U.V. lamba nasıl çalışır. Bunu nasıl sürerim...

Başlatan remzi, 13 Ekim 2006, 11:37:30

remzi

Arkadaşlar elimde 7000W lık u.v. lamba var. Bu lambayı nasıl sürebilirim.
Daha önce bu konuda çalışma yapan varmı.

teşekkürler...

mesmert

remzi

z

UV lambalar gaz desarjli lambalar olduguna gore bu lamba icin onerilen balasti bulacaksin.

Eger lambaniz surekli isik değil de puls tipi isik veriyorsa bu durumda flash mantigi ile calisan duzenege ihtiyaciniz var. Lambanin tam modelini soyleyebilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

otm

merhaba
7000watt oldukça yüksek bir değer.UV lambalar balastlarla sürülebildiği gibi bazı modelleri özel olarak 300-500hz arası bir frekansla sürülüyor.benim gördüğüm sistemde inverter kullanılmıştı.

z

Bir zamanlar uzunca bir sure simmer modunda calisan xenon lambalarla ugrasmistim. Bu ve UV lambalar da diger butun gaz desarjli lambalarda oldugu gibi negatif bolgeye sahip ve lambalar bu bolgede calistiriliyor.

Negatif bolgede kararli noktada calisim enduktansla kolayca saglaniyor. Sabit DC akim kaynagi olarak calisan 16 khz lik anahtarlamali modda calisan tasarimimda bile kucuk bir DC balasta ihtiyac oluyordu.

Bahsettiginiz elektronik suruculerde hic balast olmadigindan eminmisiniz. Primer tarafta dahi.

otm

benim bahsettiğim sistemde tam çıkış tarafında davul sargı şeklinde büyük bir bobin sargısı vardı.ama açıkcası ne işe yaradığına bakmadım

z

Tamam iste, eger anahtarlamali kattan bagimsiz lamba yolunda bir bobin ise bahsettigim gibidir. Aksi takdirde lambayi bir nokta civarinda kararli turmak cok zor olur. Belki basaranlar vardir fakat inceledigim sistemde ve arastirdigim kaynaklarda hep mevcuttu. Tabi AC hatta koca bir shock bobini baglamaktansa yuksek frekansda kucuk bir bobin yeterli oluyor.

@Remzi

Bir ara bizde yuksek guclu UV lamba ile su dezenfekte isine girecektik. Sonra ev kullanimi icin fazla luks olduguna karar verip vazgectik. Benzer bir uygulama mi?

remzi

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Benim sürmeye çalıştığım lamba pozlandırma işinde kullanılacak. lambanın zaten bir tane sürücüsü var fakat işyeri sahipleri çok arıza yaptığını yenisiyle değiştirilmesini istiyorlar.

Devrede dediğiniz gibi 2 adet çok yüksek güçlü bobin var. Herhalde balast olarak kullanıyordur. Seri olarak faza girip çıkmışlar. Devre çift fazla çalışıyor.  üzerinde 2 adet kontaktör, 1 adet yüksek güçlü röle var.

Devrede alman malı olması gerekiyor. Ama çok eski.

Elinde şema olan varsa alabilirmiyim.

herkese teşekkürler...