PWM İLE UZAKTAN KUMANDALI MOTOR KONTROLÜ YARDIM..

Başlatan picman, 16 Ekim 2006, 23:20:29

picman

Arkadaşlar ben pwm ile motor kontrol devreri yapmak istiyorum bunu pic basic pro daki hazır pwm komutu ile değilde kendim döngülerle felan yapmaya çalıştım devre aslında çalışıyor bir sorun yok pwm konusunda. Fakat verici devreden SERIN komutu ile bilgi alınırken kayda değer bir zaman gecikmesi oluyor ve pwm sinyalini bozuyor pwm sinyalini daha iyi görmeniz için SIRIN komutunu geçersiz kılıp yazılımda veri değişkenine direk değer atayarak devreyi yaptım. Şimdi sorun şu; hem pwm sinyalini oluşturup, hemde vericide başka tuşa basılıp basılmadığını anlamak için SERIN komutunu çalıştırmamız gerekiyor. Bu durumda pwm sinyali bozuluyor bunu başka türlü nasıl yaparız . Bu konuda daha önce çalışmış bir arkadaş varsa yardımlarını bekliyorum.  Devre şeması ve programı aşağıda mevcuttur saygılarımla ...
çalışmalarınızda başarılar dilerim .
devre şeması ve program
Bilgi paylaştıkça artar..

OG

16f84 değil de 16f628 ile (RB3 çıkışı) donanımsal pwm kullanırsınız.

Sistemi 20MHz de çalıştırır ve yüksek hızlarda haberleştirirsiniz. Dataları en az 2 kere gönderirsiniz ve başlarına izleme marklarını koyarsınız, alıcıda gerekli datayı doğru alabilmek için (pbp daki wait).

Anladığım kadarı ile 2 dataya ihtiyacınız var. Yön ve pwm değeri.
Vericiden gelen datayı "eski_pwm" ve "eski_yon" gibi iki değişkende saklarsınız. Serin dinleme için bekleme süresini kısa tutarsınız. Data öncesi kısa bir süre data hattını low a çekersiniz. Bu low süresi sizin

izle:
data hattı low ise süre sınırlı olarak datayı bekle, yeni datayı al ve eski datalar=yeni datalar olarak yenile
data hattı low  değilse yeni datalar=eski datalar (low değil ise yani data gelmiyorsa eski datayı yeni data olarak kabul et)
dönme yönü ve pwm i ver
izleye git

gibi gerçekleşecek döngünün süresinden az bir süre daha uzun olur. Her data gönderimini yakalama imkanı doğar. Low olduğunu görünce yeni datayı bekler. Değilse önceki datayı yeni data olarak devam ettirir.

Data gelmezse eski (önceki hafızaya alınmış) dataları yön ve pwm değerleri olarak yollarsınız.

Motorları sürmek için bir gate sistemi kurarsınız. Q1 ile Q3'ü bir gate üzerinden Q2 ile Q4 ü diğer gate üzerinden verirsiniz.

Alıcı pic çıkışlarından birisini veya birbiri ile invert li ikisini yön kontrolu olarak kullanırsınız. Hangi tarafa dönmesini istiyorsanız pwm ilgili gate üzerinden geçiş yapar ve ilgili transistör çiftini sürer.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

picman

dostum önerin için teşekkürler gerçektende 628 in dahili pwm sinyali üreteci işime çok yaradı devre mükemmel çalışıyor... bunu daha önce kullanmamıştım önerin sayesinde internette biraz araştırma yaptım 628 gerçekten özellikleri ile bi çok işimi karşılayacak düzeyde bi entegre tekrar teşekkürler çalışmalarında başarılar ........
Bilgi paylaştıkça artar..

selvi

Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....