Pic ile çift yönlü haberleşme nasıl yapılır?

Başlatan b_sansal, 10 Kasım 2006, 20:07:02

b_sansal

Bu dönem yapacağım projede bir uzaktan kontrollü model araba tasarlayacağım.Fakat sadece kumandadan arabaya yön bilgisi değil ayrıca arabanın da kumandadaki ekrana bilgi göndermesi gerekiyor.Benim düşüncem farklı frekansta yayın yapan Atx-Arx 34 çifti kullanmak şeklinde oldu.Bu konuda sizin de fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

XX_CİHAN_XX

Adresleme kullanarak bu işi yapılır.
Birnevi şifreleme gibi.Kumandadaki vericinin göndereceği kodlar ile arabadaki vericinin göndereceği kodlar aynı olmadığı sürece birbirine karışma diye birşey söz konusu değildir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

picusta

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Adresleme kullanarak bu işi yapılır.
Birnevi şifreleme gibi.Kumandadaki vericinin göndereceği kodlar ile arabadaki vericinin göndereceği kodlar aynı olmadığı sürece birbirine karışma diye birşey söz konusu değildir.
Kodlama ile sadece 1 verici birçok alici yapabilirsin. Eger ayni kanaldan hem alis hem veris yapmak istiyorsan CDMA teknigini kullanmalisin. önce hattin müsait olup olmadigini kontrol etmelisin, örnek CAN, profibus, WiFi aglari.
Degisik kanallarda çalisan alici-verici çift bulursan olabilir.
Zaten oyuncak arabanin kumandasi 27 veya 40 MHz'de çalisir. Udeanin modülleri 433MHz.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "picusta"
Kodlama ile sadece 1 verici birçok alici yapabilirsin. Eger ayni kanaldan hem alis hem veris yapmak istiyorsan CDMA teknigini kullanmalisin.
Hocam ben aynı kanaldan demedım zaten.Kumanda ve arabada ayrı verıcı ve alıcılar olacagına gore ayrı kodlama gondermek mumkun olmazmı
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

b_sansal

Yani benim düşüncem doğru mu? Her bir işlem için farklı kodlar kullanırsam bilgilerin karışmaz mı?

OG

Aynı anda her iki yöne de data akışı var ise bu çalışmaya full duplex denir. 2 tarafın verici ve alıcıları aynı anda çalışıyor olması gerekir. Bu durumda 2 tarafı aynı frekans bandında kullanamazsınız. Yani her iki taraf da 433MHz bandında olamaz. TX ünitesi RX ünitesini boğar. Hatta farklı bandlarda TX ve RX kullansanız bile basit alıcı vericilerle sağlıklı iş yapamazsınız.

Half Duplex denen, gönderimin aynı anda tek taraftan olması yapacağınız işi kurtarıyorsa bu sağlıklı çözüm olabilir. Aynı frekansı kullanırsınız. Alma göndermeler üstüste çakışmadan sıra ile yapılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

b_sansal

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.Beni aydınlattınız.Galiba OG nin sunduğu çözümü kullanacağım

b_sansal

Peki OG sağlam bir full duplex haberleşme yapabileceğim uygun rf modül olarak ne önerebilirsin?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektro2828

merhaba arkadaslar rx 411 rf alıcının bacak bağlantıları lazım dıjıtal gırıs ıcın datasheet ini bulamadım eğer yardımcı olursanız sevınırım sımdıden teşekkürler.

XX_CİHAN_XX

ARX-34 den mi bahsediyorsun ?
Eğer linkteki alıcıdan bahsediyorsan uygulama notları dahil tüm bilgiler burada mevcut. (rx 411 diye birşey duymadım daha önce)
Kolay gelsin.

elektro2828