Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

buton kullanimi

Başlatan med, 12 Eylül 2006, 09:34:16

med

bir program uzerinde calisiyorum.programin kendisi verici ve alicida olusuyor.vericiye iki buton bagli.butonlardan herhangi birisi bir sure basili tutulunca aliciya cikis verebiliyor.
 yine iki butonla programda biraz degisiklik yapmak istiyorum.kisaca soyle ifade edebilirim:butonlardan birisi bir sure basili tutulunca -onceki degeri sifir olsun-1 artirsin.ikinci kez biraz basili tutunca bir oncekine 1 eklesin ve boyle devam etsin.
 ikinci buton bir sure basili tutulunca en son degerden 1 eksiltsin 2.,3.,4... kez basildiginda her seferinde 1 azaltsin.ve boyle devam etsin.
  ayriyeten butona basili tutulma surecinde program akisi oluyor.yani butona basip birakma durumunda islem gerceklesmiyor.butona basilip birakma durumu ve sonrasina direk gecikme koymanin bir faydasi olmuyor.cunku bu durumda programin duruyor.
bu sorunu nasil ortadan kaldirabilirim.yardimlarinizi bekliyorum.basarilar
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

Logan

Ana programında içinde bulunduğu bir gecikme yaparak bu problemi aşarsın.Mesela diyelim ki devrede 3 adet 7 segment display var ve bu displayleri tarama yöntemi kullanarak sürüyorsun.Program içinde gecikme kullanacağın zaman aynı anda göstergeninde sönmemesini istiyorsun.Örnek program yazacak olursak;

delay
     movlw h'aa'
     movwf sayac
delay1
     movlw h'aa'
     movwf sayac1
delay2
     call goster     "gosterge alt programı"
     decfsz sayac1,f
     goto delay2
     decfesz sayac,f
     goto delay1
     return

gibi bir kod oluşturabilirsin.Umarım anlaşılmıştır.Kolay gelsin.
İmza.