LCD' de Saat ve Kayan yazı

Başlatan Eagle_Tim, 06 Ekim 2006, 18:07:16

Eagle_Tim

Kısa bir süredir siteye proje eklemeye fırsat bulamıyordum. ancak müsait olur olmaz size geçen yıl yaptığım minyatür bir lcd ekranlı saat ve kayan yazı sunuyorum.. çalışıp çalışmadığı konusunda şüphesi olan arkadaşlar video görüntüsünü izleyerek tereddüterine son verebilir..
yıl,ay,gün,saat,dakkika saniye gösterir.. birde kayan yazı efekti mevcut, ayrıca LCD nin Backlightı pic tarafından kontrol edilir, yandaki butonla da  manual olarak açılıp kapatılabilir, tüm dökümanlarıyla birlikte aşağıdaki linktedir isteyenler indirebilir. video görüntüsünde tüm fonksiyonları ve çalışması bulunmaktadır buradan tüm merak ettikleriniz açıklığa kavuşabilir. saat sinyalinin sadece picle lineer tutturalamamasından dolayı hatalı süreyi gün sonunda program otomatik olarak kırpar. inceleyerek gelecek projelerinizde kolaylık sağlayacak noktalar bulabilirsiniz diye bu projeyi sunuyorum..

Yorum ve Eleştirilerinizi bu msjın altına ekleyebilirsiniz..

http://www.hemenpaylas.com/download/1774108/EAGLE_TIM_DATE_22.09.05.rar.html
Software and Hardware Design...

ibrsel

Devre şemanı biraz inceledim,ASM programına baktığımda anladığım kadarı ile TMR0 kesmesi ile zaman hesaplaması yapmışsın..Bende bu yöntemle büyük display ler ile saat projesi yapmıştım.Fakat zaman tam bire bir denk gelmiyor.(Gerçek zaman saati olması için DS 1302 veya 1307 kullanılmalı)..Sen bu sorunu programında çözebildinmi merak ettim..Paylaşımın için teşekkürler..
Çalışmalarında başarılar..

Eagle_Tim

Yukarıda bu soruna değinmiştim.. TMR0 kesmesi dahi kullansanız interrupt alt programındaki Komut saykılı gerçek zaman hesabını oluşturmakta zorluk çıkararır bu yüzden tam 1 saniyelik palsi yakalamak zordur. ancak tüm interrupt alp rogramının komut saykıl süresini hesaplar ve bunu tmr0 dan çıkarsan 1 saniyelik palsi elde edersin.. ds serisi entegre kullanmak kartın boyutunu büyüteceğinden ve ayrıca maliyet olduğundan kullanmamıştım..  ancak 1 saniyelik zaman hesabınıda kabaca yapmıştım gün sonunda şaşan süre 3-5 saniye kadardı doğru hatırlıyorsam. bende her günün başında bu süreyi saniye hanesinden çıkarıp saati eşitliyordum tabiki uzun zaman zarfında + veya - bir sapma olabilir.. ancak buda pek uğraşmadan yaptığım bir projeydi zaten..

unutmadan arkadaşlar bu siteye koydğum projeler size sadece haz vermek bunlardan esinlenerek yeni ve daha güzel birşeyler üretmek içindir.. aynısını kurup çalıştırmak birşey ifade etmez bu zaten yapılmış siz yapılmamış birşeyler yapın ki bunların bir amaca hizmet ettiğini görelim..

solidus

Sevgili Eagle_Tim,
LCD kontrolünü bende PIC vasıtasıyla yapmak istiyorum. Ama başaramadım. Bunu nasıl yaptınız ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

X-Fi

arkadaşlar link değişmesi gerekiyor indiremedim

yeni link veren olursa sevinirim

ne zamandır uğraşmak isteidiğim bir çalışma Eagle_Tim arkaşımıza teşekkürler

allaha emanet..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Eagle_Tim

öncelikle ilginiz için teşekkürler, bende bu aralar siteye pek göz gezdiremiyorum. en kısa sürede tekrar upload etmeye çalışacağım..

DumrulBey

Merhaba,

Ekranda DMY ifadeleri Date, Moon, Year olmasın? Neden böyle bir şeye gerek duyulmuş anlamadım! Yoksa veri hazır bir fonksiyondan alınırken bu bilgiler ile birlikte mi geliyor? Yoksa hiç yazılmayabileceği gibi Türkçe ifadelere de yer verilebilir...

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Eagle_Tim

ben bu projemi haydar paşa teknik lisesi elektronik bölümündeki eski öğretmenlerimin saygıyla andığım eski öğretmenlerimin ukrayna ve almanya gezisinde oradaki denk okullara hediye olarak verilmesi amacı ile bana rica ettiler ve bunu ingilizceye uygun olarak tarihin gösterilmesi içinde DMY Harflerini kullanmıştım. tabiki projeyi yayınlarken bazı içerikleri değiştirdim kayan yazının metnini vs.. ancak istenmiyor ise AGY yada ay,gün,yıl gibi terimler bu harfleri değiştirmek mümkündür ve çok basittir. bu tarih işi programın satine bağlı olduğundan kaldırılması için programın bir bölümünün kesilmesi gerekir ki malesef bunun için uğraşacak vaktim yok açık kodları verdiğim için siz istediğiniz gibi değişiklik yapmakta özgürsünüz...

Eagle_Tim

Evet arkadaşlar LCD_SAAT Projemi tekrar upload ettim pic projenin kendi upload dosyasına aktardığım için artık link problemi çıkmayacaktır, ilgililere duyrulur..

http://picproje.org/upload/Calismalar/LCD_SAAT%20EAGLE_TiM%20DATE%2022-09-05.rar

ahmetyilmaz871987

ahmet yılmaz

Eagle_Tim

Yapılabilecek birşey yok malesef...

emredelen35

arkadaşlar merhaba ben projeyi indirmeye çalışıyorum fakat indiremiyorum. tekrar siteye koyarmısınız.