glcd'yi normal lcd yerine nasıl kullanabilirim???

Başlatan may86, 06 Ekim 2006, 17:48:28

teknikelektronikci

kalıp ın bir resmini ve boyutlarını yazamazmısın resim koyamazmısın ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

may86

glcd'nin monte kiti ile resim ve ebatlarını gönderiyorum

glcd resim ve ebatları için tıklayınız

devreden bahsedeyim size.
devre güvenlik sistemlerinde kullanılacaktır. girecek olan kişilerin kendilerine ait 4 haneli şifreleri bulunmakta, bu şifreler pc'de database de saklanmaktadır. girecek olan kişi giriş tuşuna basıp şifreyi girmektedir. bu sırada lcd'de önce kod giriniz, daha sonra şifrenizi giriniz ibaresi çıkmaktadır. girilen şifre rs232'den pc'ye aktarılmakta ve pc'deki yazılım sayesinde kimlik kodu ve şlifreyle karşılaştırılarak kapıyı açmaktadır. doğal olarak saat kaçta hangi kimlik kodlu şahsın giriş yaptığı ortaya çıkmaktadır. ayrıca devre 50 adet şifreyi hafızasında tutabilmektedir. bu sayede pc ile devre arasında bir kopma yaşansa dahi giriş yapmaya çalışanların kodları pic'de kalır, bağlantı sağlandığı zaman datalar komut yardımı ile pc'ye aktarılır. olay bu. yazılımı daha önce de yaptım fakat 2*16 lcd ve led kullanmıştım. şimdi bu kalıba uygun bi lcd kullanmam gerekiyo. lcd'nin takılacağı alan geniş olsa alınmayacağım ama kenarlar da dar. uyan tek lcd'miz bu glcd.

mhk

Glcd ile proton pic basic ile kolayca veri yazılabiliyor. Hatta resmini çekip uygun bir programla glcd 'de gösterebiliyorsun. Burda yapman gereken , normal lcd yazımlarını glcd yazımlarına çevirmektir. Glcd ile çalışmayalı bayağı uzun bir zaman oldu. Lakin yanlış hatırlamıyorsam glcd ile 8 satır bile alt alta yazılabiliyordu. veya sen normal lcd de yaptığın yazımları yine resim programları ile glcd ortamına aktarıp daha jan janlı görünüş elde edebilirsin. Proton pic basic bunu incele . Yine bu forumda proton kısmı var .
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana