sizden iki ricam var

Başlatan sevebelektronik, 08 Eylül 2006, 00:58:43

sevebelektronik

Bana 200 watt stereo/mono high power mosfet ampfilikatörün açık devre şemsını ve input:AC 220/230v 50/60hz 300Va
output
DC 12-13,8v 15A 207wmax olan güç kaynağının açık devre şemasını rica ediyorum bulan olursa çok sevinirim.Güç kaynağı amp. için gerekli olduğu için beraber yazdım.Çünkü amp.12vDC ile besleniyor.

argeelektronik

niçin 12 volt? 12 volt ile 200w ses'i nasıl elde edeceksin ? bunun için ya çok sayıda hoparlör, yada piyasada olmayan, çok düşük ohm'luk hoparlör kullanman gerekli , bence daha yüksek voltajlarda çalış.

http://www10.brinkster.com/gezgini/EventView.asp?event_id=44&s_event_desc=&;

http://www.geocities.com/pa_schematics/schematics.html
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

sevebelektronik

kardeşim öncelikle ilgilendiğin için sağol  Şimdi neden böyle değerlerde istedim cevaplıyım.Bu yılki okul stajına demirçelikte staja gitmiştim orada bu değerlerde olan ampfilikatör gördüm hatta denedik.Bu anfi 12vDC ile çalışıyor ve senin dediğin gibi değil diğer hoparlölerdede süper ses veriyor.Amplifikatörün devre şemasını çıkartamadım çünkü bir firmanın yapmış olduğu amp.Söksem    
garantisi gidecekti o yüzden hiç uğraşmadım.Sizdende onun için rica bulumdum.

z

O gordugun amplifikator her ne kadar 12V ile calisiyorsa da icerisinde 12V'u yukselten devrelere sahiptir. Amplifikatorun  besleme voltajina bakarak ses kalitesi hakkinda fikir yurutulemez.

Bahsettiginiz amplinin 12Vu yukselten konverter katini kaldirip atip, amplinin istedigi besleme voltajini dogrudan  uygularsaniz gene ayni ses kalitesini elde edersiniz.

Kaliteden bahsediyorsaniz frekans bandindan, distorsiyon seviyesinden bahsetmek ve ona gore sema aramak gerekir. Yoksa size 12V ile beslenen cigirtkan saticilar icin uretilmis amplifikatorleri de onerebiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sevebelektronik

kardeşim sağol da.Ben bunu hazırını almak için değil evde kendim uğraşıp yapmak için istiyorum yukarıda belirttiğim gibi benim test ettiğim amp. Firmanın amplifikatör üydü.Ben düşündüm bende aynısını ypmaya karar verdim.Ama şemasını hiçbiryerde bulamadım.

argeelektronik

bulamazsın çünkü öyle bişey yok , sözünü ettiğin anfide aşağıdaki şemadaki gibi bir devre vardır, 12 voltu yükseltip anfiyi besleyebilirsin.

eğer arabada veya sadece 12 volt olan bir yerde kullanacaksan bunu yap, şebeke voltajı varsa bunu yapmanın bir anlamı yok yani voltajı düşürüp tekrar yükseltmek pek mantıklı değil.

http://www.geocities.com/pa_schematics/SMPS.html
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

sevebelektronik

var kardeşim ya keşke resmini bulabilsem gösterecem ama bulamadım.Ama araştırıyorum size gösterecem ampfilikatörü.Yardımcı olan kardeşlerime teşekkkürler.

argeelektronik

kardeş sözünü ettiğin ampfilikatör bu şekildir

sevebelektronik

yok kardeşim böle değil 12voltla besleniyor.Eminim çünkü test ettim güç kaynağı bağladık.Yardımcı olduğunuz için sağol un

OG

sevebelektronik,

Kabaca güç formulu;
P=E^2/R
E=12V
R= 4 ohm (hoparlor empedansı)
P=12^2/4
P=36W

Bu gerilim ve bu hoparlor ohmajı ile max güç 36W

Hoparlor ohmajı 1 ohm olsa bile max güç=144W

Bu sebeple 12V girişli sistemlerde yüksek güç istenirse voltajın da yükseltilmesi şarttır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

argeelektronik

Alıntı yapılan: "sevebelektronik"Amplifikatörün devre şemasını çıkartamadım çünkü bir firmanın yapmış olduğu amp.Söksem

cihazı açmadığını yazmışsın

Alıntı yapılan: "sevebelektronik"yok kardeşim böle değil 12voltla besleniyor.Eminim çünkü test ettim güç kaynağı bağladık.Yardımcı olduğunuz için sağol un

açmadıysan iç yapısını nerden biliyorsun?
bazı anfilerin üzerinde (üst kapağında) blok şeması vardır baktığın cihazın üzerinde blok şeması varmıydı ?

gördünmü bilmiyorum ama araba anfilerinde 12 voltu 2x37 volta yükselten inverter devresi vardır yukarda linkini vermiştim .

sevebelektronik

Alıntı yapılan: "argeelektronik"
Alıntı yapılan: "sevebelektronik"Amplifikatörün devre şemasını çıkartamadım çünkü bir firmanın yapmış olduğu amp.Söksem

cihazı açmadığını yazmışsın

Alıntı yapılan: "sevebelektronik"yok kardeşim böle değil 12voltla besleniyor.Eminim çünkü test ettim güç kaynağı bağladık.Yardımcı olduğunuz için sağolun

açmadıysan iç yapısını nerden biliyorsun?
bazı anfilerin üzerinde (üst kapağında) blok şeması vardır baktığın cihazın üzerinde blok şeması varmıydı ?

gördünmü bilmiyorum ama araba anfilerinde 12 voltu 2x37 volta yükselten inverter devresi vardır yukarda linkini vermiştim .
birincisinde açmadım doğru ama nasıl 12 volt olduğunu beraber uygulayak ölçerek gördük:D
ayrıca blok şeması yoktu kardeşim ya bulamadıysanız uğraşmayın:D