butonlari cok yonlu kullanimi

Başlatan med, 12 Eylül 2006, 22:06:59

med

merhaba.elimdeki mevcut programin kendisi soyle calisiyor:  programda vericiye porta,0 ve porta,1 butonlari baglanmis.ptn1 ve ptn2 adli register atanmis ptn1 e  b'11110000'  ptn2 e  b'00001111' degeri atanmis.porta,0 butonu basili oldugu surece ptn1 degeri isleme giriyor.program tmro atanan degerle kesmeye girip aliciya ptn1 degerini gonderiyor alici bunu test edip kiyasliyor eslestiginde alicinin portb,rb5 ucundaki ledi yakiyor .porta,1 butonu basili tutuldugunda ptn2 bilgisi aliciya gidiyor ayni islmler yapilip alicinin portb,rb7 ucundaki ledi yakiyor.
programin calisma mantigi butona basip birakildiginda aliciya cikis vermiyor.biraz buton basili tutuldugunda alicida cikis veriyor.
 benim yapmak istedigim degisiklik:yine vericiye baglanan ayni butonlarla biri artma butonu birisi azalt butonu olarak dusunuyorum.pattern adli bir degisken atayip , bu degiskenin durumunu butonlarla degistirmek istiyorum.ben aliciya 256 farkli data verisini yollayip alicinin herhangi bir ayaginda cikis almak istiyorum.(kisaca cikisinda bir ledi yakabilsin).butonlarin biraz basili kaldigi surece ancak bilgi aliciya gonderilip cikis alinabiliyor.bu durum yapmak istedigim degisikligi engelliyor.
ornegin; her butona basildiginda artma butonu ise bir onceki register degerini 1 artirip azalt butonu ise 1 eksiltsin.ve bu bilgiye verici aliciya yollayip cikis versin.
  buton basili biraz kalinca verici islemini tamamladan bilgi degisiyor ve alici cikis vermiyor.
ozaman soyle dusunuyorum buton basili oldugu surece bir onceki bilgi isleme girsin.alici cikis verdiginde buton birakilir birakmayla beraber pattern register degeri artma butonu ise 1artsin ,azalt butonu ise 1 azalsin.daha sonra birkez daha butona basildiginda bir onceki deger isleme girsin alici cikis versin buton birakilsin ve birakmayla degeri 1 artsin yada 1azalsin.
belki iyi ifade etmemis olabilirim.kusara bakmayin.anlasilmasi icin ayrintili yazmaya calistim.yinede anlasilmayandurumlar sorulabilir.
 yardimlarinizi bekliyorum.basarilar.
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

buiba

arkadasim tamam yapmak istedigini anladim ancak hangi kisminda sorun yasadigini anlayamadim,programin calisma mantigini cozemiyorsun,yoksa buldugun bir mantigin yazilimini mi yapamiyorsun.oyle ise hangi dilde.

stlg

Sevgili kardesim

Başlıga bakılırsa bu işlemi asm de yazmak istiyorsun ,sen programını belli bir seviyeye kadar getirdiysen  buraya koy takıldıgın yerlerde yardımcı olalım, hem boylelikle istemiş oldugun şey daha anlaşılır  hale gelebilir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.