glcd'yi normal lcd yerine nasıl kullanabilirim???

Başlatan may86, 06 Ekim 2006, 17:48:28

may86

şimdiden teşekkür ederim.
Elimde bir glcd var. bunu devremde lcd bağladığım yerde kullanmam gerekiyor fakat yeterli bilgiye sahip değilim. herhangibir devrede bu lcd'yi kullanmak için ne yapmam gerekiyor?
örnek olarak basit bir programı ve  glcd'nin datashet'ini ekledim.
örnek olarak yazılımı düzenleyip datasheti mevcut olan glcd'yi bu devreye bağlayıp çalıştırmamız mümkün mü?
bunu yapabilecek bi üstadımız var mı?

http://www.hemenpaylas.com/download/1773982/may86.rar.html

teknikelektronikci

@may86 bu sanırım daha öncedende sorulmuştu bu konuda gene çok iyi bilgi sahibi değilim ama normal alpanumerik lcd yerine grafik lcd kullanamasın diye biliorum çünkü ikisinin de mantığı farklı. kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

may86

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"@may86 bu sanırım daha öncedende sorulmuştu bu konuda gene çok iyi bilgi sahibi değilim ama normal alpanumerik lcd yerine grafik lcd kullanamasın diye biliorum çünkü ikisinin de mantığı farklı. kolay gelsin

bu konu ile ilgili tüm konuları inceledim. sizinkiler dahil. aslında olayın farkındayım fakat muhakkak bu işin bir oluru vardır. sonuç olarak pos cihazlarında sürücü ile de olsa bu lcd'ler kullanılıyor. kalıpta kullanmam gereken lcd bu. 877'ye bağlamalıyım. bekleme modunda grafik işlem modunda karakter gösterecek. doğal olarak bu lcd'yi şu veya bu şekilde 877 ile sürmem gerekiyor. ben çalışmalarıma dvm edeceğim. sizlerin de desteklerini bekliyorum.
ilgin için teşekkürler.

teknikelektronikci

@may86  bunu tabiki 877 ile sürersin ama linkte verdiğiniz devredeki lcd gibi çalıştıramazsınız o alpanumeric bir lcd grafik lcd ile aynı şey değil zaten sorunuz da bu değilmi siz ilaki glcd istiorsanız yazılımda ufak tefek değişiklik yapılır ki ben daha yazılımı incelemedim ki profesyonel değilim bu konuda çok tecrübeli üstadlarımız var birde hex1 s1,hex1 s2,hex1 burdaki hex 1 nedir acaba birde similasyon düzgünm çalışmıyor acaba problemi var kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

may86

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"@may86  bunu tabiki 877 ile sürersin ama linkte verdiğiniz devredeki lcd gibi çalıştıramazsınız o alpanumeric bir lcd grafik lcd ile aynı şey değil zaten sorunuz da bu değilmi siz ilaki glcd istiorsanız yazılımda ufak tefek değişiklik yapılır ki ben daha yazılımı incelemedim ki profesyonel değilim bu konuda çok tecrübeli üstadlarımız var birde hex1 s1,hex1 s2,hex1 burdaki hex 1 nedir acaba birde similasyon düzgünm çalışmıyor acaba problemi var kolay gelsin

similasyon son bıraktığımda sağlamdı ama bi sorun var. hex kavramı lcd de sayıları hex olarak göstereceği anlamında yazılmıştır. oradaki hex'i dec yaparsak lcd'de sayının dec karşılığını görürüz. aslında bu yazılım önemli değil, konuyu kavramada örnek teşkil etmesi için bunu koydum. kullanacağım yazılımı daha yazmadım çünkü glcd'yi nasıl kullanacağımı bilmiyorum. mesela böyle bir yazılımı lcd değil de glcd ile çalıştırmaya kalksaydık yazılım ne olurdu diye örnek bir yazılım koydum. bu örneği glcd için kullanılan hale getirmeyi başarırsak yapacağım devre için öğrenmem gereken bilgiyi almış olacağım.
teşekkürler.

teketek

burda bi simülatör => GLCD Simülatör

burda da bu simülatörün nasıl kullanıldığı hakkında bi sunum var => Sunum

İşe yarar umarım.
Bilgi fark yaratır..

teknikelektronikci

yav üstadım may86 siz bunu ilaki glcd ile yapmak istiorsanız ve programı değiştirmek istiorsanız o kadar zor olmaz sanırım.ben bu işi yapmak istesem şöle yapardım picxie.exe programı var /grafik lcd programı ) onunla lcd de görüntülemek istediğim yazıyı resmi painte çizer bu program ile include dosyasını oluştururum sonra senin kendi programında bunu gerekli yerlerde include ile eklerim zaten fazla lcd görüntüsü yokda ama tabi bu program(picxie.exe) ile orda örnek bas. dosyasını oluşturup onuda ve programın bir kısmını kendi programına aktarman lazım. biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir sizin programcılığınız da var benim  programcılığım sizinkinden zayıf. ama yaparsınız mantığını genel olarak anlatabildimi yani ben olsam öle yapardım ama forumda değerli üstadlarımızın daha profesyonel çözümleri vardır belki kolay gelsin

may86

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"yav üstadım may86 siz bunu ilaki glcd ile yapmak istiorsanız ve programı değiştirmek istiorsanız o kadar zor olmaz sanırım.ben bu işi yapmak istesem şöle yapardım picxie.exe programı var /grafik lcd programı ) onunla lcd de görüntülemek istediğim yazıyı resmi painte çizer bu program ile include dosyasını oluştururum sonra senin kendi programında bunu gerekli yerlerde include ile eklerim zaten fazla lcd görüntüsü yokda ama tabi bu program(picxie.exe) ile orda örnek bas. dosyasını oluşturup onuda ve programın bir kısmını kendi programına aktarman lazım. biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir sizin programcılığınız da var benim  programcılığım sizinkinden zayıf. ama yaparsınız mantığını genel olarak anlatabildimi yani ben olsam öle yapardım ama forumda değerli üstadlarımızın daha profesyonel çözümleri vardır belki kolay gelsin

aslında elimde olsa glcd hiç kullanmayacağım, lcd fazlasıyla işimi görüyor fakat kalıpta glcd var ve yerine lcd olmuyor.
glcd hakkında fazla bilgim de yok.
şimdi bir sorum daha var, örneğin ben glcd'ye 6 rakamı göndermek istedim veya herhangi bir kelime göndermem gerekiyor. bunun için her picsel'e kod mu yazmamız gerek veya her karakter için bas dosyası mı oluşturacağım???
yazılımın diğer bölümünü yapmaya başladım fakat bu iş beni çok kasıyor.

teknikelektronikci

ne kalıbı bu merak etim dorusu neyse

Alıntı Yapşimdi bir sorum daha var, örneğin ben glcd'ye 6 rakamı göndermek istedim veya herhangi bir kelime göndermem gerekiyor. bunun için her picsel'e kod mu yazmamız gerek veya her karakter için bas dosyası mı oluşturacağım???

belki öylede yaparsın ama dedğin gibi kasar ben olsam kolay ve basit olması http://rapidshare.de/files/24469247/pixelv_1_.2exe.exe.html adresinden programı indiririm ve orda hazır olarak include larını oluşturur kendi programıma eklerim eğer programı indirirsen orada rahatlıkla göreceksin ve anlıyacaksın.

https://www.picproje.org/index.php/topic,10803&highlight=  bunu inceledinizmi ?

may86

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"belki öylede yaparsın ama dedğin gibi kasar ben olsam kolay ve basit olması http://rapidshare.de/files/24469247/pixelv_1_.2exe.exe.html adresinden programı indiririm ve orda hazır olarak include larını oluşturur kendi programıma eklerim eğer programı indirirsen orada rahatlıkla göreceksin ve anlıyacaksın.

https://www.picproje.org/index.php/topic,10803&highlight=  bunu inceledinizmi ?
inceledim. hatta sitede bu konu ile ilgili herşeyi inceledim.
du bakalım yapcas artık bişiler. karaköy'ü alt üst ettim aynı ebatta lcd bulamadım. hatta 4x16 bile yok, ne iş anlamadım walla

teknikelektronikci

Alıntı Yapinceledim. hatta sitede bu konu ile ilgili herşeyi inceledim.
du bakalım yapcas artık bişiler. karaköy'ü alt üst ettim aynı ebatta lcd bulamadım. hatta 4x16 bile yok, ne iş anlamadım walla

@may86 koskoca karaköyde nasıl 4*16 bulamazsınız gerçi hiç gitmedim oraya çünkü izmirdeyim ama bu 4*16 lar o kadar zor buluncak bir şey değil istiorsanız ben size alıp göndereyimde  hem siz grafik lcd ile yapmak istemiyormuydunuz? bu 4*16 normal lcd nerden çıktı lütven buna düzgün açıklık getirinki bende ve üstadlarda bir seferde size yardımcı olabilelim şimdi grafikmi? 4*16 mı?

arslan74

Alıntı Yapinceledim. hatta sitede bu konu ile ilgili herşeyi inceledim.

4x16 LCD özel malzeme oluyor. onun yerine 4x20 kullan. Piyasaa bol miktarda var. Backlight'lı modelleride var.

may86

ya tabi normal lcd işime gelir fakat kalıp bu glcd'ye göre. eğer o datashetteki ebata uygun lcd varsa neden olmasın. ben en yakın 4x16 olabileceğini düşündüm ve piyasaya baktım fakat bulamadım :(
işte bu yüzden glcdye mecbur kaldım.
ama bu ebatta lcd elimizde var diyorsanız alabilirim.

kasif

Eğer PicBasic deki gibi LCDOUT komutu ile göndermeyi düşünüyorsanız, ne yazikki yapamazsınız.

Ama mikroe .com adresinde MikroBasic derleyicisi 128x64 pixel GLCD ler için hazır kütüphaneler kullanıyor. Yani Microbasic i deneyebilirsiniz. Biraz inceledim, Picbasic e baya benziyor, ama hiç örnek yazmadım.

Eğer mutlaka PicBasic de yapacaksanız, Her harf veya rakam için piksel piksel küçük resimler hazırlayıp bunları uygun şekilde kullanarak GLCD de çıkarabilirsiniz.

GLCD de resim göstermek için örnek forumda vardı diye hatırlıyorum. Ben 16F866 ye en fazla 3 tane 128x64 piksel resim sığdırabildim. Eğer her harf için ufak ufak çizim yapayım diye düşünüyorsanız, çok zorlanacağınızı tahmin ediyorum.

Birde 4x16 diye LCD zor bulursun, 4x20 yi ben karaköyde bulmuştum. GLCD ile aynı bağlantı bulma ihtimalin çok zor, acaba LCD yi bağladığın yeri değiştirme şansın yok mu?

may86

Alıntı yapılan: "kasif"GLCD ile aynı bağlantı bulma ihtimalin çok zor, acaba LCD yi bağladığın yeri değiştirme şansın yok mu?

zaten yazılımım normal lcd'ye göre. bacak bağlantıları da normal lcd'ye göre.

problem kalıbın glcd için hazırlanmış olması. benim glcd yerine normal lcd takmam gerekiyordu çünkü yazılım normal lcd için fakat kalıba uygun normal lcd bulamayınca kalıbın üzerindeki glcd'ye mecbur kaldım. kalıbı değiştirme gibi bir şansım da yok. çalışmalara devam edeceğim, ne olacak sonu bilmiyorum.