16 -> 4 cevirici

Başlatan dalavi, 18 Eylül 2006, 00:24:59

dalavi

Selam arkadas lar , bu sorunun bu bölüme ait olup olmadigini tam bilmiyorum ama, yinede buraya yazmayi uygun gördüm.
 Benim sorum 16 decimal girisi 4 binary cikisa ceviren bir IC.(örnegin 15.Giris "1" oldugunda cikis 1110 vermeli.)  Böyle bir Entegre kullanmis olan yada taniyan varmi.
simdiden Tesekkürler.

stlg

Sevgili dalavi

Böyle hazır bir entegre varmı bilmiyorum ama kendin lojik kapıları kullanarak bu işlemi yapabilirsin asagıdaki ornek dokuza kadar sen bu sisteme ilaveler yapabilirsin ornegin 10 girişi icin 8 ve 2 yi suren kapılara iki diyot uzerinden giriş yapabilirsin kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/1594324/fig2-12.gif.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

buiba

arkadasim isis 6.9 sp4 isis simulasyonunu bu linke ekledim faydali olur umarim.kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/1594892/dectobcd.DSN.html

OG

Veya bu mantıkla yapabilirsin. Girişi istediğin kadar çoğaltabilirsin.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

arslan74

Merhaba,

74HC148 8li girişi 3 bite ceviriyor. iki tane 74hc148 entegresiyle istediğin olay gerceklemiş olur.

Seamlar,

Eagle_Tim

10 to 4 var 74147 daha üstü  bildiğim kadarıyla yoktu.. ben zamanında çok aramıştım. en son iki 74147 nin çıkışlarını paralel bağlayıp cip select yöntemi ile yapmıştım, böylece 20 to 4 elde etmiştim.. ama buseferde  yazılımdan kastırıyo, sen en iyisi geçenlerde burada yayınlanan 74164 lü sistemi kullan hem yazılım hemde donanım olarak daha basit birşey formda ararsan bulabilirsin kolaygelsin..
Software and Hardware Design...

arslan74

Aslında 16 girişi okumanına başka bir yolu daha var , 74150 ve 74450 entegreleri bu böyle bir şey yapiyor, onun sadece bir cıkışı var. Binary olarak hangi kanalı secersen o kanaldaki bilgiyi dışarı iletiyor. Sadece çalışma mantığı farklı ama aynı işi yapiyor.

ipek

elinde veya yakin'inda eprom program'layici mevcut ise a0...a15 kadar girisi olan herhangi bir eproma algoritmayi 1 dakikada yazarsin en iyi sartlarda cip enable iken 50ma cekecektir ve girisler icin pull up direnc'leri gerekecektir eger bir seyler akim cekmesin diyorsan en uygun
bay OG fikri mantikli gorunuyor kolay gelsin.....
binary ornek..
giris
0000000000000001
cikis
                    0001  4 bit