lcd ye veri yazmak

Başlatan med, 03 Ekim 2006, 21:09:58

med

1-bitlik data ile lcd ekrana birinci satira kanal goster  ikinci satira ise   portb e baglanan anatarlarin on/off durumunu desimal olarak gostersin.
  pic te giris olarak yonlendirilen portb uclarina 8 adet anahtar bagladim.anahtarlarin ON/OFF durumu bilginin 1 yada 0 oldugunu program algiliyor.ornegin portb e baglanan 8 anahtar on konumunda iken program b'11111111' bilgisi giris yaptigini algiliyor.
  ornek:birinci satir kanal goster lcd ye yazildiginda   ikinci satira b'11111111' desimal karsiligi olan 255 sayisini gosterebilsin.bu durumu programda lcd e nasil programlayabilirim.yardimlarinizi bekliyorum.
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

CoşkuN

Öncelikle LCD'yi çalıştırmaya bak.Bunun için hazır kodları bulabilirsin.Hatta buralarda Bsivgin'ın LCD makroları da olacaktı.
Daha sonrası veriyi decimal'e çevirip LCD'ye göndermek.

XX_CİHAN_XX

Asenkron verı ıletımını kullanarak yıne 1 bıt uzerınden ıstedıgın bılgılerı aktarabılırsın tabı burada ıkı pıc olacak verıcı ve alıcı seklınde.ornegın verıcı pıc anahtarların konumunu okur ve tek hat uzerınden gerken bılgılerı gonderır alıcı pıcde bunu lcd ye yazar.
Tam olarak boyle bırsey mı aramıstın bılmıyorum ama asenkron verı ıletımı ıle tek hat uzerındn tonlarca bılgı aktarabılırsın lcd kontrolu ıle ılgılıde sıtede bolca ornek var.
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Veli B.

Arama sonucu karşıma çıkan linklerden birisi.
http://picproje.org/index.php/topic,5673&highlight=lcd+asm

Arama yaparken " asm" , "lcd" anahtar kelimelerini  yazdım ve bütün terimler için aramayı işaretledim. ;)

ibrsel

Attığın özel mesajda 16F84 kullandığın için (yeterli uç olmadığından dolayı) 1 bit ile LCD yi kontrol etmek istediğini belirtmişsin..Kodları da ASM de istemişsin.Basicte yazdığım için ancak dönüşüm kodlarını verebiliyorum çünkü asm de yazamadım..

http://www.hemenpaylas.com/download/1783476/Seri_LCD.rar.html