strafor kesen cnc

Başlatan salim ALTIN, 20 Ağustos 2006, 18:00:30

salim ALTIN

merhaba.
herşeyi kıt olan imkanlarımızla yapmaya çalışıp birde çıtayı yüksek tutunca işler zaman alıyor.
Tabii birçok parçayı hazır almak gerekiyor. ama çalışsın da biz sonra parça parça kendimiz yaparız deyip bu noktaya kadar geldik. artık % 1 hassasiyette  :D  çalışan bir makine yaptık.
Şimdi sıra step motor sürücüleri ni ve paralel porttan sürmek için kartlarını yapmaya kaldı. İnternetten toplamaya başladım. yakında %100 yerli bir makine hedefim.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

YARGICH

Hocam öncelkle tebrikler, bu makina straforları toplu halde kesiyor herhalde. Yükseklik olarak ne kadar yükseklikteki straforları kesebiliyor. Strafor parçalarının yüksekliği farkklı olabileceğinden toplam yükseliği merak ettim.

Kolay gelsin
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

salim ALTIN

Merhaba.
Bu makinenin çalışma alanı
yükseklik 2 metre
en 1.80 metre
Boy 3 metre

Yani strafor bloklarının üretildiği en büyük boyu bile doğrudan kesecek boyda. Ama çok küçük parçaları da çalışabildiğini söylemeye gerek yok heralde.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Logan

Elinize sağlık üstadım.Gerçekten tebrik ederim.Eğer step motorlarla ilgili yardım edebileceğim bir konu var ise lütfen çekinmeyiniz.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
İmza.

hunter

Tebrikler!!
Bu konuda bir sorum olacak; Bu strafor kesim makinelerinin hedefi nedir? Paketlemede kullanılan straforlar mı kesiliyor?

hjklchkdtgbnhdklts

Model, heykel  de  yapıyor

salim ALTIN

Merhaba.
heykel de yapıyor tabi.
sonuçta straforu hassas olarak kesiyor.
Bu fotoğraf yaptığı işe örnek.

haciman

@ salim ALTIN

hocam öncelikle tebrik ederim.

Hocam step motor sürücü olarak ne kullandınız? Hazır bir kitmi (mikrostep özelliği olan) yoksa kendinizmi yaptınız (L297+L298 gibi).
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

picusta

öncelikle tebrik ederim. Böyle yerli mali makinalarin sanayimize katkida bulunacagi süphesiz.
Bu CNC kaç eksenli, yani isitici tel(fotograftan gördügüm kadari ile) nasil hareket ediyor? Ileri,geri, yukari asagi mi? Baska hareketler yapabiliyor mu? %1 hassasiyet derken bu hassasiyet mi dogruluk mu?
Bi soru daha var tabii, bu makinenin ev tipi (mini atölye) tipini de yapmayi va satmayi düsünüyomusunuz (ufak parçalar, modelcilik vs.. için en 1-1,5 metre, yarim metre yükseklik)?

salim ALTIN

Merhaba.
@haciman teşekkür ederim.
Biz yaklaşık 2 yıldan beridir hobi şeklinde bu makina konusunda çalışmaktayız. Önceleri kendi yapımımız olan sürücüler ile çalışmalar yaptık. Fakat aynı anda her her konuda bilinmeyenlerle uğraşmak zor olduğundan bizde hazır mikrostep  sürücü aldık.

Alıntı yapılan: "picusta"Bu CNC kaç eksenli, yani isitici tel(fotograftan gördügüm kadari ile) nasil hareket ediyor? Ileri,geri, yukari asagi mi? Baska hareketler yapabiliyor mu? %1 hassasiyet derken bu hassasiyet mi dogruluk mu?
Bi soru daha var tabii, bu makinenin ev tipi (mini atölye) tipini de yapmayi va satmayi düsünüyomusunuz (ufak parçalar, modelcilik vs.. için en 1-1,5 metre, yarim metre yükseklik)?

@picusta
bu cnc 2 eksen şu anda. tel ile kesim yaptığı için 2 eksenin eşleniği eksenleri var ve bu eksenler bir mil ile tek motordan hareketi karşı eksenlere taşıyor. Böylece 2 adet motor ile çalışabiliyor. dier çözüm 4 motor ile hareket olurdu.
Bu sistem 4 eksen çalışabiliyor. Döner tabla ekseni  ile yuvarlak parçalar işlenmesi de yapılabiliyor. Biz henüz eklemedik döner tablayı.
Bu sistem konusunda piyasa aktörleri ile konuşurken mangalda kül kalmadığına şahit olduk.
Hep yaptıkları sistemlerin %1 yok efendim %01 hassasiyetle ve 10 metre dakika 20 metre dakika  çalışıyor diye lanse ederler. ama strafor   yumuşak bir malzeme ve sıcak tel ile kesiliyor. keserkende tel 0.15 ama ısıdan dolayı kesim genişliği 1 mm olabiliyor buyur buradan yak hassasiyeti... ( doğruluk dersen atelyenin camları açık olmaz ve hava ceryanı olmaz sa kesim doğruluğu da %1  :lol: yoksa rüzgar esme yönüne göre doğruluk değişebiliyor )  Sonra strafor ilginç bir malzeme hadi bunu hızlı keste görelim. Sonuçta baktık ki herkes avcı muhabbetine takılyor bizde kulaklarımızı tıkadık ve makinamızı yaptık. Mekanik boşluk yok. step motorlar 1.8 derece. 250 mikrostep çalıştırabiliyoruzda. ayrıca 1/3 redüksiyon da var. Hesabedin hangi hassasiyette çalışabilgiğini. bize fazla geldi 60 mikrostep çalıştırıyoruz en fazla.
Makinenin küçük boyutlusunu düşünüyorum. Fakat bu tamamen bizim yaptığımız elektronik devrelerle olsun diye düşünüyorum. Buna ise şu sıralar vaktim yok. Başka konular ile uğraşmaktayım...