Trafosuz 12Vdc nasil olur

Başlatan bkrtncr, 07 Eylül 2006, 10:33:17

bkrtncr

Arkadaskar güc elektronigiyle aram pek iyi değil..
Bir yerde takıldım. Yaptıgım devreye sebeke gerilimi olarak
220Vda versem, 110Vda versem cikis olarak 12Vdc/500mA alabilme
imkanım varmı?
Bu şekilde trafo kullanılabilir ama baska bir yontem varmı bilmiyorum..
bilen arkadas varsa sevinirim...
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

ise

smps kullanabilirsin..
akım sabitse değişken değilse kondansatörlede yapılabilir. değişken akımların olduğu noktalarda kondansatör pek tercih edilmez. ani voltaj yükselmelerine sebep olur. 220 ->  24v gibi normal trafo kullanıp lineer regulatör ilede kullanılabilir. 6-8 w arası  bir değeri ısıya çevrileceğinden dolayı güç transistörlerine soğutucu bağlaman gerecektir.

bkrtncr

220->24 trafo kullanırsam, 110v'luk sebeke gerilimi verilirse bir problem cikmazmi?
smps icin ne yapmam gerekiyor?
yine ayni sekilde 110v ve 220v ta calistirabilirmiyim bu smps devresini..

z

220-110/12V gibi bir trafo kullanıp basit bir elektronik devreye şebeke voltajının 220 yada 110 oluşuna göre trafonun 220-100 tarafını triac yada role ile anahtarlatabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bkrtncr

peki boyle bir trafo hazir olarak satiliyormu...
yoksa illaki sardirmak mi gerekiyor...

benim aklima 2x110 -> 2x12V trafo geldi..
220 ise girisi seri baglayarak
110 ise girisi paralel baglayarak olabilir ama hazir olan boyle bir
trafoyu bulamadim maalesef...

vamidir sizce?

OG

SMPS ler 100V civarında rahat çalışıyor. 500mA çıkış için örneğin 1-1.5A      çıkışlı smps kullanırsan 100V larda hiç zorlanmadan, ısınmadan çalışır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

220-30 trafonun çıkışını dogrultup LM2574-5 'e gir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

bkrtncr

peki 220-30 trafosunun girisine
110v bagladigimizda da sorun cikarmadan calisacakmi?

aYe

Evet hiç bir sorun çıkmaz.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

bymrz

devrenin bulunduğu sitede 20mA çekebileceği yazıyor...
Transformatörsüz daha fazla akım çekebileceğimiz devreler var mı arkadaşlar acaba... ( mesela 400mA desem abartmış mı olurum)

XX_CİHAN_XX

Oradaki akım c1 kondansatörünün kapasitesi ile orantılıdır. Ancak 400-500ma lara ulaşmak için trafosuz tek alternatif (benim bildiğim) smps'lerdir. Ben cep telefonlarındaki hızlı şarj adaptörlerinin birini dağıtıp içindeki devrenin şemasını çıkarmayı düşünüyorum. Vakit bulurda böyle bir çalışma yaparsam paylaşırım. Üzerinde yazdığına göre bu küçücük devreler 500 - 750ma lara kadar akım verebiliyor. Birde malzemeleri bulunuyorsa alın size trafosuz adaptör  8)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.