Otyo Amp.lerde Kapasitör

Başlatan solidus, 05 Ekim 2006, 14:22:42

solidus

Arkadaşlar oto aampli lerinde kapasitör ne için kullanılıyor ? Çalışmasını daha iyi anlayabilmek için şema v.b kaynağı olanlar paylaşırlarsa sevinirim ?
Saygılar...
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

westcoast

Eğer şu ses sistemlerindeki 1 ile 5 farad arası kapasitörleri diyosan onların amacı alçak frekanslarda(derin baslarda) akünün anlık düşüşlerini dolduruyor.
Açıkçası aküyü yawaş bir işlemci kapasitörüde çok hızlı bir işlemci olarak düşünebilirsin.
Kapasitör görevini yerine getirdimi bir sonraki göreve kadar(bir sonraki alçak frekans) işi bitiyor.

solidus

Evet westcoast tam olarak öğrenmek istediğim bu idi.Saol.. Peki bir kapasitörü kendimiz imal etmeye kalksak başarılı olurmuyuz ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

argeelektronik

akünün değil, akü ile cihazın arasındaki  hattın (kablonun) direncinden dolayı olan anlık düşüşleri önlemek içindir.  amaç sadece bu değil , tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi , beslemedeki dalgalanmaları parazitleri  önlemek içindir . cihazın kendi ürettiği dalgalanmalardan , bir başka devresinin etkilenmemesi içindir.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

argeelektronik

Alıntı yapılan: "solidus"Peki bir kapasitörü kendimiz imal etmeye kalksak başarılı olurmuyuz ?

http://www.silisyum.net/htm/pasif_devre_elemanlari/elektrolitik_kondansator.htm

solidus

@argelektronik
hocam elbette kondansatör imal etmeyeceğiz. öğrenmek istediklerimi yeterince açık anlatamamış olmalıyım.gördüğüm kapasitörlerin çoğunda dijital dc voltmetrelerden kullanılmıştı. Bir kapasite ve bu tip devreleri kullanarak  kapasitör yapmaya çalışsak verim, maliyet, fayda ne şekilde olur. Onu merak etmiştim.