Pic ve röle problemi..

Başlatan Lütfi AYYILDIZ, 13 Ekim 2006, 18:20:24

Lütfi AYYILDIZ

Arkadaşlar pic ile 5 adet röleyi transistörler yardımıyla sürüyorum.Bu şekilde pic de herhangi bir sorunla karşılaşmadım fakat röle kontaklarına bir kontaktör bağladığımda pic kendini resetliyor ve lcd ekranda görüntü kayboluyor.Ark dan etkilenebileceğini düşündüm. röle ve kontaktörün bobinine bir kondansatör bağladım.Bir müddet normal çalışmasına devam etti fakat pic kendini yine resetledi. Sizce sorun nerede...?

ibrsel

Role bobinlerine ters bir diyot atıp tekrar dene..Yada ULN 2003 tavsiye ederim

otm

merhaba
benzer problemle bende karşılaştım.ancak ben role kullanmadığım halde trafolara ac gerilim uygulandığında pic başka bir kaynakla çalışıyor olmasına rağmen resetleniyordu beslemesine paralel bir diyot ve seri bir rfc bobini bağlayarak problemi çözdüm.bu şekilde bir deneyin
iyi çalışmalar.

teknikelektronikci

bu konuda tecrübem yok ama pic ile röleyi elektriksel olarak yalıtmak işe yararmı yani bir optocuplör  ile birde lcd nin etkilenmemesi için mutlaka lcd nin boş uçlarını gnd ye bağla yani örneğin 4 bitlik modda çalışıyor diğer 4 boş bit bacağını şasele kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ipek

eger bos portun' kaldi ise oraya'da transistorlu duzenek bagla sequence locig yani sira ile ilk transistor 10 ohm 100 ohm 1w'lik bir direnc yada ptc ile paralel bagli olsun burada milisaniye'ler soz konusu oldugu icin crossing yada colission cakisma problemi yasanmaz ..
simdi calisma esasi birinci transistor istenen gerilimin yarisini saglayacak bir manyetiklik sagladi EMK degerleri ve transient (sicrama ) minumum duzeyde atiyorum 20ms sonra asil surmesi gereken transistor kontaktoru surdu Emk degeri en aza indi bu transistor tam iletime gectigi icin ilk transistore bagli direnc asla isinmayacaktir.   bir cok kere kitaplardaki tum yazilanlari denedigim halde istedigim neticeye bu metod ile ulastim...
panolar'a giden teller anten gibi tum sicramalar pic'te aptallik olusturuyor
eger optik izalotorlu sifir gecis barindiran yari iletken roleyi kontaktor ile degistirebiliyor isen zaten problem diye bir sey kalmaz....

dogada

Alıntı yapılan: "cobra07"Arkadaşlar pic ile 5 adet röleyi transistörler yardımıyla sürüyorum.Bu şekilde pic de herhangi bir sorunla karşılaşmadım fakat röle kontaklarına bir kontaktör bağladığımda pic kendini resetliyor ve lcd ekranda görüntü kayboluyor.

Röle ve kontaktörler kaç voltluk.? Picle aynı kaynaktan mı besleniyorlar.?

OG

Kontaktör süren röle için benim kullandığım çözüm şekli;
Rölenin kullandığın aktif palet uçlarına (enerjiyi verip kesen uçlar) 100 ohm 1/2watt ve 22nF 1000V seri devreyi bağlarsanız problem düzelir sanıyorum. Kondansatör kağıt veya seramik olursa daha başarılı olur. Ben böyle kullanıyorum ve başarılı oluyor.

Yukarıdaki önlem röle kontaklarındaki ark içindir. Bir de röle bobininin yaptığı zıt emk hızlı söndürülemezse problem çıkarır. Her ne kadar ters bir diyot bağlıyorsak da 100nF 63V gibi bir seramik kondansatörü bobin uçlarına ilave edersiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Lütfi AYYILDIZ

Uln 2003 ile sürmenin pek bir şey değiştireceğini zannetmiyorum.Sonuçta transistörler de aynı bağlantıda.Rölenin bobin uçlarına bi kendimi bağlamamışımdır şu ana kadar, röleler 12V, kontaktörler 220V ve picli devre ile kontaktörlerin beslemeleri faklı fazlardan.Pic de boşta portum kalmadı.Ayrıca pic ile kontaktörler arasında 10-15m kadar bir mesafe var.@ OG söyledikleriniz mantıklı geldi. ben sadece kontaktör bobinlerine kondansatör bağlamıştım bu bir süre (1,2 gün) idare etti sonra yine aynı.Sizin yöntemide deneyelim. Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler...

dogada

Alıntı yapılan: "cobra07"Ayrıca pic ile kontaktörler arasında 10-15m kadar bir mesafe var
Kontaktöre yük bağlamadığınızda, sadece kontaktör çalıştığında da sorun devam ediyor mu?
Bence sorun sizin yaptığınız devrenin beslemesinden kaynaklanıyor. Çünkü 10-15m mesafede komşunun kontaktörü,motoru çalışıyor olabilir. Oradan da kaynaklanan sorun olursa ona nasıl müdahale edebiliriz.10-15m az bir mesafe değil.

1.Beslemede trafo kullanıyorsanız 220v girişine LC filitre devresi takın.
2.Besleme girişinde de 100nF ve 1000uF gibi kondansatör kullanılmalı
3.Besleme çıkışına tantal kondansatör kullanılabilir.
4.Pic ve Lcd vb. besleme ayaklarına 100nF ve de 100uF gibi kondansatörleri mutlaka kullanınız.

remzi

kontaktör ve pic in beslemesini  ayırırsan düzelir diye düşünüyorum...

Lütfi AYYILDIZ

Beslemede bir problem olduğunu zannetmiyorum haddinden fazla kondansatör kullanarak da denedim. Kontaktörlerin beslemeleri ayrı fazlardan zaten...

stlg

Sevgili arkadasım

Bence roleleri picin yakınlarından kaldır yada tamamen yoket ,bunların yerine picin cıkısına moc3021 yada moc3041 tipi bir opto kuplor bagla ,opto cıkısıylada bir triyagı sür triyaklada kontaktorlerini cektir hic bir problemin kalmaz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sagamen

arkadaşim  pic ile role arasına uln 2803 koy  sorun cıkmaz
herkEse kolay gelsin

Cetinal

:arrow: dostum
hani şu pic programlamaya baslarken pic ile triak ve tristör kontrolü olur ya onlardan uygun olanı kullanmalısın

yarı iletken anahtarların maliyeti rölelere göre daha düşük olur

hemde daha az yer kaplar

ama röle kadar fazla ömrü olacagını zannetmiyorum

sagamen

roleler   fazla gitmez çekme kapamada zamanla  sorun cıkıyor
herkEse kolay gelsin