bir dac ilede yapılabilir.  iş mp3 çevrime gelince picler matemaiksel işlemlere müsait olmayan işlemciler olduğundan hızları çok yavaş kalacaktır.  jpeg ,  mp3 gibi algoritmaları çevirmek için yüksek matematiksel işlemler gerekmektedir.

mmengi

Evet hız gerektirdiği kesin, tam hatırlamıyorum ama pentium olmayan 90mhz. lik çok eski bilgisayarım ile mp3 leri takıla takıla dinliyordum.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "ise"mmc deki wav formatı ile yazılan bir bilgiyi pic le çalmak çok kolay. porta r2r  direnç bağlayıp rahatlıkla çalınabilir.  veya herhangi bir 8-16 bit bir dac ilede yapılabilir.  iş mp3 çevrime gelince picler matemaiksel işlemlere müsait olmayan işlemciler olduğundan hızları çok yavaş kalacaktır.  jpeg ,  mp3 gibi algoritmaları çevirmek için yüksek matematiksel işlemler gerekmektedir.

iSE hocamız haklı, wav formatı sıkıştırma algoritması kullanmadığı halde bile CD kalitesinde ses için (44.1 khz 16 bit stereo) 173 kb/sn bilgi aktarımı gerektirir. Pic bunun üstesinden bile gelemez. jpeg konusunda ses sinyali gibi eş zamanlı bir uygulama olmayacağı için vaktiniz müsait ise algoritmayı çözmeye uğraşırsınız artık bir dosyayı açmak 1 saat mi? yoksa bir gün mü? sürer bilemem.