ultrasonic alıcı verici

Başlatan shorpy, 28 Eylül 2006, 21:37:53

shorpy

robot devresinde kullanılmak üzere ultrasonic sensör devresi kullanacağım.bununla ilgili olarak alıcı verici devresi lazım.bide alıcının aldığı analog işareti mikrodenetleyicide kullanmak için direk bir dekoder devresi var mıdır?

Ziya

Ankara'da Konya sokakta hazır bir devre görmüştüm. Hangi dükkanda gördüğümü tam hatırlamıyorum. Belki bu tür bir hazır devre işinizi görebilir. Ultrasonik mesafe ölçer devrelerine bir gözatın.

Bir ara da webde gezinirken rastlamıştım. Yapan kişi iki adet göz gibi sensörleri koymuş ve 1 metre gibi bir mesafede bir silindir boruyu sağa sola hareket ettiriyordu ve yansıyan sinyalleri işleyerek silindirin yerini PC ekranına çıkartıyordu. Silindirin sensörlere bakan yüzeyini de ekranda gösterebiliyordu. İlginç bir proje, özellikle görme özürlüler için destek mekanizması olarak geliştirilebilir. Görüntü 6 nokta gibi özel geliştirilecek bir kodlama ile parmak ucuna aktarılabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

otm

merhaba
aşağıdaki adreste birçok şema ve açıklama bulunmaktadır.işinize yarayacağını umuyorum.
kolay gelsin.

www.uniteknik.com/dosya/ultra1.zip

aslan_korhan

Ultrasonik Sensörler genellikle 38-40KHz arasında çalışır. Hatta bu tip sensörler zaman zaman piyasada bulunabiliyor. ( İzmir için )

Aslında verici için bir tane bu frekansta çalışan bir osilatör ve bunun çıkışını vericiye veriyorsun. Alıcıya ise bir tane ön yükselteç bağlasan olur.
İstersen bunun çıkışını bir LM567'ye bağlayabilirsin. Bu sayede sadece ayarladığın frekans geldiğinde çıkış alırsın.

Alıcının çıkışını direkt mikroişlemcinin Analog girişine bağlayabilirsin.

Vericiden bir sinyal göndereceksin ( Puls şeklinde olabilir ) Bu sinyali gönderdikten sonra sinyal Alıcıya geri gelinceye kadar geçen süreyi ölçeceksin.
Bu süre ise sesin yansıdığı obje ile vericinin arasındaki mesafe.

Program ile bu mesafeyi hesaplaman gerekecek sadece.
Burada sesin havada gideceği mesafeyi bilmen gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam saniyede 340metre gibi bir süre olacak. Birde bu süreyi ikiye bölmen gerekir.

Bu işlemler için Mikroişlemcinin Analog kısmınada kullanmana gerek yok.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

argeelektronik

Ultrasonik radar

R1 = 180 K C1,6 = 10uF/16V TR1, 2, 3 = BC547 , BC548

R2 = 12 K C2 = 47uF/16V P1 = 10 K trimmer

R3,8= 47K C3 = 4,7 pF P2 = 47K trimmer

R4= 3,9 K C4, 7 = 1 nF IC1, 2 = 741 OP-AMP
R5,6,16= 10K C5 = 10nF IC3 = 4093 C-MOS
R7,10,12,14,17= 100 K C8, 11 = 4,7 uF/16V R = TRANSDUCER 40KHz
R9,11=1 M C9 = 22?F/16V T = TRANSDUCER 40KHz
R13,15= 3,3K C10 = 100 nF D1, 2, 3, 4 = 1N4148
C12 = 2,2 uF/16V
C13 = 3,3nF
C14 = 47nF

Not: sensörler karaköy elektronikçiler pasajında bolca bulunuyor
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

vale9

Cevap biraz geç oldu ama üniversitedeyken bu devrelerle istediğim sonucu alamamıştım, google'da SRF04 olarak aratırsan küçük bir modül bulacaksın. Ondan getirtip projeyi tamamlamıştım, yanlış hatırlamıyorsam 30$ gibi birşeydi. Pic'e direk çıkış veriyordu, robot için belki pahalı ama önemli bir projeyse tavsiye ederim (tabi hala çözüm arıyorsan:)
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.