Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Sıfır geçiş dedektörü??

Başlatan mytap, 19 Ekim 2006, 23:53:23

mytap

merhaba PICBasic ile 50hzlik bir AC kaynağın sıfır geçişini nasıl taspit edebiliriz. Harici mi yoksa dahili kesme mi kullanmamız gerekir yada kesme kullanmadan nasıl tesbit edebiliriz?

Teşekkürler...  herkese iyi çalışmalar...
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

OG

40106 çıkışındaki LOW palsi sıfır geçiş anıdır. Kesme veya kesmesiz bu pals çıkışı gözlenerek tespit yapabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mytap

Bu devrede sanırım tam dalganın tepe noktasında transistör iletime geçiyor ve 40100 bu ana göre bi denetleme sağlıyor. Bu çözüm yolu olabilir fakat bunu pic ile nasıl gerçekleştirebiliriz. Analog devrelerle uğraşmadan çünkü bu sıfır geçişle birlikte ilgili bi işlem yaptırmam gerekiyor pice onun için bu sıfır geçişi picde tespit etmem gerekiyor. Basicte kesme kullanarak gerçekleştirmek istiyordum işlemesi kolay olsun diye ama yapamadım.

teşekkürler..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

OG

Bu devre yalnızca voltajın sıfır olduğu zamanlarda (sıfırdan çok az önce başlar ve çok az sonra biter) aktif LOW kare dalga üretir. Bir şekilde bu veya benzeri palse ihtiyacınız var ki pick bu anı anlayabilsin. Yazılım daha sonra gelir.

40106 şart değil. Daha temiz bir kare dalga içindir. PIC girişlerinde ST var.  40106 vb kullanmazsanız High seviyesini takip etmelisiniz.

Editlendi.

High-Low durumunu ters yazmışım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Logan

Sıfır geçiş dedektörlerinde kullanılabilecek en basit yöntem, 220 V AC'den bir adet 2,2 megaohm direnç ve direncin çıkışından 100 nF kondansatör ile şaseye çekilmiş parazit devresidir.Direncin çıkışını direk PIC'e girersin. Örnek verecek olursak; varsayalım ki işlemcimizin B portunun 0. bacağını kullanıyoruz. 2,2 megaohm direncin çıkışını portb.0'ına girdiğimize göre, sıfır geçişlerini algılarken bu bacağın "0" ve "1" olma ihtimallerini kontrol etmemiz gerekir.
Yani "-" alternanstan "+" alternansa geçerken;
if portb.0=1 then

"+" alternanstan "-" alternansa geçerken ise;
if portb.0=0 then

komutları işimizi görecektir.Bu kadar basit olmasının yanı sıra birtakım dezanatajları da vardır.Devreyi bu şekilde kurduğumuzda entegremiz, şebekede oluşan bütün parazitlere maruz kalacaktır.Ben bu yöntemi kullanarak 4 uçlu universal motorun hız ve sağ-sol kontrolünü sorunsuz çalıştırdım.Kolay gelsin.
İmza.

KAZIMUGUR

BENZERİ <<< bir şeye rastladım,belki iş görür

ipek

paraziti minimum'a indirmek icin ornek 16F84'de port A4 icinde Schmit trigger barindirdigi icin bize kolaylik saglar boylece dis ortamda en az malzemeyi kullanmis oluruz kolay gelsin...

mytap

Alıntı yapılan: "Logan"Sıfır geçiş dedektörlerinde kullanılabilecek en basit yöntem, 220 V AC'den bir adet 2,2 megaohm direnç ve direncin çıkışından 100 nF kondansatör ile şaseye çekilmiş parazit devresidir.Direncin çıkışını direk PIC'e girersin. Örnek verecek olursak; varsayalım ki işlemcimizin B portunun 0. bacağını kullanıyoruz. 2,2 megaohm direncin çıkışını portb.0'ına girdiğimize göre, sıfır geçişlerini algılarken bu bacağın "0" ve "1" olma ihtimallerini kontrol etmemiz gerekir.
Yani "-" alternanstan "+" alternansa geçerken;
if portb.0=1 then

"+" alternanstan "-" alternansa geçerken ise;
if portb.0=0 then

komutları işimizi görecektir.Bu kadar basit olmasının yanı sıra birtakım dezanatajları da vardır.Devreyi bu şekilde kurduğumuzda entegremiz, şebekede oluşan bütün parazitlere maruz kalacaktır.Ben bu yöntemi kullanarak 4 uçlu universal motorun hız ve sağ-sol kontrolünü sorunsuz çalıştırdım.Kolay gelsin.

Merhaba bu komutla sıfır geçişin başlangıcını mı buluruz, yoksa sıfır geçişten sonra 90 dereceyimi. Henüz programı yazamadım. Ama Sinüs eğrisini tam tepe noktasını buluruz gibi geldi? Yanılıyormuyum. Benim yapmak istediğim sıfır geçişin tam bağlangıcını bulmak. Teşekkürler..

hunter

PIC F628 ve B portu  için 20M direnç ile sonuç alınabilmesi mümkün(denendi)  ..Senkron  çok iyi ve direncin yüksek olması nedeniyle güvenli. Ayrıca giriş pinlerine ter diyot da kullanılmalı...

ise

pin girişlerinde işlemci içerisinde ters diyotları bulunmaktadır..  voltajı 0.6v dan aşağı indirmek istenirse shottky diyot kullanılmalıdır...

Ziya

Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mytap

Merhaba iki faklı metot kullandım.

1.) Rb.0 kesmesi= burda yükselen kenarda kesme ayarlayarak hallettim.
2.) Şebekeye 2.2Mohm luk dirençle 1 mi 0 mı? diye pini kontrol ederek buldum.

Sonuç: İkisinde de sıfır geçişi yakalayabiliyorum. Acaba en garantisi ve sağlıklısı hangisi olacaktır? Parazitlere karşı nasıl bi tetbir almak gerek. Birde faza bir 12v trafo bağlayıp burdan alsam aca trafo çıkışında  faz kalması ne kadar olur?

iyi çalışmalar....

mhk

Birde buna bak ; Burda çift giriş ledli optokuplör kullanılmalıdır.

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana