microstudio'da sadece f628 seçili

Başlatan x-tol, 06 Ekim 2006, 00:24:49

x-tol

merhaba

Micro Studio ve Micro Studio Plus'ı yükledim

Fakat gördüğünüz gibi sadece 16f628 seçili diğer entegreleri seçemiyorum.
Bunu nasıl halledebilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim

OG

Herhalde programı, PC yi kapat-aç demekten veya gerekiyorsa programı kaldır-tekrar kur demekten başka söylenebilecek birşey yok sanıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ibrsel

Bilgisayarında C sürücüsüne "PBP247" klasörünü kopyalayıp,"Micro Studio" da buna yol gösterdinmi ?

x-tol

Hayır sadece programı c'ye kurdum.Başka yapılması gerekenler birşeyler varmı?Yol gösterme işi nasıl olacak tam olarak anlayamadım.

ibrsel

Micro Code programını bilgisayarına kurman yetmez..Basic için include dosyalarının olduğu PBP247 klasörünüde bilgisayarına kopyalamalısın..Bu kopyalama işlemninden sonra micro code programını çalıştırdığında otomatik olarak arama yapar,eğer bulamaz ise senin manuel olarak yönlendirmen gerekir.

ibrsel

Manuel olarak yönlendirmek için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsin..
Micro Code Studio Plus  programını çalıştır..
View/compile and program options seçeneğinden find manual olarak yol göstermelisin

Logan

@xtol, bu kullandığın Micro code Studio.Bana sorarsan Micro Code Studio Plus'ı kurmalısın.Herhangi bir problem ile karşılaşacağını sanmıyorum.
İmza.

sahinler64

kardeşler aynı şey benimde başıma gelmişti ve sorunu hiç zorlanmadan çözmüştüm.sıradan yaptığım işlemler şöyleydi (bir deneyin faydası olcaktır)
ilk önce PBP 2.xx'i c ye kopyalayın.daha sonra microstudio programını kurun.microstudio editörünü açınız ve bu sırada beklemeniz gerekiyor çünkü microstudio php 2.xx'i otomatik olarak bulmaya çalışmakta bulduğu zaman açılır ve siz basit bir program yazın ve ya yazmadan (hangi pic için olduğu önemli değil) f9 a basın (derleyin) size kaydedilecek yeri soracaktır sizde yeni bir klasör oluşturup kaydet dediğinizde kaydeder ve tekrar pic seçilen bölümü tıklayın bütün picleri göreceğinizden ben eminim.
daha önce denedim ve oldu pc yi formatladım tekrar kurdum ve picler yine yoktu bu yazdıklarımı yaptım ve yine oldu.
elimden geldiğince anlattım bir kusurlu sözüm olduysa özür dilerim
inşallah anlatabilmişimdir....
ahanda görüntü
SAYGILARIMLA...

sero52

Ben microcode studıo'yu ilk kez kullanancagım fakat daha önce öğrenmek istediğim birşey  var.

Piyasadan aldığım herhangi bir programlayıcı  microcode studıo ile kullanılıyor fakat PicBasic Pro OPTİONS'a girdiğimizde bu programlayıcıyı tanıtmak gerekiyor. Burada ilk önce programın kullanıcı adı daha sonrada kendi adını girmeniz isteniyor. Buraya kadar sorun yok fakat bir sonraki adımda SELECT PARAMETERS diye bir seçenek çıkıyor burada ingilizce bazı açıklamalar var ve bir de örnek var "-pPIC$target-device$ $hex-filename$ [color=] [/color]
Fakat ben bu örnekten birşey anlayamadım.

Bir şey anlayamadığım içinde bu adımı atladım. Fakat bunun yaratacağı sonuçları bilemiyorum. Yani programı derledikten sonra yüklerken bir problem yaşayabilirmiyim.

Biri bana yardımcı olursa sevinirim.

;)

hsny

aynı olay protonda nasıl yapılır?
c klasöründe pbp247 klasörü var,program içinde de find manually deyip bulduruyorum ama değişmiyor.
Ya da nerden değiştirilir bu pic türü?

e3

Proton size Compiler'ın yerini soracaktır.Eğer sormazsa View / Compile and Program Options'tan Find Automatically'i tıklatın, o  otomatik olarak Crownhill klasörünü bulacaktır.Pic'i zaten
DEVICE = 16FXXX
şeklinde değiştiriyorsunuz, yani yazılımla.Kolay gelsin.İyi çalışmalar.
.eem.

hsny

dediğiniz kodu yazıyorum ama altta uyarı yazıyor pic türüne ilişkin.Uyarı metni net olarak aklımda değil.O yüzden de benim kullandığım pic türüne göre hex oluşturduğuna emin olamıyorum.
bir de pbp247 klasörünü crownhill içine kopyalayayım ya da var mı içinde araştırayım.

e3

Hocam Proton'un PBP'ye ihtiyacı yok.Onun ihtiyacı olduğu şey PR_PLUS.exe dosyası ve klasörü.Eğer sizde Proton'un metal versiyonu varsa o klasör C:/Program Files/Crownhill Proton/Crownhill içindedir ve bu klasörü göstermeniz kafidir.

Eğer Pic'i tanıtırken DEVICE = Pic16F628 derseniz hata verir, sadece DEVICE = 16F628 demelisiniz.İyi günler. ;)
.eem.