Basit bir DS1307 uygulaması

Başlatan XX_CİHAN_XX, 07 Ekim 2006, 23:04:16

XX_CİHAN_XX

Umarım bir faydası olur.ASM de yazıldı.

http://rapidshare.com/files/66067655/DS13O7_20MHZ.rar.html

program 20mhz lık pıce gore yazıldı.programın defıne kısmından I2C nın baglanacagı port u ve pınlerı ayarlıyarak aynı paket programları içeriginde degısıklık yapmadan her yerde kullanabılırsınız.

Bu arada bır seyı eklemeden edemıyecem.Bir sure once ccs c ıle I2C protokolu yapmıstım.Fakat en son calıstıgım projed yuksek hız gerekıyor, ayrıca cok sayıda regıstere ıhtıyacım vardı.Daha sonra aynı protokolu asm de yazdım.
Yaptıgım karsılastırmanın sonucunda aynı ılslemı ccs asm ye gore daha yavas yapmakla beraber 380 byte lık bır asm programı olusturuyor.
Benım kendı yazdıgım aynı ıslevdekı asm programı paket olarak(yukarıdakı lınkte) 118 byte tutuyor.
Ayrıca bu ıs ıcın CCS 11 regıster kullanıyor.benım pakette bu ıs ıcın 4 regıster kullanıyorum.hem regıster sayısı hem program hızı hemde kapladıgı alan olarak bakarsak yaklasık olarak asm 3 kat daha hızlı durumdadır.
Yanlıs anlasılmasın
Bu baslıgın asm mı ustun c mı ustun tartısmasına donusmesını ıstemıyorum sadece yenı yasadıgım bır olaydı bu lınkı vermısken yorumumu eklemek ıstedım okadar.Zaten C nın gereklılıgınden yanayım herzaman.Ama buyuk projelerde (yuksek hız ve bellek gerektıren calısmalarda) bır cok seyı C ile kavrayıp paket olarak asm yı kullanmak gerekır dıye dusunuyorum.
Saygılar, Sevgiler....
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

buiba

download ettim ilgine sagol,ds 1307 'yi bir projede kullanmayi dusunuyom.uygulayinca sonucu yazarim.saygilar