4v 8Ah akü şarj yardım

Başlatan mikro29, 10 Ekim 2006, 09:54:15

mikro29

s.a.
arkadaşlar elimde 4v 8 Ah 25 ad bakımlı akü var. Bunların şarjını otomatik yapacak bir sistem yapmayı düşünüyorum. Konuyu biraz açarsak herbir akü birbirinden bağımsız olarak şarj olacak ve otomatik kesecek. Elimdeki makina şu anda 4V 60A maksimum güçte. Basit bişey olmasınıda istemiyorum. Çünkü şuanda makinanın üzerinde 25 ad max. 3A lik ampermetreler var başka hiçbirşey yok...Şu an aklıma gelen en basit çözüm(hiç denemedim yanlışda olabilir) gelen gerilimle akü arasına termik koymak. örneğin akü tam şarjda 3 A çekiyorsa 3A lik termik koymak..bu şekilde olurmu yardım ederseniz sevinirim. Elektronik böyle devreler varsa o da olabilir

iyi çalışmalar.

mikro29

resim eklemesini beceremedim. :oops:
bu linkdeki şemayı 4v nasıl uyarlarım. http://www.eproje.com/modules.php?name=News&file=article&sid=627

otm

merhaba
forumun muhtelif yerlerinde bu aku ve batarya şarjı konusunda onlarca kaynak ve şema bulunmaktadır.
kolay gelsin

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

stlg

Sevgili kardesim

Bir zamanlar su sekilde bir sarj cihazı yapmıştım ,sende bu sistemi kendi uygulamana adapte edebilirsin ,eger tum akuleri ayrı olarak sarj etmek istiyorsan oncelikle bu akulere sarj akımını ayrı ayrı diyotlar uzerinden vermelisin ki bu sarj gerilimleri birbirini etkilemesin sistem şu sekilde calısıyor ,bir adet LM3914 entegresinin referansını 4 volt yaparak işe baslayacaksın yani bu entegrenin girişine tam 4v geldimi tum ledler yanacak en son lede seri olarak bir optokuplorun ledini seri baglayacaksın bu opto kuplor uzerinden bir devre ve bir role olacak rolenin kapalı kontagı uzerinden sarj akımını ilgili akuye vereceksin LM3914 entegresinin girişlerinide bu akuye baglayacaksın aku gerilimi dusukse role cekecek ve aku sarj olmaya başlayacak gerilim yukselince yani son led ile birlikte role cekecek ve sarj akımı kesilecek hem otomatik bir sistemin olacak hemde akudeki kapasiteyi bu ledlerde goreceksin sana bir şema cizip gondermek isterdim ama su an vaktim yok umarım konuyu anlamışsındır kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mikro29

@stlg,
teşekkür ederim. iyi çalışmalar