Pic Assembly ile uzaktan Kumanda

Başlatan ozlefatih, 09 Eylül 2006, 22:16:15

ozlefatih

Merhaba arkadaşlar herhangi bir uzaktan kumanda cihazından gelen bilgileri assembly ile PIC'e nasıl yorumlatabiliriz. PicBasic ile "Pulsin" komutu ile gelen sinyalin genişliği kolayca ölçülebiliyor. bunu ASM ile yapabilecegim kodlara ihtiyacım var. Burada tıkandım. Yardımınızı bekliyorum. Telekkürler...
   FATiH KABAKÇI ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

XX_CİHAN_XX

Burada rb0 veya rb change kesmelerınden bırını kullanmalısın.Rb0 kesmesı kullandıgımızı dusunelım.gelen palslerın her dusen kenarında ınterrupt gelır ve her ınterrupt a gıdısınde bır sayaca veya regıster saydırma veya kayıt yaparak her gelen palsi yakalayıp degerlendirebilirsin.Sanırım basic dekı pals ın komutu pals lerı sayıyor buradada dedıgım gıbı palslerı saydırabılır yada bunlar data ıse her kesmede regıstere kayıt yaparak gelen bılgılerı yorumlatabılırsın.
Kolay gelsin..
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ibrsel

"Pulsin" komutu Pic Basic te belirlenen pindeki palsin genişliğini ölçmek için kullanılır.Ölçülen değer de bir değişken içinde saklanır.

Asm olarak bunu nasıl yapacağını bilmiyorum.Ama amacın palsin genişliğini ölçmek ise;
Pals sinyali geldiğinde TMR0 ı saydırmaya başlatırsan,ve Pals bittiğinde TMR0 içindeki değeri okumak süretiyle pasl genişliğini hesaplatabilirsin diye düşünüyorum..

XX_CİHAN_XX

basicten cok anlamam ama dedıgın gıbı genıslık olculcekse tmr0 en dogru yontemdır.Ama kumanda bılgılerını almak soz konusu ıse boyle bırseye gerek yoktur rb0 kesmesı ıle bılgılerı almalıdır
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Veli B.

Kumanda türü belirtmediğiniz için bir konuda bilgim dahilinde bazı hususları belirtmek isterim.Bu başlıkta bahseedilen hususlar RF uzaktan kumanda için tamamen geçerli değildir :!:  RF başlıbaşına uzmanlık gerektiren bir alandır.İnt İle kullanmak ise oldukça zordur.Çok iyi bir tasarım ve yazılım desteği ister.Gürültüyü o kadar mükemmel bastırabilmeniz gerekli ki asıl data paketinden herhangi bir biti kaçırmayasınız. Protokolünüze bağlı olmakla birlikte, gürültü sebebi ile hiçbir paketi tam olarak alamayabilirsiniz dahi.Basic vb varyasyonlarda bulunan hazır komutlarla çok sağlıklı ve etkili bir haberleşme yapma imkanınızda oldukça kısıtlıdır.
Çok iyi(tecrübe ile desteklenmiş) bir tasarım ve kendinize özel bir protokolünüzün olması sağlıklı fakat uzun bir süreçtir...Bu konuda daha detay bilgi için TRAK sitelerinden(örneğin ANTRAK) detay araştırma yapmanızı öneririm.

ibrsel

İşin açıkcası ben @ozlefatih arkadaşımızın Tv kumandasından bahsettiğini düşünüyordum..O yüzden gelen palsin genişliğini ölçmekten falan bahsettim..RF olarak düşündüğü aklıma gelmemişti..
Neyse ben yalnış anladım herhalde  :)

ozlefatih

Merhaba istediğim iletişim metodu Tv uzaktan kumandaları için gereken yöntemdi. bana sadece Pulsin komutunun asm karşılığı lazım. teşekkürler

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ozlefatih

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.