s7 200 ile PID kontrolü

Başlatan mckmk03, 06 Ekim 2006, 20:32:12

mckmk03

merhaba.s7 200 de PID kontrolü yapmam gerekiyor.bakır bir kanalının sıcaklığını kontrol ediyorum.eğer sıcaklık set edilen değerden küçük ise sıcak su valfını açarak bakır boru içerisinden sıcak suyu geçiriyorum ve borunun sıcaklığını böylece artırmış oluyorum.Aynı şekilde set edilen değerden yüksek ise soğuk su valfını açıyorum ve borunun sıcaklığını düşürüyorum. S7 200 un kendi PID komutunu kullanmadan kendi komutlarımla PID döngüsünden çıkış sinyalını alıyorum. Fakat bu sinyali sıcak ve soğuk su valflerini açıp kapamak suretiyle nasıl kullanabilirim.yardımlarınıza ihtiyacım var.teşekkür ederim.

omenek

S7200 Türkçe kitabı tüm komutlar örnekleriyle açıklanmış umarım işine yarar.

http://www.hemenpaylas.com/download/1778802/s7200_turkce.zip.html

mckmk03

ben kendi PID döngüsünü kullanmadan yapmak istiyorum.PID nın çıkış sinyalıni alıyorum fakat iki adet sıcak su ve soğuk su valflerinde bu sinyali nasıl kullancağımı bilemiyorum.

Analyzer

Selam,

Aslında sorunuz proses kontrol algoritması ile ilgili. Bir sensörden gelen veriye göre belirli bir işlevi kontrol etmek istenmesi kontrol algoritmalarının kapsamına girer. Mutlaka bir kontrol algoritması kullanmanız gerekir. Bu pid olur pd olur veya kendi algoritmanız olur. Kontrol mekaniğinde bir çok başlık var. Ama en kolay ve yeterli yöntem pid. Neden kullanmak istemiyorsunuz

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mckmk03

yanlış anlaşıldı.ben PID yı kullanıyorum zaten.sistemın PID çıkışını alıyorum fakat bunu 2 valfı açıp kapamak suretiyle nasıl kullancağım bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

Analyzer

Selam,

Soğuk su ambiyans ısısı olur, sıcak su da ısıyı arttırmak için kullanılır. Bir karıştırma tankına sabit debide soğuk su girer, bu tankın içerisindeki suyun ısısına göre sıcak su valfi açılır. Geriye kalanı zaten pid halleder.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mckmk03

s7 200 için hazırlanmış hazır PID bloğunu siemens.com dan buldum.PID çıktısını ON/OFF olarak veriyor.İlk etapta onu kullanmayı düşünüyorum.Eğer işe yaramazsa başka çözümler deneyeceğim artık.teşekkür ederim.