Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Sizce ne yapmalıyım?

Başlatan muat, 14 Ağustos 2006, 13:07:50

muat

Arkadaşlar ben Altaş yayınevinin "Mikrodenetleyiciler ve
PIC Programlama (16F84)" kitabını bitirdim ve anladığımı düşünüyorum.
Anladığımı kesinleştirmek için bir uygulama yapmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Ayrıca daha üst seviye bir kitap almayı düşünüyorum. Sizce hangi kitabı almalıyım? Bu kitap iyi mi sizce? http://www.altaskitap.com/PIC_kitap_uygulama.htm

Logan

Muat kardeş, ben bundan 5 sene önce, senin bitirdim dediğin kitabı yalayıp yutmuştum.Gerçekten çok faydası olmuştu.Daha onra ise Hakan Karakaş'ın gönderdiğin linkindeki kitapta bulunan program ve projelerin hepsini yaptım.Almanı tavsiye ederim.Güzel ve yararlı bir kaynaktır.
İmza.

muat

cevabınız için teşekkür ederim.
peki sizce kendimiş denemek için ne yepmalıyım?

teknikelektronikci

@muat
ben bu bahsetigin kitabin icerigini bilmiyorum ama ben yerinde olsam tek basima ds1302 ds 1820b bu timer1 timer2 uygulamalarini lcd ile uygulama menülü filan tarama yöntemi ile dispaly uygulamalari yaparim ah bende bir vakit bulsam böyle bir kitap bitirsemde bu uygulamalari  tek basima programini yazip yapabilsem özelikle bu timer ile ilgili uygulamalar he bir de interupt kesmede önemli :-) bilmiorum bitirdigin kitap bunlari yapmana olanak saglayacakmi   kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muat

@teknikelektronikci

Ne yazık ki daha bunları yapamıyorum, zaten sadece 16f84'ü ele alıyordu kitap.

" ds1302 ds 1820b" bunların ne olduğunu kısa bir tanım cümlesiyle söyleyebilir misin? Ben daha çok yeniyim bu konuda.

teknikelektronikci

ds 1302:real time clock   http://www.aadf.net/calismalar/elektronik/ds1302.htm gerekli bilgi burda var
ds 18b20 :tek veri yolu üzerinden isi sensörü
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mmengi

Link te verdiğin kitabı tavsiye ederim sana illa bir şeyler katacaktır bundan emin olabilirsin. Bu arada mümkün olduğunca infogate in çevirilerinden uzak durmanı tavsiye ederim yeni başlamış ve bir şeyler öğrenmeye çalışırken kafanı daha çok karıştırabilir. Denemelerinide bu sitede başlığı bulunan proteus programı ile yapabilirsin, bu program öğrenme sürecini çok hızlandıracaktır.

ibrsel

Kitabı sadece okuyup bitirmek sana uygulama ve kendini geliştirmen açısından çok fayda sağlamaz..Okuduğun kitapta mutlaka temelden başlayıp biraz daha ağırlaşan bir anlatım ve bunlarla ilgili örnek uygulamalar vardır.

Öncelikle bu örnekleri günlük hayatta bire bir uygulamaya çalış.Pratiğin dahada gelişecektir.Çünkü Proteus ta çalıştıracağın bazı devre simülasyonlarının bile gerçekte hata verebileceğini göreceksin.

Örnek uygulamalar yapmak istersen işe en basitinden başla bana kalırsa:

1) 1 Led yakıp söndürmek
2) B portuna bağlı tüm ledleri yakıp söndürmek
3) A portuna bağlı olan bir buton ile B portuna bağlı olan bir ledi yakıp söndürmek.
4) RA1 portuna bağlı olan bir buton ile RB1 ledini yakıp,RA2 portuna bağlı olan buton ile bu ledi söndürmek.
5) B portuna bağlı olan ledleri ikili sayı sistemine göre saydırmak.
6) B portuna bağlı olan ledler ile sağa veya sola doğru yürüyen ışık gösterisi yapmak.
7) 7 segment display uygulamaları.....
8-  LCD uygulamaları .....

gibi listeyi uzatmak mümkün..

muat

@mmengi
tavsiyeniz için teşekkür ederim.

@ibrsel
Kitabı okurken arada verilen uygulamaları yaptım. Bu uygulamalar arasında sizin dedikleriniz içinden bir çoğu vardı. size de tavsiyeniz için teşşekkür ederim.

timpati

kitap okumak size yeni ufuklar sunar, kaldı ki sadece o ufku seyre dalarsanız, bir süre sonra "ben bu manzarayı daha önce de görmüştüm" demeniz kaçınılmaz. tamam, okuyun, öğrenin, deneyin ama bir an önce kendi-özgün projelerinizi üretin. bunun illa süper bir proje olması gerekmiyor, çevrenize bakın, eksikleri görün ve basit de olsa tamamlayın. en iyi öğretmen hayatın kendisidir, başkalarının hayatını tekrar etme kısır döngüsünde takılıp kalmayın. amaç kitap devirmek değil, bir şeyler öğrenip ardından üretmek olmalı. yoksa okuyacak çoook kitap var, sadece onları okuyabilmek için bile şimdiden vampir olmanız gerek.
why mr. anderson, why ?