ISD25XX

Başlatan koraybb, 11 Kasım 2006, 10:18:05

koraybb

Merhabalar arkadaşlar yapıcağım projede 60 sn'lik kayıt yapıcam...
Benim merak ettiğm ısd 2560 entegresine mikrofon ile kayıt yapmak yerine entegreye sesi bilgisayardan yükleyebilirmiyim...

Bu konuda fikri olanlar var ise bana yardımcı olursanız sevinirim...

Paylaşım için sağol un...

ibrsel

Mikrofon yerine bilgisayarın kulaklık çıkışını ISD entergresinde mikrofon bağladığın uca bağlar isen daha temiz kayıt yapabilirsin..

otm

merhaba
bilgisayarın ses çıkışını devrenin mic. girişine direkt bağladığında empedans uymsuzluğu olabileceğinden ses bozuk çıkabilir.kondansator direnç kullanarak empedans uymluluğunu sağlarsanız temiz bir ses elde edersiniz.
iyi çalışmalar

koraybb

]
Anladığım kadarıyla o zaman bilgisayardan yaptığım kayıtları ısd çipine yüklemem mümkün....bu konuda deneme yapıcaım sağol un ....

yalnayak

Alıntı yapılan: "otm"merhaba
bilgisayarın ses çıkışını devrenin mic. girişine direkt bağladığında empedans uymsuzluğu olabileceğinden ses bozuk çıkabilir.kondansator direnç kullanarak empedans uymluluğunu sağlarsanız temiz bir ses elde edersiniz.
iyi çalışmalar

ve eklemek istedigim

dataşitini incelersen 20. bacagin analog giris olarak kullanildina dikkat cekiyo.burdaki devreyi kurarsan bi anahtar  yardımı ile mic girisini kapatıp ana in girisini pc nin ses cikisina baglamalısın.pc den kaliteli ses kaydetmek icin muzik calar prgramının kesinlikle ekolayzırını kapat.yada eko. ayarını flat durumuna al.cunku bu ic cok yuksek bas ve tiz frekanslarina uygun değil.asıl amacı konusma sesi kaydetme.muzikli seslerde istenilen kalite normal sesteki kadar net yakalanmıyo.kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

vatandas30

arkadaşlar
1-ISD2560 ın datasheetindeki devreyi kurarak, istediğim sesleri adres adres yükledim. tabii bayağı zor oldu. çünkü bir önceki yüklediğim sesin kaçıncı adreste bittiğini anlayamadığımdan sonrakini bazen onun bitişinden önceki adresten başlatmışım. bunun daha kolay bir yolu yok mu?
2-bir entegreye bu şekilde sesi yükledik diyelim. seri imalat yapacağız. aynı şekilde sesi yüklemek çok zor. ISD leri bir şekilde birbirine bağlayıp, içindekileri bir kerede diğer ISD ye yüklemek mümkün mü?

MURSEL

merhaba arkadaşlar konuyla ilgili örnekleriniz için teşekkürler fakat ben fazla yol katedemedim elimde ısd1212 var ama adreslemesini yapamıyorum datasheet ing. oldugu için cözemedim yardımcı olabilirmisiniz  12 sn ses kayıdını yapabiliyorum ama(toplam süre) bölmede sorun sadece  adres pinlerini kullanarak mı yapılıyor A0--A7 ARASI adresleme pinlerine dip-swic ten 8 bit seklinde adresleme yapıyorum dip-swic ortak ucu(butonların birer ucları) - ye baglı  yaptıgım calışmayı örnek ile anlatayım  ısd 1212    6 farklı kısa ses kaydetmem gerekiyor (acıldı-kapandı-şifre-menu.vb) 1. sesi kayıt etmem için 01111111 degerini adresleme pinlerine yükledim kayıt tuşuna bastım 3 sn yeterli oldu ve hesaplamamızda sesin bittigi adres 00001111(sallama) 2. sesi kayıt ederken bu degeri yükleyip 00001111 kayıda basıp sesimi kayıt ederek diger sesleride bu şekilde kayıt edildigini sanıyorum denemelerim bu yönde ama olmuyor  :cry:  kafamı karıştıran  nokta  adresleme yaparken 0 ları kullanmamız 1 adres için 01111111 yüklememiz neden böyle yardımcı olabilirmisin  ısd1212  olucak diye birşey yok ısd2560--25xx olabilir ama adresleme mantıgını tam olarak lütven acıklarmısınız

vatandas30

devreyi aşağıdaki gibi mi kurdun?

[/URL][/img]

MURSEL

ısd1212 lerle yapmaya calışıyordum ama olmadı  2560 alıp bunu da denicem sonundaki harfler bişey ifade ediyormu 2560p gibi alırken dikkat etmem gereken hususlar

vatandas30

bildiğim kadarı ile etmiyor. bizim aldığımız 28 pinli fakat dökme yani kılıfsız. dipswitch ' e bağladığın pinleri şekildeki gibi pull-up yapmayı unutma.

deliko

bu devrede kullandığım entegre ISD2560 60 snlik ses kaydedio çalışır bi devre.. bu devreyide adres hatlarında oynama yaparak 6 ya bölebilirmiyiz acaba? 6 farklı ses kaydetmek için ?

koraybb

Yapabilirsiniz tabi... datasheet'e baktığınız zaman ısd'nin adreslerini biraz incelerseniz ona göre sesleri 10 sn aralıklı olarak adresleyerek atabilirsiniz. ona göre de sesi geri çağıracağınız zaman ona göre yazılımla bir ayarlama yapılabilinir.