Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Seri iletişim

Başlatan vale9, 30 Ekim 2006, 10:07:47

vale9

Arkadaşlar 100 ünite kullanarak en az 500 metre mesafe senkron veya asenkron iletişim yapacak bir sistem tasarlamak istiyorum. Hangi iletişim formatını kullanmam gerektiğini belirleyemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

ise

id ataması yaparak canbus veya rs485 kullanabilirsin..

vale9

Alıntı Yapid ataması yaparak canbus veya rs485 kullanabilirsin..

RS485'te 32 ünite sınırının olduğunu duydum. Ben 100 üniteyi de aynı şekilde bağlamak (bus tipi) ve bunlar üzerinde kullanıcının bir ayar yapmasını gerektirmeyecek bir sistem istiyorum (mesela sonlandırma direnci eklemesin). Sadece ID ayarı yapacaklar, RS485 bunu sağlarmı? veya CAN?

Logan

500 metre mesafede RS485 bence işe yaramaz.Bildiğim kadarı ile RS485'in max. mesafesi 250-300 metre.Bir aralar @sarıkayamusa arkadaşımız bu iş ile uğraşmıştı.
İmza.

Göktuğ

rs485 1000mt destekliyor. unite sayısı ara devrelerle artırılabiliyor.

vale9

Alıntı Yaprs485 1000mt destekliyor. unite sayısı ara devrelerle artırılabiliyor.

Ara devre kullanmadan yapmanın bir yolu yokmudur?

Göktuğ

Alıntı yapılan: "vale9"
Alıntı Yaprs485 1000mt destekliyor. unite sayısı ara devrelerle artırılabiliyor.

Ara devre kullanmadan yapmanın bir yolu yokmudur?

rs485 ile 3-4 sene kadar once ilgilenmiştim
Cok karısık bir devre değildi diye hatırlıyorum. işareti kuvvetlendiren bir devre idi. Repater için baska yol aramaya gerek yok.
maxim sitesinde bolca kaynak var.

vale9

Repeater tasarlamak sorun olmaz. Kafat kullanıcı bütün ürünler aynı şekilde bağlansın istiyor, toplam adet 5 de olsa, 100 de olsa bağlantı değişikliği yapmak istemiyor. Hepsine aynı repeater devresinden koyarsam bu sorunu çözebilirmiyim (çünkü, 32 ünitede bir repeater kullanılması gerektiğini duymuştum)? 100 ünitenin hepsi slave olacak, 1 veya 1 den fazla master olacak sistemde.

mhk

Uyguladığım bu haberleşme sistemini deneyebilirsin. Bu sistemde sınırlama ,tekrarlayıcı , sıralı (BUS ) topolojisi yok istendiği gibi bağlanabilir. Sistemde ne kadar çok slave cihazı olursa haberleşme sinyali o oranda düzgünleşiyor ( Akım ile veriyi gönderip aldığı için ) Bu sistemde şu an için yaptığım test sonucunda 38400 baud hızı ile sistem çalışıyor. İdeal olarak 9600 baud hız seçilmeli. Bu sistemle 30 abone ve yaklaşık 300 metre mesafede 2400 baud hızı ile kurduğum bir sistem yaklaşık 2 yıldır çalışıyor. Bu sistmede 38400 baud hızdan sonra sinyalde bozulmalar gözlendi. Mesafe arttıkça hızın düşürülmesi iletişim açısından daha güvenli olacaktır. Teorik olarak mesafe problemi yok ,uygun iletken ile (Kesiti büyük ) 1 km ve üzerine çıkacaktır.

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

vale9

mhk hocam çok teşekkür ederim, bu devreyi deneyeceğim ama 2 tane sorum olacak:

1) gnd_a ve gnd_b'ler ortak olacak heralde?
2) rx devresine 12..24v yazmışız, diğer devreye 5v. Birleştirilmiş devrede 5v gözüküyor. Doğrumudur acaba?

Saygılar...

mhk

Alıntı yapılan: "vale9"mhk hocam çok teşekkür ederim, bu devreyi deneyeceğim ama 2 tane sorum olacak:

1) gnd_a ve gnd_b'ler ortak olacak heralde?
2) rx devresine 12..24v yazmışız, diğer devreye 5v. Birleştirilmiş devrede 5v gözüküyor. Doğrumudur acaba?

Saygılar...

GND_A ve GND_B isteğe bağlı olarak ortak olabilir. Lakin ayrılmasında olası dış etkenlerden korunması bakımından fayda vardır. Haberleşecek sistemler birbirine yakın ve çevresel parazit ve gürültüsü az olan yerlerde ortak GND alınabilir.

TX/RX ucuna +12...24 V DC verilmesinin nedeni hatta oluşacak gerilim kaybını azaltmak içindir. Kısaca hat haberleşme sinyali incelendiğinde oluşacak pals genliği +12..24 VDC ,mikroişlemci veya diğer elemanlar için bu +5 V'a düşürülmüştür.

vale9

Alıntı yapılan: "mhk"

GND_A ve GND_B isteğe bağlı olarak ortak olabilir. Lakin ayrılmasında olası dış etkenlerden korunması bakımından fayda vardır. Haberleşecek sistemler birbirine yakın ve çevresel parazit ve gürültüsü az olan yerlerde ortak GND alınabilir.

Hocam 24/5V farkını anladım. Tek güç kaynağı kullanıp diğer üniteleri bununla beslediğimizi varsayarsak GND'yi ortak almak zorunda değilmiyiz? Değilsek ayırmanın yolu nedir acaba?

mhk

Tek güç kaynağı kullanıldığında elbette GND ucu ortak olacaktır. Lakin haberleşecek sistemlerin kendi beslemesi olduğunu varsayarsak, Hat için kullandığımız besleme devresini ayrı yapabiliriz. Yani hattın ucunda yazan +12..24 V DC kısmına ayrı bir besleme devresi kullanabiliriz. Bu durumda sistem GND leri ile birlikte ayrı olacaktır. Tavsiye edilen budur. Eğer mesafe uzun değil ortam fazla gürültülü değilse tek kaynak kullanılailir.Çoğu uygulama için tek kaynak yeterli olacaktır.

vale9

Alıntı yapılan: "mhk"Eğer mesafe uzun değil ortam fazla gürültülü değilse tek kaynak kullanılailir.

Tek güç kaynağı kullanmam gerekiyor, bunu da ben tasarlayacağım. Mesafe 500 metreye kadar çıkabilir ve ünite sayısı 100'ü geçebilir. Böyle bir tasarım için hatta dolaşan besleme hatlarını 24AC yapıp her ünitede DC'ye çevirirsem güç kaynağı olarak sadece trafo kullanacağım. Öyle yapmayıpta 24DC dolaştırırsam güçlü bir power supply kullanmam gerekecek. Hangisi doğru olur acaba?

mhk

Güçlü bir power supply (DC Switch Mode Power Supply = SMPS) bunu kullanman tavsiye edilir. Hem güçlü ve hafif, hemde az yer kaplar fiyatlarıda pahalı değil. Aslında 500 metre için 2-3 adet düşük akımlı SMPS 'yi hattın değişik yerlerinde  kullansan hatta oluşacak gerilim düşümlerini de azaltmış olursun. Ben çalışan uygulamamda hattın ortasına yakın bir yerde 24VDC SMPS kullanmıştım. Bu arada bu sistemin avantajı ne kadar çok abone olursa ( Ne kadar çok akım çekilirse ) o kadar haberleşme sinyali düzeliyor.