oto lpg şamandıraları

Başlatan keepclear, 19 Ağustos 2006, 17:11:37

keepclear

arkadaşlar bu otolarda kullanılan lpg tanklarını nasıl bir techizatla kontrol ediyoruz ben bakıyorum bazılarında 4 adet led ile seviye yapmış bu karta bir lm 324 kullanmış mantalitesi nedir sizce acep diyom basınç sensörü mü var nasıl yanii haaa
((:((:((:((:((:((:((

rree

Seviye ölçmek için mekanik şamandra diyebileceğim bir düzenek var.
Gaz seviyesine gore dönen uç kısmında mıknatıs konmuş. Depo dışında mıknatıs duyarlı transistöre benzeyen hal dedektörü bulunuyor.
Hatırladığım kadarı ile  hal dedektörü manyetik alan 0 ise 2.5v gerilim
çıkışı mevcut  manyetik alan şiddetine göre 2.5 volt milivolt seviyelerinde artış söz konusu. değeri ölçebilmeniz için 2.5 volt çıkartma devresi yapmanız gerekli. kalan mili volt değerini uygun yükseltme yaparak karşılaştırma devreleri ile kademe elde edilir. İhtiyaç olan iyi bir refarans gerilim kaynağı 2.5V  ve opamp. manyetik alandan etkilenen elamanın adı farklı olabilir. Ben hal dedektoru  olarak söyledim.

argeelektronik

basınç ile  değil
sıvılaştırılıp tüpe sıkıştırılan gazın basıncı çok değişmeyeceğinden basınç ile tüpteki gaz miktarı ölçülmez, kendin söylemişsin zaten, 4 tane led ve karşısında bitane ir led , şamandıra kalktıkça ledlerin arasındaki perde de uzaklaşıyor ve seviye ölçülmüş oluyor ,
diğer bir sistemde @rrff arkadaşın söylediği gibi.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...