lityum-ion şarjı hakkında

Başlatan cosf, 08 Ağustos 2006, 14:00:32

cosf

herkese selamlar.

sorum li-ion şarjı üzerine,elimde 15 tanesi seri bağlanmış bir grup var 15*3.6 v luk bir gerilim...pillerin üzerinde yazan değer 1100mah sanırım pilleri ideal olarak 0.7c  ile şarj etmem gerekecek,72-100 v luk bir doğru akım kaynağım var,pilleri şarj etmem için mutlaka kaynak gerilimini batarya gerilimine yaklaştımalımıyım?

benim düşüncem voltaj regülasyonu yerine akım regülasyonu, kaynak gerilimine pwm uygulamak, pwm çıkışına ac ampermetre mantığıyla akımı ölçüp 0.7c ye göre darbe genişliğini ayarlayan ve voltajı kontrol edip 4,3*15 v gerilime kadar takip eden bir sistem(daha sonradan hızlı şarj e tamponşarj kısımlarını kontrol kısmına ekleyebiliri
m)) burada bir mantık hatası varmı?

kaynağa pwm uygulayarak ortalama gücü ayarlıyoruz değilmi? p=i^2 r den (r pilin iç direnci) i yi kontrol edebiliriz sanırım.i =0.7 c , batarya da 3.3v civarında olsun, i yi 0.7c civarında tuttuğum sürece kaynak geriliminin bir önemi varmı?

yani kaynağın voltajının batarya voltajına göre farklı olması bu yöntem de düşünüldüğünde bi sorun yaratırmı?

Erol YILMAZ

li-ion piller için gerilim çok önemlidir.
Gerilimin biraz fazla olması pili zehirler :D
Gerilim ve akım sınırlı bir şekilde şarj etmen gerekiyor.

Gerekli bilgiyi bu işi yapan IC lerin datasheet ve uygulama notlarından bulabilirsin.

ipek

motorola gsm telefonun orijinal 3.7 volt 800mA pilini nette bulabildigim tum devreli denedim benim projem'e pili bagliginca sabit degismeyen bir akim cekiyorum 6 saat sonra battarya bitti uyarisi aliyorum fakat... bu pili telefonun icinde sarj edipte sonradan devreme takar isem 11 saaten fazla hizmet veriyor yani amator semalar faso fiso mutlaka bu pilleri adam gibi sarj edebilen IC lerden ve Datasheetlerden yararlanmak kanisina vardim kaybedilen zaman cabasi....

stlg

Sevgili kardeşim

Forumumuzda pillerle ilgili bir makale var belki işine yarar bir incele istersen kolay gelsin

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=News&file=article&sid=47&mode=&order=0&thold=0
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.