Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

bi ledi yakma

Başlatan muat, 12 Eylül 2006, 22:55:40

muat

YA bu kodun portb nin 7. bitine bağlı olan ledi yakması gerekmiyor mu?
benim istediğim yakması ve söndürmemesi. başka bişi yapmasını istemiyorum ama anlayamadım sorunu.
LIST	P=16F84
PORTB	EQU	H'06'
STATUS	EQU	H'03'
TRISB	EQU	H'86'
	CLRF	PORTB
	BSF	STATUS,	5
	CLRF	TRISB
	BCF	STATUS,	5
	BSF	PORTB, 7
DONGU
	GOTO	DONGU
	END

eğer programda sorun yok derseniz donanımı iyice inceleyeceğim, inceliyorum ama bişi bulamıyorum ya.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

edit: çok özür dilerim, sorun reset butonunu yanlış takmamdam kaynaklanıyormuş. sabırsızlıkla buraya yazmıştım.

yalnayak

osilator secimini dogru yaptın mı?

donanımda osliator olarak ne kullanıyosun?.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

ibrsel

Asm den çok fazla anlamam ama;portb yi çıkış olarak ayarlaman için TrisB registerine "0" yüklemelisin.Bunun içinde bank 1 e geçmelisin.Çünkü TrisB registeri Bank 1 de.Öyle değilmi..

ibrsel

Programını sonradanmı değiştirdin,anlayamadım..İlk baktığımda bank değiştirme olayını faredememiştim..Şimdiki hali ile doğru görünüyor..

akkoyunlu74

gecik
   movlw   h'ff'
   movwf   sayac1  *****
dongu1
   movlw   h'ff'      ****
   movwf   sayac2
dongu2
   decfsz   sayac2,f
   goto   dongu2
   decfsz   sayac1,f   
   goto   dongu1
   return
end

Yazdığın program ledi yakar ama söndürmez. Program başına sayac1 ve sayac2 değişkenlerini tanımla. Yıldızla işaretli yerlere vereceğin  değerlere göre ledin yanma sönme süresini ayarlayabilirsin. Yukarda yazılı kısmı programına uydurmaya çalış (ve tabi bunun ne iş yaptığını da anlamaya çalış) problem çıkarsa yardımcı olmaya çalışırım.

Söndür-memesi diye yazmışsınız, şimdi farkettim.

stlg

Sevgili kardeşim

Bu yazılış biçimi bana biraz tuhaf geldi daha basit olarak yazılabilirdi
kolay gelsin

BSF        STATUS,5
     MOVLW   B'00000000'       ;giriş olacak bitler 1 yapılır
     MOVWF   TRISB
     BCF        STATUS,5
     CLRF      PORTB
     BSF        PORTB,7
DONGU
     GOTO     DONGU
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.